Този сос може да се ползва за сервиране на Панакота, сладолед и всякакви други десерти, с които би си отивал. Много е лесно да се направи, а резултата е очарователен – нищо общо с купените сосове. Да не говорим, че е и доста по-икономично да си го приготвите сами. А като се вземе предвид и трайността му си заслужава от всякъде! Опитайте го – няма да съжалявате!
Как се прави карамелен сос
- От по-долу посочените продукти се получава около 300 гр. готов сос.
- В добре затворен съд, в хладилника, може да се съхрани до 1 година.
Необходими продукти:
- 200 гр. захар
- 50 гр. студена вода
- 1 чаена лъжица (7 гр.) глюкоза или златен сироп (Golden Syrup)
- 100 гр. гореща вода
Начин на приготвяне:
Захарта, студената вода и глюкозата се смесват в подходящ съд и се слагат на котлона. Разбърква се само в началото, докато сместа се загрее и захарта се стопи. Получава се бистър, прозрачен сироп, който се оставя да ври (без да се бърка), докато стане с красив кехлибарен цвят. При мен това отнема около 5-6 минути на умерено силен огън.
Сваля се от огъня и се залива с горещата вода. Пазете ръцете си, когато го правите защото има изпарения, да не ви опарят. Разбърква се, докато карамела се разтопи и се оставя в съда докато изстине. След това се прехвърля в подходящ за съхранение съд или се използва веднага. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. Тук може да видите Как се прави карамелен сос със сметана.
Мария,много ми бе полезна тази публикация,благодаря ти!
Каква е ролята на глюкозата и каква е разликата между карамелен сос със и без глюкоза?
Роси, в случая глюкозата е един вид стабилизатор за карамеления сос. Обикновено се прибавя към по-гъстите захарни сиропи или сладка, защото възпрепятства захаросването им. Със сигурност играе роля и за консистенцията на соса, но не съм го правила без нея, за да преценя конкретно каква е разликата.
Разбира се би могла да играе и друга роля в зависимост от това, за какво точно се ползва, но смятам че въпроса ти бе свързан конкретно с тази рецепта, та няма да се впускам в излишни обяснения…
Сосчето е чудно!!! По-добро е от всеки готов карамелен сос, който съм опитвала и чак ме е яд, че не съм си го правила сама от доста по-отдавна! Поздрав най-сърдечен!
глюкозата не позволява да се захароса
Точно така!
🙂
Мария,непременно ще се снабдя с малко количество глюкоза за подобен сос,защото когато правих преди време,но разреден със сметана точно това кристализиране ме дразнеше,а ето къде била тайната,Благодаря още веднъж!
Сърдечни поздрави и хубаво лято,мила!
Карамеления сос, който се прави със сметана става с една по-гъста консистенция и един по-различен, прекрасен богат вкус. Най-често към него има и добавка на масло (също не траен продукт), но всичко зависи от рецептата…
Хубаво да е лятото и за теб Роси! Разбрах че се отдаваш на малко почивка (не знам дали е в процес или е приключила вече), но се надявам да и се насладиш напълно!
Чудесен е този сироп,Марийче-благодаря за идеята!
Искам и аз да благодаря за идеята. Както винаги вкусно и полезно.
Слънчева и усмихната седмица, Мими!
Живче,
Гери,
радвам се че рецептата ще е от полза и за вас!
С пожелание за усмихнати дни и от мен!
И аз да благодаря. Това с глюкозата е ново за мен. Съжелявам, че по-рано не съм попаднала на този блог.
По-добре късно, отколкото никога! Нали така?! 🙂
Добре си дошла!
Може ли глюкозата да се замени с мед?
Принципно всяка рецепта (или продукт от състава и) могат да бъдат променени според предпочитанията на този, който я приготвя. На практика всяка промяна на продукти или в технологията на приготвяне, води до различен краен резултат, а понякога е възможен и провал
Със сигурност ще се получи и без глюкоза, но няма да е „застраховано“ от захаросване.
Ако опиташ да кажеш дали и как е станало и колко дълго е издържал преди да се захароса?!