Много обичам такива манджи – леки, здравословни, зареждащи с енергия, миродати и ужасно вкусни! Мъжете в къщи не са много очаровани – не че не харесват манджата, просто за тях това е по-скоро е гарнитура. Съпругът ми ако не яде месо все едно не е ял 🙂
Тюрлюгювеч
- От по-долу посочените продукти се получават 4-5 порции.
- Всичко, което ви е нужно са различни летни зеленчуци, каквото имате на разположение.
Необходими продукти:
- 2-3 патладжана
- 1 голяма глава лук
- 3-4 средно големи тиквички Zucchini
- 1 зелена чушка
- 1 червена чушка
- 1 жълта чушка
- 1 оранжева чушка
- 2-3 моркова
- 3 домата
- 4-5 картофа
- 330 гр. бамя
- 250-300 гр. зелен фасул
- 100-150 гр. олио или зехтин
- сол на вкус
- черен пипер на вкус
- 2-3 щипки червен пипер (сладък или лют – според предпочитанията)
- пресен магданоз
- пресен копър
- 1 чаена лъжица чубрица или мащерка
Начин на приготвяне:
Всички зеленчуци се измиват. Патладжаните се обелват, разрязват се на половина по дължина и се осоляват. Слагат се наклонени в купичка, за да се отцеди горчивият сок.
През това време се обработват останалите зеленчуци – всички се режат на средно едри парчета с приблизително еднаква големина. Зеленият фасул се почиства и начупва. Бамята се почиства в областта на дръжката като внимателно се изрязва грубата част. Ооставям я цяла. Накрая и патладжани се измиват и нарязват на едри кубчета.
В половината от мазнината се запържват леко патладжаните (за около минута). Добавят се доматите. Задушава се 1-2 минути под капак. Прибавят се картофите, солта, черният и червеният пипер. Разбърква се внимателно. Заливат се с 300-400 мл. топла вода. Когато водата започне да ври се добавят зеленият фасул и бамята.
В останалата мазнина (в по-голяма тенджера) се задушават за 4-5 минути останалите зеленчуци. Овкусават се със сол и черен пипер. Продуктите от двете тенджераи се смесват, добавят се нарязаните на ситно копър и магданоз. Разбърква се внимателно.
Получената смес се изсипва в намазнен гювеч (или йенска тенджера с похлупак). На дъното сипвам малко вода (около 1/3 кафена чаша). Поръсва се с чубрица или мащерка и се похлупва с капака. Слага се в студена фурна, която се пуска на 220°C за 20-тина минути, след това се намаля на 180°C и се доизпича – при мен за 30-40 минути.
Сервира се топло или охладено. Преди да се поднесе се поръсва с още чубрица и останалите магданоз и копър. На мен много ми харесва с кисело мляко – не бих отказала и някое лютиво чушле! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Добре дошла, Миме 🙂
Отдавна не си писала, а сега представяш толкова апетитен гювеч!
Прегръдки !
Хей, Дани привет от мен!
Да цял, целичък месец…
Не, че тоя пост е писан сега – беше написан преди 1-2 месеца, но все не стигах до това да прехвърля снимките от камерата в компютъра… Миналият ден (на 30/08) бяхме на една много елегантна свадба – дъщеря ми беше шаферка и аз не спирах да щтракам с фотоапарата – всички възможни карти на камерата се запълниха окончателно със снимки, и така трябваше да седна да ги прехвърля в компа…
Поста беше готов – трябваха му само снимките и стана набързо…
Ако успея днес ще пусна и някоя друга снимка от свадбата – да видиш мойта принцеса – страхотна рокля й уших!
До скоро Дани!
От тук нататък ще пиша по-често!