В блога вече сте виждали една рецепта за Флаунес (Φλαούνες), в публикацията съм разказала доста подробно, какво представлява въпросното печиво. Днешната рецепта не е традиционна, но е доста оригинална! За един кратък период от време се наслаждавах на мисълта, че идеята за Флаунес с Анари е нещо, което е хрумнало само на моят гениален мозък! 🙂 Уви! Оказа се, че не съм открила топлата вода! Попаднах на рецепта за Флаунес с Анари в списанието οι δοκιμασμένες ΧΡΙΣΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ брой 29 от 17/04/2011. Адаптирах си я и днес съм готова да я споделя и с вас!
Флаунес с Анари (Φλαούνες με αναρή)
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- За тестото може да се ползва бързо активираща се мая, която да се смеси с брашното, без да се разтваря в млякото. Ако се ползва прясна или обикновена суха мая, трябва а я активирате по начина описан по-долу.
Необходими продукти:
- 500 гр. брашно
- ¼ чаена чаша (60 гр.) маслиново олио (зехтин)
- 1 равна супена лъжица суха мая (или прясна мая в нужното количество за 500 гр. брашно)
- ½ чаена чаша (130 гр.) топло прясно мляко
- ½ чаена чаша (130 гр.) хладка вода
- ½ чаена лъжица махлеб
- 2-3 парченца (или ¼ чаена лъжица, на прах) мастикс
- ½ чаена лъжица сол
- ½ чаена лъжица захар
- 1 чаена лъжица настъргана лимонова кора
За плънката:
- 900 гр. Анари или обикновена извара без сол
- 1 чаена чаша (85 гр.) халуми, настъргано
- 3 яйца, 150 гр.
- 2 белтъка, 60 гр.
- 1/3 чаена чаша (75 гр.) грис
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- 2 парченца (или ¼ чаена лъжица, на прах) мастикс
- 1 чаена лъжица сол или количество на вкус
- 1 супена лъжица захар
- 1-2 супени лъжици мед
- 1 чаена чаша (195 гр.) стафиди
- 2 супени лъжици нарязан на ситно пресен джоджен
За намазване и наръсване преди печене:
- 1 жълтък или 1 цяло яйце
- 1 супена лъжица прясно мляко
- 100 гр. сусам
Начин на приготвяне:
За разлика от традиционните Флаунес, тези нямат предварителна подготовка. Най-напред се приготвя тестото: Маята се разтваря в топлите прясно мляко и вода. Прибавя се част от предвиденото за рецептата брашно, колкото да се получи рядка каша. Купата се покрива с домакинско фолио и се оставя на топло за 10-15 минути или докато маята шупне. Брашното се пресява в голяма купа. Смесва се със солта, захарта и подправките (мастикс и махлеб). Прави се кладенче, в което се сипва маслиновото олио. С пръстите на ръцете се загребва от брашното, прекарва се през олиото и се претърква между длани. Това се повтаря докато сместа в купата стане подобна на трохи. Прави се кладенец, в който се сипват втасалата мая и настърганата лимонова кора. Замесва се гладко, еластично тесто, което се покрива с домакинско фолио или памучна кърпа и се оставя на топло да втаса. Тестото трябва да увеличи обема си 3 пъти. При мен това отне около 90 минути.
Докато тестото втасва може да приготите плънката: Мастиковата смола се стрива с малко от захарта. Анари-то (изварата) се разбива с миксер заедно със меда и останалата захар. Добавят се халумито, сритата мастикова смола, гриса, бакпулвера, целите яйца и белтъците. Всичко се размесва до получаване на хомогенна смес. Последно се добавят половината стафиди, разбърква се за кратко с лъжица и купата се покрива с кърпа. Оставя се на страна, докато тестото втаса.
Когато тестото втаса към плънката се добавят пресният джоджен (мента) и останалите стафиди. Аз сложих още 1 супена лъжица мед. Може да си разграфите по някакъв начин плънката, така че да я ползвате равномерно спрямо тестото. Аз я заглаждам, разделям (разчертавам с лъжицата) на 4 части, със всяка оформям по 4 Флаунес.
Тесто се размесва леко, колкото да излезе въздуха от втасването. Тестото не лепне и е еластично, затова не е нежно да ръсите работната повърхност с брашно. А как ухае самооо… не е за вярване! Разделя се на 16 части. Покриват се с памучна кърпа, за да не изсъхват докато трае оформянето. Ако времето е горещо, кърпата може да е влажна. Всяко парче тесто се разточва на кръг с диаметър около 16-17 см. В средата му се слага част от плънката (около 2 супени лъжици пълни с връх). Излизащото от страните на плънката тесто, се прехвърля на три части върху нея (вижте снимката). Получава се триъгълна форма. Трите края, където се застъпва тестото се притискат с вилица, за да залепнат. Друг начин на оформяне на Флаунес може да видите тук.
Нареждат се на разстояние в тави застлани с хартия за печене. Оставят се на топло за около час или докато се понадуят. Преди да се сложат във фурната се намазват с жълтък, разбит с прясно мляко и се наръсват обилно със сусам.
Пекат се в предварително затоплена на 180°С фурна за около 35-40 минути или докато придобият приятен златист загар. Аз пекох във конвенционна фурна UNOX, която нагласих на 170°С с 20% сух въздух и печенето ми отне 30 минути.
ТУК може да видите всички снимки.
Тези флаунес мисля да ги направя за този Великден! Този уикенд ще отскочим до Атина и ще потърся непременно „Анари“ ! Дали мога да го замразя??!!
Може да замрази. Размразяването става като се прехвърли от фризера в хладилник.
Разбира се прясното е за предпочитане.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201347129154959&set=pcb.10201347133675072&type=1&theater
Формата на флаунесите не ми се получи добре, но на вкус, мисля, че ги докарахме 🙂 А този сирник, който правя всяка година на Великден, е полски традиционен сладкиш и също се прави с извара, ако искаш ще ти изпратя рецептата! Благодаря ти за флаунесите- със сигурност не сме опитвали нищо подобно! Светли и благословени празници на теб и семейството ти, Мария 🙂
Привет Десислава!
Ще ми е приятно да ми пратиш рецептата за полския сирник! 🙂
Може да я пратиш на мейла ми ([email protected]) или да я напишеш тук – както ти харесва!
Вярвам, че празниците са били весели и вкусни и за теб!