Кроасаните от днешната ми публикация са ни много любими през последните няколко години. В сравнение с други рецепти, тази съдържа по-малко количество масло, което я прави по-лесна за изпълнение в домашни условия. Най-често срещата грешка при рецептите с много масло е, че печенето в домашни условия не става на достътъчно висока температура и маслото се разтича. Тенологията на приготвяне при различните рецепти може да е различна, но всички рецепти за кроасан отнемат време, защото тестото трябва да повичава между отделните премесвания и загъвания. Според мен усилията определено си заслужават!
Кроасан
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Тестото може да се замеси ръчно, с помощта на миксер, в кухненски робот или термомиксер (monsieur cuisine). Ползването на машина за хляб в този случай не е практично, тъй като тестото не се оставя да втаса по начина, по който втасват повечето теста с мая.
- Вместо пудра захар, може да се ползва финна кристална захар.
- От посочените по-долу продукти излизан 8 бр. кроасан с дължина 12-13 см. в готов вид.
- Рецептата е адаптирана от книгата „How to Make Bread: Step-by-step recipes for yeasted breads, sourdoughs, soda breads and pastries“
Необходими продукти:
- 10 гр. прясна мая или 5 гр. (1 чаена лъжица) суха мая
- 187 гр. (¾ чаена чаша) хладка вода
- 2 чаени чаши (314 гр.) брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour)
- 20 гр. (1 ½ супени лъжици) пудра захар
- 5 гр. (1 чаена лъжица) сол
- 150 гр. масло, леко меко
За намазване:
- 1 яйце, разбито с вилица, смесено със съвсем малко сол (на върха на ножа)
Начин на приготвяне:
1. Разтворете маята в хладката вода.
2. Сипете в купа брашното, солта и пудрата захар. Размесете колкото да се смесят. Добавете разтворената във вода мая, без да я чакате да шупне. Разбъркайте до получаване на гладко, сравнително твърдо тесто, без да месите излишно.
3. В случая аз съм ползвала термомикс (monsieur cuisine). Програмата за замесване на тесто е с продължителност под 2 минути. Тестото изглежда така…
4. Оформете тестото на топка и го прехвърлете в купа. Покрийте с памучна кърпа и оставете да почива на стайна температура за 10 минути.
5. След 10 минути размесете тестото в купата по следният начин: С палец и показалец хванете край от тестото и го издърпайте навън към страните на купата. Загънете издърпаното парче тесто над тестото в купата, като притиснете краят му в центъра на тестото под него. Завъртете купата леко, издърпайте друга част от тестото и натиснете краят му в централната част на тестото в купата. Повторете процедурата още 8 пъти. Целият този процес отнема около 10 скунди. Към края се усеща, че тестото стяга. Покрийте купата с памучна кърпа и оставете тестото да почива на стайна температура за 10 минути.
6. Повторете 2 пъти описаното в точка 5. Последният път покрийте купата със стреч фолио. Ако сте ползвали суха мая оставете тестото на стайна температура за половин час (да се активира маята). При употреба на прясна мая, купата с тестото може да се прибере в хладилник веднага. Оставете да отлежи 1 нощ.
7. На следващият ден извадете тестото от хладилника и го прехвърлете върху работен плот (не ръся с брашно). Натиснете го с длани, така че да излезне въздуха от втасването и да се оформи плъсък диск.
Разтеглете леко краищата на тестото, така че да се оформи четириъгълник. Разрежете маслото на половина, така че да се получат 2 по-тънки парчета. Поставете ги едно до друго, под диагонал в средната част на тестото (вижте следващият колаж). Последователно прехвърлете върху маслото, два противоположни края от тестото. Всеки от двата края тестото трябва да покрива маслото малко над средната му част. Повторете процедурата и с останалите два противоположни края тесто. Придърпате ги, така че да се застъпят в средната част на оформеният пакет.
8. За да разпределите запечатаното в тестото масло на равномерен слой ползвайте точилка. Движете я напред-назад, без да упражнявате силен натиск, така че маслото постепенно да се разпредели на равномерен слой в пакета от тесто. Внимателно започнете да го разточвате (по дължина), така че да се получи правоъгълник с дебелина около 1 см. (при мен с размери 16 х 36 см). Не разточвайте твърде голям лист, за да не се скъса тестото и маслото да излезе навън.
Загънете надолу горният край на тестото, така че да покрие втората трета от дължината му. След това прехвърлете нагоре последната трета тесто (долният край). Получава се тесто загънато на 3 слоя.
Повтарям процедурата с разточването и загъването още 2 пъти и след това охлаждам.
9. Увийте тестото в стеч фолио и приберете в хладилник за 20 минути.
10. Извадете тестото от хладилника и повторете още 2 пъти точка 8 и 9. Т.е. тестото се охлажда общо 3 пъти.
При първото разточване повтарям процедурата с разточването и загъването на тестото общо 3 пъти. Охлаждам. След това разточвам и загъвам тестото още 2 пъти. Охлаждам. Последният път разточвам и загъвам един път. Ако при разточването тестото се пукне и маслото излезе навън, процедурата с разточването и загъването би могла да се направи още веднъж. След последното разточване и загъване, тестото престоява в хладилник 40 минути.
Полученото тесто може да се ползва веднага, да се съхрани в хладилник за 2-3 дни или във фризер до 3 месеца. Увийте го с още един слой домакинско фолио и го поставете в плик със зип. Когато е било замразено, тестото трябва да се прехвърли от фризера в хладилник поне за 12 часа преди употреба.
Оформяне на кроасан
Извадете тестото от хладилника. Поставете го върху поръсен с брашно домакински плот. Поръсете с брашно и повърхността на тестото.
Разточете на правоъгълен лист, при мен с размери 24 х 40 см.
Нарежете на 8 триъгълни парчета, така както се вижда на снимката.
Направете малък разрез с нож в средата на широката част на всеки триъгълник. Завийте на руло (кроасан) като започнете от широката част и свършите в тясната. Рулото не трябва да е стегнато.
Наредете оформените кроасани в тава с незалепващо покритие (съответно застлана с хартия за печене). Помежду им трябва да има разстояние поне 5 сантиметра, тъй като се надуват много при печенето. Покрийте тавата с памучна кърпа и оставете на стайна температура (22ºС) да втасват. При мен втасването отне около 90 минути.
Готови са за печене, когато са се надули и отделните пластове се разграничават.
Печене на кроасан
Пуснете фурната да заграва на 240°С, работеща само с вентилатор, без горен и долен реотан. На дъното на фурната поставете купа пълна с вода. Намажете внимателно повърхността на кроасаните с жълтъка смесен с малко сол.
Сложете тавата във фурната, затворете вратата и редуцирайте градусите до 220˚С. Печете 15-16 минути или докато повърхността на кроасаните се зачерви приятно.
Извадете тавата от фурната, оставете на стайна температура за 5-10 минути и сервирайте.
Да ви е сладко!
Напълно изстинали, кроасаните може да се увият в стреч фолио и да се замразят. За да се консумират, се изваждат от фризера се размразяват в микровълнова – няколко секунди на програма за размразяване са достатъчни. Вижте и рецептата ми за Кроасани (by Pierre Hermé).
ТУК може да видите всички снимки.