Предполагам, че повечето от вас знаят какво е Василопита (Βασιλόπιτα), останалите може да прочетат тук или в публикациите ми за този Новогодишен кейк, публикувани през изминалите години. Като че ли предпочитам да правя Василопита, вместо баница с късмети, просто защото така си осигурявам закуска за децата след празничната нощ. Болшинството у нас предпочитаме сладко пред солено! 🙂
Приготвя се много лесно и бързо и се получава чудесен кекс ухаещ на канела. За тези от вас, за които е от значение ще кажа, че рецептата е от графа „light“ (леко, диетично).
Василопита с агаве и канела (light)
- Паричката, която ще се ползва, трябва да е предварително измита с топла вода и сапун и изварена за 10 минути във вряща вода. Най-добре е след това да я завиете с парче алуминиево фолио.
- Ще ви е нужна тава с диаметър 20 см.
- Рецептата е адаптирана от списанието „Γλικά μυστικά“ бр. 8 за 12/2012 и 01/2013 г.
Необходими продукти:
- 50 гр. маргарин
- 50 мл. олио
- 60 гр. сироп от Агаве
- 1 щипка сол
- 2 средно големи яйца, разделени белтъци от жълтъци
- 225 гр. пълнозърнесто брашно (Wholemeal Flour)
- 20 гр. (4 чаени лъжици) бакпулвер
- 150 мл. прясно мляко
- 5 гр. (½ супена лъжица) канела на прах
За гарниране:
- зърна от нар или
- пудра захар и канела
Начин на приготвяне:
Фурната се пуща да загрява на 180ºС, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Брашното се смесва с канелата и бакпулвера. Оставя се на страна до употреба.
Дъното на тавата, която ще бъде ползвана се застила с хартия за печен. Стените и хартията се намазват с олио и се поръсват с брашно. Белтъците и щипката сол се разбиват на твърд сняг.
В друга купа се смесват жълтъците, маргарина, олиото и сиропа от Агаве. Разбиват се до хомогенност.
Добавят се сухата смес и прясното мляко. Ако искате може да ги добавяте на порции с редуване.
Когато се смесят хубаво миксера се спира и в сместа се добавят разбитите на сняг белтъци. Размесва се внимателно със шпатула.
Полученото тесто се разстила в подготвената форма и повърхността му се заглажда с лъжица. Не забравяйте паричката – вмъкнете я някъде в тестото.
Тавата се слага във фурната и градусите се намалят до 175ºС. Печенето продължава 25 минути. Готовността може да се провери с клечка.
Когато се охлади се изважда от формата. Може да се гарнира със зрънца от нар, а ако не държите да е диетичен да наръсите с пудра захар и канела. Аз съм поръсила обилно с пудра захар, след което съм наложила шаблон с мотив подходящ за празника и съм наръсила с канела – така се получава отпечатък.
Разрязвам предварително на толкова парчета, колкото хора ще бъдат на масата.
С пожелания за здраве и късмет във всеки дом изпращам старата година и посрещам Новата! Наздраве приятели!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме ,
чудесна е Василопитата.В България няма такава традиция да се приготвя такава пита за Нова година.Но правим и сладкиши, и кексове за почерпки.У дома всички сме почитатели на суровите сладкиши и торти.Но за празници приготвяме и подобни сладкиши или торти, кексове.
Весели празници ! Приятно кулинарно забавление за Новата 2016 година !
Ели, в БГ се прави баница или пита с късмети, тук е Василопита! Всяко място има своите обичаи.
Весели да са празниците и за теб и семейството ти!
Мария, да ви е Честита Новата Година!
Желая много здраве, късмет и благополучие да има в дома ти!
Така и не се наканих аз да направя Василопита, все си мислех за някой Василовден, че ми е имен ден! Нищо, ще им дойде ред, макар и в друго време, старателно съм си ги разпечатала рецептите, сега ще трябва да прибавя и тази:)
Честита да е и за теб, Веси!
Живи и здрави да сте и много усмихнати!!!
А Василопита, човек може да си направи и без повод, защото на практика тя е един вкусен кейк!
Весело посрещане и на останалите празници!