Повечето рецепти за сиропирани десерти имат своите специфични пропорции, аромати и указания за приготвяне на сиропа, затова той е част от самата рецепта. Причината да посветя самостоятелна публикация на този захарен сироп е това, че той има по-широко приложение у дома – поне няколко традиционни рецепти правя с него. Определям го като „универсален“ за десерти, които се заливат със студен сироп и за чието приготвяне не се употребяват много големи количестав захар. Обикновено правя по-голямо количество от това, което е посочено по-долу и го съхранявм в добре затворен съд в хлядилник. Така си спестявам много време когато реша да правя сиропиран десер, за който въпросният сироп е подходящ.
Гъст захарен сироп
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Сиропа се приготвя в съотношение захар – вода 1:1 Ако приготвяте различно количество от посоченото по-долу, времето за варене може да е различно.
- От по-долу посочените продутки се получават до 2 ³⁄4 чаени чаши (900 гр.) готов захарен сироп.
Необходими продукти:
- 3 чаени чаши (750 мл.) вода
- 3 чаени чаши (705 гр.) захар
- 1 пръчка (2 гр.) канела
- 5 бр. карамфил
- кората на 1 лимон – отрязана на ленти с остър нож или картофобелачка
- 1 супена лъжица прясно изцеден лимонов сок
Начин на приготвяне:
Захарта, водата, лимоновата кора, канелата и карамфилчетата се смесват в подходящ за варене на сироп съд. Слагат се на умерено силен огън. Докато сместа заври се разбърбарка няколко пъти, за да се подпомогне разтварянето на захарта, след това не се бърка. Варенето продължава докато сиропа достигне до 105 до 108ºС. В последните 5-6 минути от варенето се добавя лимоновият сок.
Засякох и времето на варене, за тези, които нямат термометър. Варих общо 25 минути, като след 20-тата минута добавих лимоновият сок. В края на варенето сместа е редуцирала количеството си до 2 ³⁄4 чаени чаши и лимоновата кора се е кандирала. Ако потопите лъжица в него и след като я изкарате от сиропа прокарате пръст по обратната стана – остава пътечка. Сиропът се охлажда на стайна температура или се поставя в купа пълна с вода и лед, ако е наложително да изстине по-бързо. Напълно охладен може да се прехвърли в съд, които се затваря добре и да се съхранява в хладилник. Подправките и лимоновата кора се изхвърлят. Лично аз съм го съхранявала до към 90 дни в хладилник.
ТУК може да видите всички снимки.






Преди малко направих сиропа, защото смятам утре да приготвя и тембелата за коледния обяд. Малко намалих дозата – с 1/3, за да не се чудя какво да правя с него, ако остане, понеже не съм много по приготвянето на десерти. Но сложих и една супена лъжица портокалова вода – ароматът е божествен! Няма начин и десертът накрая да не е успешен. Ще докладвам. 🙂
Да ви е сладко, Васи!
Ще чакам отзиви и за самата „Тембела“!!!
Весело посрещане на предстоящите празници!