Този сладкиш с тиква, извара и маково семе (би могъл да бъде наречен и чийзкейк), е един от най-вкусните леки десерти, които съм опитвала до сега. Първоначално десерта ме впечатли с визия, а когато видях че се прави с тиква и извара (за мен са много любими и двата продукта), нямаше как да не опитам рецептата. Към момента вече няколко пъти съм го правила с пюре от тиква, но си мисля да опитам и с пюре от портокали.
Сладкиш с тиква и извара
- Мерителната чаша е с вместимост 200 мл. Лъжиците, с които са замервани продуктите не са мерителни.
- Рецептата се изпълнява най-лесно с пасатор.
- Теглото на продуктите посочено по-долу е чистото им тегло вложено в рецептата.
- Ще ви е нужна 700 гр. печена или варена тиква. За целта трябва да предвидите поне 1 кг. сурова тиква. В зависимост от сорта на тиквата, дори печената може да отдели вода, затова след топлината обработка е добре да я оставите в цедка поне 2-3 часа. Как се пече тиква може да видите тук. За варене във вода или на пара, вижте публикацията ми Как се прави пюре от тиква или други плодове и зеленчуци.
- Тавата, която ползвам е с диаметър 24-25см., стените ú са подвижни. Половин доза се побира идеално в тава с диаметър 18 см.
- Нишестето за рецептата трябва да се разпредели между тиквената и изварената смес, така че и двете смеси да имат приблизително еднаква консистенция. Аз ползвам Анари – Кипърска извара приготвена от козе мляко. Тази извара е добре отцедена, не е водниста, затова добавям много малка част от нишестето към нея, останалото прибавям в тиквената смес.
- Захарта за тиквената смес. В зависимост от сладоста на тиквата и ако искате десерта да е с по-лек вкус добавете 50 гр. Аз обичам сладко и на мен повече ми харесва със 100 гр. захар, дори когато тиквата е натурално сладка.
- Рецептата е адаптирана от https://inthebeniskitchen.com
Необходими продукти
- 50 гр. (4 пълни супени лъжици) царевично нишесте
За бялата смес:
- 600 гр. извара (ползвала съм Анари)
- 140 гр. (¾ чаена чаша) захар
- 115 гр. (2 бр. средно големи) яйца
- 24 гр. (3 супени лъжици) маково семе
За тиквената смес:
- 600 гр. тиква, печена или варена (вижте съветите по-горе)
- 110 гр. (2 бр. средно големи) яйца
- 55 – 100 гр. захар (вижте съветите по-горе)
За тиквената заливка:
- 100 гр. тиква, печена или варена
- 150 гр. заквасена сметана (sour cream)
- 55 гр. (1 бр.) яйце
- 100 гр. (¾ чаена чаша) пудра захар
Начин на приготвяне:
Залейте макаовото семе с гореща вода. Оставете го да кисне в нея 30 минути. След това го рехвърлете в цедка да се отцеди от водата и до употреба. Ако изварата, която ползвате не е добре отцедена, прехвърлете маковото семе върху хартия за печене, за да се подсуши по-добре.
Застелете с хартия за печене дъното на тавата, в която ще приготвяте десерта. Намажете хартията и страните на тавата с олио. Оставете настрана до употреба.
Пуснете фурната да загрява на 170ºС, работеща с долен и горен реотан, без вентилатор.
В купа смесете продуктите за бялата смес (без маковото семе). Пасирайте до еднородност. В друга купа смесете продуктите за тиквената смес, пасирайте и тях. Разпределете нишестето между бялата и тиквената смес, така че да се получат с приблицзително еднаква консистенция. При мен изварената част беше по-гъста от тиквената затова към нея добавих 1/2 супена лъжица от нишестето, останалото сложих в тиквената смес.
Към бялата смес добавете маковото семе. Разбъркайте с лъжица докато се смесят равномерно.
В трета купа смесете продуктите за тиквената заливка. Пасирайте ги.
Оформяне и печене:
В центъра на предварително подготвената тава започнете да насипвате с редуване (лъжица по лъжица) от бялата и тиквената смес. По същият начин се прави кекс зебра. Когато приключите ударете леко тавата в домакинският плот, така че сместа в неая да се разстели на равномерен слой. Печете 40-50 минути в предварително затоплена фурна или докато повърхността на десерта е видимо стегнала. Проверете центъра да не е течен. Извадет тавата от фурната. Внимателно сипете заливката върху десерта. Върнете тавата във фурната и продължете печенето още 15-20 минути или докато повърхността на заливката се зачерви леко.
Ако центъра на печивото не е стегнал може част от заливката да се влее в него – на мен ми се случи първият път и като резултат накрая не се очерта осезателно горен слой. Удължи се и времето за печене, но пак си беше вкусно! Така изглеждаше десерта с гафа…
Изпеченият сладкиш с тиква, извара и маково семе се охлажда на стайна температура. Напълно изстинал може да се освободи от формата, да се нареже на парчета и сервира. Съхранява се в хладилник. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. Иоще една рецепта, малко по-различна.
Миме,
този сладкиш го бях видяла някъде и исках да го направя.Изглежда прекрасно, при това с тиква.Радвам се,че го представи и си направила прекрасни снимки.При теб този сладкиш също е перфектен.
Поздрави, спорна седмица !
Благодаря, Елена!
Спорна да е седмицата и за теб и семейството ти!
❤