За пръв път правих кулич през 2018 година и трябва да кажа, че много ми хареса!!! Препекох го малко обаче. Въпреки, че месенето на тестото е доста по-кратко, отколкото на козунака, се олучава многопластово печиво, тъй като тестото се разточва на лист, ръси се с плънка и се завива на руло, което се увива на охлюв. Стахотен е!!! Много вкусен!
Кулич или сладък Руски Великденски хляб
- Добре е всички продукти да са на стайна температура.
- Тестото може да се замеси ръчно, с помощта на миксер или в машина за замесване на тесто.
- От по-долу посочените продукти съм оформила 2 броя Кулич в тави с диаметър 18 см. Всички обяснения по-долу са свързани с това.
- Рецептата е адаптирана от https://vicktory.wordpress.com
Необходими продукти:
- 700 гр. брашно, пресято
- 1 чаена лъжица сол
- 14 гр. (1 супена лъжица) суха мая
- 220 мл. прясно мляко, топло
- 160 гр. захар
- 80 гр. (4 бр.) жълтъци
- 110 гр. (2 бр.) яйца
- 80 гр. масло, разтопено
- 2 пакетчета ванилия
За наръсване и намазване:
- 120 гр. масло, разтопено за намазване
- 100 гр. стафиди
- 50 гр. бренди
- 170 гр. кандирани портокалови корички
- 100 гр. захар
- 50 гр. филирани бадеми
Начин на приготвяне:
Стафидит (за плънката) се заливат с брендито, размесват се и се оставят на страна до употреба.
Солта се смесва с брашното и се оставя на страна до употреба.
Дъното на тавите, в които ще се приготвя Кулич се покриват с хартия за печене. Ако формите, в които ще не са с много високи страни, може да ги удължите с помощта на хартия за печене. Отрязват се парчета хартия за печене с дължина, достатъчна да обгради формите. Аз в случая съм прегънала хартията за печене на 3 части и така съм получила лента с ширина около 10-12 см., която съм поставила покрай стените на формата. Хартията по дъното и тази по стените на формата се намазва с разтопеното масло, предвидено за намазване. Оставят се на страна до употреба.
Маята и 1 супена лъжица от предвидената за рецептата захар се разтварят в топлото прясно мляко. За замесване на тестото съм ползвала машина за хляб, затова съм приготвила маята директно в контейнера на машината. Закваската се оставя на топло за около 10 минути или докато маята шупне (по повърхността се получат множество мехурчета).
Същевременно в купа се смесват захарта, жълтъците и целите яйца. Разбиват се до пухкав крем, ароматизират се с ванилията. Към втасалата мая се добавят последователно разтопеното, леко охладено масло и яйчената смес. Брашното се пресява и насипва най-отгоре.
Контейнера се поставя в машината за хляб, която се пуска да работи на програма за замесване и втасване на тесто. При мен това трае 90 минути.
Ако месите ръчно или с помощта на миксер: В пресятото брашно се прави кладенче и в него се сипват втасалата мая и яйчената смес. Замесва се тесто, което се покрива с памучна кърпа и се оставя на топло да втасва. При температура на помещението 22-24ºС втасването би трябвало да отнеме между 60 и 90 минути.
Втасалото тесто се прехвърля върху домакински плот, поръсен с малко брашно. Премесва се колкото да излезне въздуха от втасването.
След това тестото се разделя на толкова, части колкото Кулич-а желаете да оформите. Може да се направят дори с размер на мъфин, тогава печенето ще е по-кратко от посоченото по-долу. Аз съм разделила тестото на 2 еднакви части, от които съм оформила 2 броя Кулич.
Разточила съм всяко парче тесто на тънка, почти прозрачна правоъгълна кора (при мен с размери 62 х 45 см).
Кората се маже обилно с разтопено масло, поръсва се с половината от продуктите предвидени за плънката – захар, стафиди (отцедени от алкохола), филирани бадеми и кандирани портокалови кори. Завива се като руло. Останалото тесто се оформя по абсолютно същият начин. Така оформени, рулата се покриват с памучна кърпа и се оставят на топло (да отпочине тестото) за 20-30 минути.
Рсяко от рулата (с помощта на остър нож) се разрязва през средата – започва се на 4-5 см. от единият му край и се реже надолу, докато се разрежете напълно (така както се вижда на колажа). Едната половина на разрязаното руло се навива на охлюв като се отива към не разрязаният край.
Когато стигнете до края на разреза, загънете тестото, така че да започнете да завивате втори охлюв (върху първият) с останалата половина от разрязаното руло. Би трябвало да се получат два охлюва, един върху друг. Оформеният Кулич се прехвърля в предварително подготвена тава. При мен вторият охлюв стана куполообразен, затова котано положих тестото в тавата, реших да притисна повърхността му с длан, така че да се заравни.
По същият начин се оформя и останалото тесто.
Повърхността им се намазва с останалото масло. Оставят се на топло, докато удвоят обема си.
Фурната се пуска да загрява на 200ºС, работеща с долен реотан и ветилатор. Ако нямате такава опция може да се наложи да покриете печивата с алуминиево фолио, за да не се препече повърхността им. Пекат се 10 минути, слет това температурата се намаля до 180ºС и печенето продължава до готовност при проба с клечка.
Смятам, че около 35 минути ще са достатъчни. Аз се подведох от пробата с клечка, тъй като вътрешността на кулич-а има доста масло и продължих печенето 45 минути, което се оказа малко повече от необходимото.
Оставете формите да се охладят леко и тогава извадете сладкия хляб, прехвърлете върху скара и оставете докато се охлади напълно.
Може да се поръси с пудра захар. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Мария,направо невероятна рецепта, три дни козунаци правих, не може да спрем да ядем, толкова вкусни ?. Само че моите домашни,не харесаха да има добавки, разделих тестото на три ,оплетох като обикновен козунак…получиха се повече от сполучливи. Поздрави, благодарности за това, което правиш и много здраве на цялото ти семейство!
Много се радвам, Мая!
Да ви е сладко!