Лаганата е плосък хляб с хрупкава коричка и прекрасна мека, много вкусна сърцевина! Повече за това какво представлява може да прочетете в предишна моя публикация за този хляб – Лагана (Λαγάνα). В блога има и друга рецепта за този плосък хляб Лагана с вино и анасонова вода. Утре е т.нар. Καθαρά Δευτέρα (Green Monday) с който се отбелязва началото на Великденският пост. Лаганата се приготвя специално за този ден, в който всички семейства излизат на пикник сред зелените ливади…
Лагана (плосък хляб) със сусамов тахан
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Рецептата е адаптирана от http://bettyscuisine.blogspot.de
Необходими продукти:
- 400 гр. брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour)
- 200 гр. бяло брашно
- 8 гр. (1 ½ чаена лъжица) сол
- 5 гр. (1 чаена лъжица) захар
- 3 гр. (1 чаена лъжица) суха мая
- 30 гр. (6 чаени лъжици) натурален сусамов тахан
- 1 ½ чаена чаша (375 мл.) хладка вода
- 2 супени лъжици (20 гр.) царевично брашно, за наръсване на тавите
- сусам за поръсване
Начин на приготвяне:
Двата вида брашното се пресяват в купата на миксера. Смесват се с маята, захарта и солта. Прави се кладенче в което се сипват хладката вода и сусамовият тахан. Размесват се с приставка за тесто (кука) докато се получи тесто.
Купата се покрива с домакинска кърпа и се оставя на топло, докато тестото удвои обема си. На този етап, тестото може да се прибере в хладилник (купата трябва да се покрие с домакинско фолио), където да втасва по-бавно до следващият ден. Втасалото тестото се премесва, колкото да излезе въздуха от втасването и се разделя на 2 равни части.
Тавите, в които ще се пекат лаганите се наръсват с царевично брашно. От всяко парче се оформя продълговата лагана. Може да се разточи или да се дърпа с ръце. След това повърхността на тестото се намазва с вода и се наръсва със сусам. Оставят се на топло за 15-20 минути или докато тестото се надигне леко, но не се чака да се надуе много. След това с пръсти се правят дупки по повърхността на хляба.
Пекла съм двете тави заедно в предварително затоплена на 200ºС фурна, работеща с горещ въздух. Ако нямат такава опция, печете на леко по-ниска температура. Печенето при мен отне 40 минути. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Миме,
чудесна постна рецепта с тахан.Сетих се за твоята Тахиносалата и ще я правя скоро.Та тази лагана ще е чудесно допълнение към нея.Веднага си записвам за проба рецептата.
Поздрави и леки, спасителни и мирни пости !
Благодаря, Елена!
Светли да са дните и за теб и семейството ти!
Поздрави!
Снощи изпекох две хлебчета, изглеждат съвсем като твоите! Миришат страшно апетитно и имат хрупкава коричка. Дори мъжът у дома каза, че изглеждат интересно, което си е чиста похвала – голям традиционалист е 🙂
Пропуснала си да отбележиш количеството захар, но по пътя на логиката сложих половин чаена лъжичка – колкото да събуди маята. Чудех се не е ли малко една лъжичка суха мая за това количество брашно, но следвайки твоите съвети, не промених нищо при първия опит и се оказа правилно. Ползвах гръцко брашно за селски хляб, и мисля, че то пое малко повече от указаната от теб вода. Накрая пък стана леко лепкаво тесто, но по вида май беше каквото трябваше. Разтеглих го с дърпане. Ще си хапна хлебчето с домашно кьопоолу 🙂
Отидох да разгледам „оригиналната“ рецепта, която си упоменала, че си ползвала за основа, и смело мога да кажа, че твоите хлебчета изглеждат далеч по-апетитни!
Тъй като сега, естествено, имам още тахан, съм си набелязала още няколко рецепти за проба в съвсем близко време.
Благодаря за вдъхновението, отново!
Много се радвам, Васи!
Да ви е сладко!!!
Благодаря за забележката, веднага ще се поправя! 🙂