Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняМаслиновият хляб е много обичан в Кипър. Всяка домакиня го приготвя според уменията си и предпочитанията в семейството. Рецептите за него са безброй – всяка носеща своето очарование. Днешната рецепта е от книгата „Γλυκά & αλμυρά στο φούρνο” (което би означаволо „Сладки и солени печива”).

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня

Интересното при този маслинов хляб, е че се пече на водна баня! Трябва да ви кажа че това го прави мекичък – душичка!!! Човек може да е сит и доволен хапвайки си само хляб със някои друг дип.

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня

Другото, което много ми допадна е смесването на 3-те вида брашно – аз за жалост не разполагах с пълнозърнестото но пак стана много вкусен!

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняВ рецептата пишеше, че се слагат 4 с.л. суха мая. На мен това количесто ми се стори твърде много – това са си 4 пак. мая. Когато прегледах количеството на брашното, реших да сложа 2 с.л. (22 гр.) мая. Не знам дали е печатна грешка или наистина рецептата е така – преценете сами за себе си какво да правите относно маята. Замервала съм продуктите в чаша със съвместимост 250 мл.

Необходими родукти:

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня

2 с.л. (22 гр.) мая на прах – в оригинал са 4 с.л. мая„

2 ч.ч. (500 мл.) топла вода

3 ½ ч.ч. бяло брашно

1 ½ ч.ч. пълнозърнесто брашно (за съжаление аз нямах в къщи такова и сложих същото количество бяло брашно)

½ ч.ч. царевично брашно

2 ч.л. сол

2 с.л. маслиново олио (зехтин)

1 ч.ч. (140 гр.) черни и зелени маслини нарязани на половнаи притеглени без костилките

допълнително царевично брашно за наръсване на хляба

Начин на приготвяне:

Маята се разтваря в топлата вода и се оставя за 5 минути. След това към нея се прибавят 2 ч.ч. от бялото брашно. Разбърква се добе до получаването на гладка каша. Съдът е покрива с домакинско фолио, завива се с малко одеало или нещо друго подходящо, което да му държи топло и се оставя за около 1 час. Аз не го оставих толкова дълго – но и сложих по-малко мая отколкото пишеше в рецептата.

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняВ голяма купа се смесват брашната (останалото бяло, пълнозърнестото и царевичното). Добавя се и солта. Обърква се добре и се прави кладенче, в което се изсипва втасалаа мая и маслиновото олио. Разбърква се с дървена лъжица, като постепенно се вкарва от брашното. Когато се сгъсти достаъчно се меси с рька. Първоначално се получава лепкаво, не гладко тесто. Когато започне да се отделя от стените на купата с помоща на лъжица остържете тестото залепнало по ръката с която месите. Намазнете длани със маслиново олио(зехтин) и продължете да месите докато стане гладко и елестично тесто. След това го завийте и го оставяте на топло за час – час и половина или докато увеличи обема си.

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняКогато тестото втаса се изважда върху кухненският плот и се меси с длани (намазнени със зехтин), докато излезе въздуха образувал се при втасването. Добавят се и маслините като се опитваме да ги завием в тестото, но не просто да останат в средата му а да се смесят с него. Полученото тесто се разделя на 2 части и от всяка се оформя на кръгл хляб. На места тестото се пука и излизат маслините, затова продължаваме да подгъваме тестото към долната страна на хляба – така сякаш се стремим да вкараме маслините в него. Подгъраме, така тестото докато всички парченца маслини влезнат в него. Горната част на хляба трябва да остане кръгла и гладка а подгъвките, които сме правили за да вкараме маслините в тестото да са от долната му страна. Тавата (тавите), в която ще се пекът се наръсва с царевично брашно и хлябчетата се поставят върху него. Наръсват се леко с царевично брашно. Покриват се с парче домакинско фолио без да го пристягаме към тавата, за да не ограничи втасването. Фолиото в случая се слага за да не се оцапа одеалото при надуването на хляба. След това покриваме с одеяло (или нещо друго подходящо) и ги оставяме да втасат. Когато втасат на всяко хлябче се прави кръстосан разрез с помоща на остър нож.  Кръстоската идва в центъра на хляба.

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня Пекът се в бен мари: Тава по-голяма от тавата за печене се напълва до половината  вода. В нея се слага тавата със втасалият хляб и се пече в предварително затоплена на 200-210°С фурна за около 20 мин., след което фурната се намаля на  180°С и се пече още 25-30 мин. Оставят се да изстинат върху скара.

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняПолучават се 2 пухкави и много вкусни Маслинови хляба!

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняЕдиният не го дочакахме да изстине 🙂

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняГорещо ви препоръчвам да опетате този хляб!

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна БаняДа ви е сладко!!!

Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня

Last updated by .

11 thoughts on “Маслинов хляб – Ελιόψομο (Ельопсомо) на Водна Баня

  1. Идеално разяснена и нагледно подкрепена рецепта.
    Зная от собствен опит колко е трудоемко да се правят фоторецепти.
    Но според мен си струва усилията и ангажимента, имайки предвид, че точно този тип рецепти ме направиха по-уверена и по-смела в кухнята.
    Поздравление, Мария.
    Желая ти успех!

    1. Благодаря ти!

      На практика времето за направата на рецептата се удължава с 10-тина минутки когато снимам, защото аз не се суетя много около него – в смисъл такъв не правя много снимки. В началото наистина ми отнемаше време докато се науча, докато свикна и си изградя свои план на работа. Беше ми и много трудно обработването им, но лека полека се научих и сега и това не ми струва дълго време и усилия!
      Да – смятам че нагледната информация е много полезна, и аз като гледам такива рецепти даже не ми трябва да чета 🙂

      Позрави най-сърдечни!

  2. Заинтригува ме, Мария! Хлябът изглежда прекрасно, а и сигурно е много вкусен. Благодаря ти, за споделената рецепта!
    Сърдечни поздрави!

    1. Ева, много вкусен става – смятам, че ще ти хареса!
      Аз много се запалих по технологията на печене и тия дни ще еспериментирам с малка доза козунаци, които ще ги изпека на водна баня!
      🙂

      Сърдечни поздрави и от мен!

  3. Здравей, Мери! От доста време се каня да опитам рецептата и днес й дойде времето. Току що извадих хляба от фурната, но коричката не му беше мека и затова го покрих с найлон и кърпа дано се задуши и омекне. В момента обаче усещам чудесен аромат от кухнята и дано наистина бъде вкусен, както всичко, което съм опитала до тук от твоите рецепти.Благодаря ти! Хубава и спокойна вечер!

    1. Привет, Миглена!
      Радвам се, че рецептата за хляба ти е харесала и си ришила да го опиташ!
      🙂
      Меги, тя коричката затова е коричка – става въпрос за вътрешностт, че а е мекичка – душичка!

      Надявам се, че и на вкус ще ви хареса – на нас много ни се услади 🙂
      Лека и спокойна вечер и на теб!

  4. Много ви благодаря за статията.Тук ни показвате доста интерес рецепти и се надявам, че ще продължавате да го правите.Оценяваме и факта, че заснемате всеки един вход и резултат,който по лесно да ни ориентира в това какво трябва да правим и какво трябва да постигнем за краен положетелен резултата.Още днес ще се опитам да приготвя това ястие и дано ми се получи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: