Рецептата за тези Кипърски бюрекя с извара, канела и захар я донесоха децата от училище преди доста години. Бяха я правили в часовете по трудово и казаха, че ставали много вкусни бюрекя!!!
Бюрек (от турски: Bořek) е наименованието на пържени или печени тестени изделия със сладка или солена плънка. Може да са приготвени с тънки листа като за баклава или баница или с домашно приготвено тесто. Плънките са много разнообразни и могат да са като солени, така и сладки. Произхода им е ориенталски, но са много популярни на Балканите, Средиземноморската кухня, в страните от Източна Европа и Западна Азия.
На снимката горе се виждат бюрекя (множествено число за бюрек) традиционни за о.Кипър. Πουρέκια με στρουθούθκια – бюрек с дива трева Silene vulgaris, Μπουρέκια με μανιτάρια – бюрек с гъби. Πουρέκια με χαλλούμι – бюрекя с халуми. Повечето са приготвени на сач, затова са познати още и като Пита тис саджис Πίτα της Σάτζιης (Питка на сач) – за повече подробности вижте и рецептата за Универсално тесто за традиционни Кипърски печива.
В блога сте виждали рецепта за Бюрекя с Анари (Кипърска извара), която е по-различна от днешната като съотношение на продуктите. Рецептата по-долу е с по-малко мазнина в тестото и има добавка на портокалова или лимонова кора, което на мен много ми допада. Плънката е по-богата на аромати и е по-сладка.
Сервирате се като допълнение към кафeто, сутрешна или следобедна закуска.
Ще се радвам ако опитате рецепта и споделите мнение!
Кипърски бюрекя с извара, канела и захар
- Тестото може да се замеси ръчно, с помощта на миксер, в кухненски робот или с термомиксер (monsieur cuisine).
- Може да приготвите тестото с брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour), с универсално брашно тип 500 или смес 1:1 от двата вида.
- За разточване на тестото може да ползвате машина за разточване на тесто или точилка. Ще ви е нужна вилица за запечатване на бюрекя-та, нож или чаша с която да режете тестото.
- Може да ползвате маслиново олио (зехтин), слънчогледово олио или смес 1:1 от двата вида олио. Тестото би могло да се направи с масло или свинска мас.
- Ако искате по-мазно тесто може да увеличите количеството на олиото до ½ чаена чаша.
- Част или цялото количество на водата нужна за рецептата може да се замени с прясно изцеден портокалов сок.
- Водата, която ще бъде ползвана може да е със стайна температура или хладка. Моят опит показва, че се получава и по двата начина.
- Количеството на водата за тестото може да варира, затова първоначално добавете 90 мл. и след това ако е необходимо, разредете. Аз съм прибавила допълнително още 20 мл. вода.
- При липса на Анари (извара от козе и(или) овче мяко) може да ползвате рикота или извара без сол.
- Количеството на водата от портокалов цвят за плънката ще е в зависимост от консистенцията на ползваната извара (Анари). Когато изварата е добре отцедена може да се сложи повече.
- С по долу посочените продукти се получават около 60 бр. бюрекя с размер 10 х 6.5 см. (аз ги правя сравнително големички).
Необходими продукти за тестото:
- 6 чаени чаши (910 гр.) брашно
- 1 щипка сол
- 13 гр. настъргана кора от портокал или лимон
- 160 гр. (¾ чаена чаша) маслиново олио (зехтин)
- 310 мл. вода или портокалов сок
За плънката:
- 1 кг. Анари
- 120 гр. (8 супени лъжици) захар
- 2 чаени лъжици канела
- от 2 до 10 супени лъжици вода от портокалов цвят (orange blossom water), вижте съветите по-горе
Допълнително:
- олио за пържене
- пудра захар за поръсване
Начин на приготвяне:
Пресейте брашното в голяма купа. Смесете го с настърганата портокалова (или лимонова) кора. Размесете и направете кладенче. Сипете маслиновото олио в кладенчето. С пръстите на ръцете загребвайте от брашното, прекарвайте го през олиото в средата на купата и след това го претърквайте между длани. Движението е подобно на това, което правим, за да роним суха подправка между дланите си. Повторете процедурата многократно, докато брашното се овлажни равномерно с мазнина и се получи смес подобна на трохи. За целият този процес на Кипърски има една дума „рижязо“ (ριζιάζω).
Следващият колаж показва горе описаното, но е от приготвяне на друго печиво, нека това не ви обърква. Снимката е отпубликацията ми Универсално тесто за традиционни Кипърски печива.
Към получените „трохи“, добавете на части хладката вода и замесете тесто. Омесвайте хубаво преди всяко добавяне на вода. Трябва да се получи средно твърдо, но еластично тесто, подходящо за точене. Покрийте тестото с памучна кърпа и оставете да почива за 30 минути на стайна температура.
Пригответе плънката:
В голямакупа сипете изварата и я натрошете с вилица на малки парченца. В малка купичка смесете захарта и канелата, след това добавете в изварата заедно с водата от портокалов цвят. Разбъркайте хубаво, докато се смесят хомогенно.
Покрийте плънката с памучна кърпа и оставете на страна до употреба.
Оформяне на Кипърски бюрекя с извара канела и захар:
Разсточете тестот на тънък лист.
Тестото, с което не се работи трябва да е покрито с домакинска кърпа, за да не изсъхва. Работната повърхност не се ръси с брашно, тестото не лепи.
Има дота начини за оформянето на бюрекя, един от тях (намирам го за най-лесен) е да сипвате по 1 супена лъжица от плънката върху тестото (така както се вижда на следващата снимка), след което да прехвърляте край от тестото така че да покрие плънката и да е малко над нея. Притеснете с пръсти там където свършва плънката и тестото отдолу се допира до тестот с което е покрита плънката. След това отрежете бюрека с голяма чаша (аз ползвам такава за шампанско). Крайчетата на тестото прищипете с вилица, така че плънката да се запечата в тестото.
Може да ползвате форми за равиоли.
Може също да разделите тестото и плънката на еднакви части и от всяко парче тесто да разточвате тънък кръг с диаметър около 10-11 см. В едната му половина се слага плънката, покрива се с другата половина тесто. Крайщата на тестото се срещат. Залепват се като се натискат с пръсти, след това се прищипват с върховете на вилица.
Наредете оформените бюрекя в тава или поднос застлани с хартия за печене. Ако времето е топло е добре да ги покриете с влажна кърпа, за да не засъхва тестото.
Пържене:
Зястелете с кухненска хартия тава или друг подходящ съд подходящ, в който ще слагате изпържените бюрекя. Пържете ги в сгорещена мазнина докато придобият златист загар и от двете страни. Изваждайте ги от мазнината с помощта на решетъчна лъжица и прехвърляйте в съда застлан с домакинска хартия която ще попие излишната манина.
Сервират се топли или охладени. Ако не сте много по сладкото може да поръсите повърхността им с малко канела.
Ако обичате сладичко, поръсете бюрекята с пудра захар. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.