Божурите от захарно тесто, чието оформяне ще видите в днешната ми публикация са големи – всяко от цветята се побира в дланта на едната ръка. Ползвала съм формичките, с които са направени и Бели-те цветя (големи) от захарно тесто, но в случая оформянето е по-различно…
Как се правят божури (peony) от захарно тесто
- По-долу се вижда оформянето на 9 бр. божура от захартно тесто за моделиране. Всички обяснения в публикацията са свързани с това.
- Цветята от захарно тесто за моделиране може да се направят доста преди да дойде времето за приготвяне на тортата, която ще украсяват. Спокойно може да се изработят 1-2 месеца по-рано.
- Готовите, изсъхнали цветя се съхраняват в картотени кутии на стайна температура, в никакъв случай в метални или други кутии, защото трябва да „дишат“. Ако се образува влага фондана ще омекне, а това ще повреди „цветята“.
Всичко, което ще ви е необходимо:
- около 750 гр. захарно тесто за моделиране (modeling paste)
- 9 бр. топчета от морска пяна
- телчета за цветя (бели)
- тиксо за цветя (бяло)
- силиконова форма за отпечатък на листо (виждат се по-долу)
- формички за рязане на листа за божур (виждат се по-долу)
- малка дървена или пластмасова точилка
- силиконов мат
- сладкарска боя – лимонено жълто
- „Spry” или др. сладкарска мазнина (маргарин/Shortening)
- сладкарско лепило (Edible Glue)
- 9 купички с подходящ размер, в които да се оформят цветята и да останат докато изсъхнат или „сладкарска закачалка за съхнене“ (вижда се по-долу)
Начин на оформяне:
За разточване на захарното тесто за моделиране, ползвам малка точилка и силиконов мат, който намазнявам леко със „Spry”. На горната снимка се виждат четирите размера от резците за листа на божури, които съм ползвала при оформянето на венчелистчетата. Не е задължително да се ползват различни размери, но когато има е по-лесно. Топчета от стеропор, също не са зъдължителни, но с тях цветята стават значително по-леки и се икиномисва от захарното тесто. При мен в случая божурите са направени с лимонено жълта сърцевина, като всеки следващ слой венчелисчета е по-светъл от предишният. Външните листенца ги направих бели, но си давам сметка, че щеше да стане по-хубаво, ако бях капнала съвсем малко жълто, колкото да не е напълно бяло – така нямаше да се сливат толкова с листата. За добро или лошо, направих няколко промени, различни от плануваното и затова, нещата не бяха абсолютно съвършенни, но това само аз си го знам. 🙂 Първоначално листата бяха планувани зелени (затова цветята са направени със зелени телчета). На по-късен етап реших, че не искам да вмъквам зелено в темата на кръщенето – никъде другаде нямахме зелено (освен на истинките цветя) и затова направих бели листа.
На следващият колаж се вижда как е оформено всяко от венчелистчетата на цветята. Започнах с 500 гр. захарно тесто за моделиране, оцветено в лимонено жълто. Количеството е повече от необходимото, но тъй като аз имах за оформяне и други декорации с него, не се притеснявах, че може да остане. Разточнва се на тънко. С най-малката от четирите формички за листа на божури се изрязват венчелистчета. За да не засъхват докато се оформят едно по едно, е добре да се покрият с плътно прилепнало парче найлон или домакинско фолио. Едно по едно листенцата се поставят в силиконовата форма за отпечатък на жилките по венчелистчетата. Двете половини на формата се съединяват и се притискат леко една към друга – така се отпечатват жилите.
Преди да започнете оформянето на венчелистчетата, ще трябва да подготвите топчетата от стеропор, като прикрепите телчета за цветя към тях по следният начин: Всяко топче стеропор се пробива с телче за цветя, което минава през сърцевината на топчето и излиза от срещуположната страна – прави се нещо подобно, като нанизване на мънисто (перличка). Телта се издърва, така че да има еднаква дължина и от двете страни на топчето и се прегъва нодолу или нагоре, като целта е двата края на телта да се съберат и усучат един с друг, така че да се полечи бъдещата дръжка на цветето (вижте следващият колаж).
Горната част на всяко топче (срещуположно на дръжката), се намазва със сладкарско лепило и се покрива с парче захарно тесто с предварително направен отпечатък на листни жилки. След това със застъпване се прикрепят първите венчелистчета – по 4-5 броя в зависимост от големината на топчето от стеропор. Оставят се да съхнат на стайна температура за 24 часа. В случая аз съм ги забучила на парче пиафлора, но може да се закрепят и на стойка за съхнене на цветя, която се вижда по-долу на снимките.
За следвацият ред венчелистчета съм смесила 125 гр. лимонено жълто и 125 гр. бяло захарно тесто. Ползвала съм втората по-големина формичка за рязане на листа на божури. Отпечатъкът върху листата се прави по описаният начин.
Венчелистчетата се прикрепят към сърцевината на цвететето със сладкарско лепило, като се поставят в помеждутъка на първя ред от венчелистчета. Застъпват се леко едно с друго. Съхнат по горе описаният начин, поне 24 часа.
За следващият слой венчелистчта съм смесила каквото е останало то жълтото с 4 пъти повече бяло захарно тесто. Процедира се по както вече е описано по-горе. Може да се оставят да съхнат в малки купички или
да се прикрепят към стойка за съхнене на цветя.
Последните венчелистчета са направени от бяло тесто, смятам обаче, че щеше да е по-хубаво ако бях капнала съвсем малко от жълтото… Исках последният слой от венчелистчета да са по-отворени, затова ги оставих да съхнат в купички с подходящ размер.
Следва оформянето на листа. Както споменах по-горе, първоначално беше планувано да са големи, зелени листа на божур, но след като реших да са бели, се наложи да ползвам и друга форма за листа, защото тези на божура се сливаха съвсем със цветята. Спрях се на листа на рози.
Оформянето им е лесно ако имате формичката, която се вижда на следващата снимка.
В основата на всяко листо се забучва телче потопено в сладкарско лепило и листата се оставят да съхнат 48 часа – да стегнат твърдо.
След това се събират в клончета по 3 или повече броя. Не можахме да намерим бяло тиксо за цветя, затова просто съм усукала телчетата едно с друго.
Всички добре (твърдо) изсъхнали цветя и листа се съхраняват на стайна течмпература в картонени кутии, докато дойде време да се поставят върху тортата. Ако тортата се съхранява в хладилник е най-добре цветята да се поставят върху нея непосредствено преди поднасяне, стига преди това да сте решили и отбелязали върху тортата как ще са аранжирани. По принцип, ако в хладилника няма влага, не е проблем цветята от захарно тесто за моделиране, да се поставят върху торта покрита с фондан и съхранението да продължи в хладилник, но ако има влага е възможно да се повредят.
ТУК може да видите всички снимки.
Боже, какви помощни средства има за направата, аз все на ръка се мъча с фондона 🙁
Ами то и на ръка става, но когато човек има нужните формички спестява много време и усилия!