Днес сме на яхния от зелен фасул, картофи и агнешки ребърца (които ми останаха в излишък след Великден). При нас скоро ще има пресен зелен фасул, затова реших да употребя този, който имах във фризера. Ако питате мен това ястие и без месо си е повече от прекрасно, но мъжката половина в семейството едва ли ще се съгласи с мен! 🙂
Гарнирах го с овче кисело мляко и пресен чеснов лук нарязан на ситно. Много ми е вкусно!!! Ще се радвам да се услади и на вас!
Зелен фасул с месо (агнешки ребърца)
- Ястието може да се приготви с агнешко, овче, телешко или свинско место с кост или без. В зависимост вида и порциите на които е нарязано месото, времето за готвене може да е различно от посоченото по-долу. Аз в случая съм ползвала агнешки ребърца.
- Ползвала съм замразен зелен фасул, който предварително съм размразила и отцедила от водата.
- Теглото на продуктите посочени по-долу е чистото им тегло вложено в рецептата, т.е. зеленчуците са притеглени, след като са били почистени и нарязани.
- Ястието може да се приготви в тенджера под налягане. В такъв случай намалете количеството на водата (поне на половина) защото в тенджерата под налягане няма да се изпари. Варете около 30 минути от момента на завиране, след което тенджерата се охлажда под течаща студена вода, за да може да се отвори. Добавят се картофите и маслото. Ако в тенджерата е останала доста течност може да сварите картофите без да я затваряте, така излишната вода ще се изпари. Ако ли не затворете и варете още 6-7 минути от момента на завиране.
Необходими продукти:
- 120 гр. олио
- 190 гр. кромид лук, нарязан на ситно
- 10 гр. (4-5 скилидки) чеснов лук, нарязан на малки парченца
- 1370 гр. агнешки ребърца
- 1270 гр. зелен фасул
- 50 гр. доматено пюре
- 630 гр . свежи домати
- 450 гр. картофи, нарязани парчета
- сол на вкус
- черен пипер на вкус
- 30 гр. краве масло
- магданоз
За сервиране:
- кисело мляко
- пресен или стар чеснов лук нарязан на парченца
Начин на приготвяне:
Фасула се измива и се прехвърля в цедка, за да се отцеди от водата. Доматите се обелват и се нарязват на кубчета (може и да се настържат). При липса на пресни домати може да се ползват и консервирани.
Месото се овкусява със сол и черен пипер. Половината от олиото се загрява в голям тиган. В него се запържват ребърцата, докато се зачервят и от двете страни. При мен това отне около 10 минути (т.е. по 5 минути за всяка страна). Запържването на месото запечатва соковете във вътрешността му.
Цялото количество на агнешките ребърца запържих на 2 пъти.
Същевременно, другата половината от мазнината се сипва в подходящ за готвене на ястието съд (голяма тенджера с двойно дъно или херметическата тенджера). Картофите се запържват за кратко в мазнината, само колкото да хванат коричка, без да се зачервяват. Изваждат се с решетъчна лъжица (така се отцеждат от олиото), прехвърлят се в купа или друг подходящ съд и се оставят на страна до употреба.
В същата мазнина, с периодично разбъркване се задушава лука. Трябва да омекне и порозовее леко. Добавя се чесновият лук и се разбърква още няколко пъти, колкото чесъна да пусне миризмата си. След това в тенджерата се прибавя отцеденият зелен фасул и се задушава с периодично разбъркване за около 10 минути. В зависимост от това дали фасул е пресен или замразен, задушаването ще отнеме различно време. Замразеният фасул ще пусне повече вода вода от пресният, въпреки че е бил предварително размразен и отцеден от водата. Топлинната обработка продължава, докато водата която фасула пусне се изпари и фасула остане на мазнина. Ако сметнете за необходимо, може да добавите още малко мазнина от тази в която сте запържили месото, като преди това я прецедите.
Към задушеният фасул се добавят размитото с малко вода доматено пюре и белените и нарязани домати. Наръсва се със сол (2 ч.л.) и черен пипер (½ ч.л.). Разбърква се периодично за 4-5 минути или докато доматите пуснат сока си.
Добавя се предварително запърженото месо. Смесва се със фасула и се заливат с около 3 литра гореща вода или колкото е нужно продуктите в тенджерата да се покрият. Вари се на умерен огън, под леко открехнат капак за около час.
Капака на тенджерата се маха, прибавят се картофите, маслото и шепа нарязан магданоз. Варенето продължава (без похлупака) още около 30-40 мин. или до готовност.
Ако видите, че в края на варенето е останал доста сок може да го сгъстите с малко брашно, което се разтваря в студена вода. Разбърква се и варенето продължава още 5 минути.
Ястието се сервира веднага, наръсено с магданоз и пресен чеснов лук и в компанията на кисело мляко. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.