Щолен-а (Stollen) отдавна е напуснал пределите на Германия и се е превърнал в традиция за хората от цял свят. Така е с вкусните неща, било то сладки или солени! Миналата година (в края на Ноември 2014 г), попаднах на тази рецепта за Щолен покрай обновяването ú. До онзи момент бях правила Щолен не повече от 2-3 пъти, просто защото всички у дома харесваме повече Коледен кейк. Изрових обаче една оцеляла снимка на Щолен, правен през годините…
Рецептата на Йоана ме привлече с няколко неща:
- В тестото нямаше никакви яйца. Струва ми се, че дори не бях попадала на рецепта за Щолен без яйца. Същевременно, случайно научих, че яйцата били съвременна добавка към тестото.
- Оформянето бе доста по-лесно и бързо от начина, по които аз бях оформяла Щолен до онзи момент.
- Бадемовата плънка. С нея нещата се получават по-страхотно от колкото с бадемов марципан. Смятам, че може да бъде употребена за различни печива, затова съм ú посветила отделна публикация.
Щолен (Stollen)
- Щоленът може да се приготви до 40 дни преди Коледа и да се съхрани добре до самата Коледа. Съхраняването става като напълно изстиналият щолен се увива в алуминиево фолио и след това се поставя в плътен найлонов плик или в кутия с капак. Съхранява се на по-хладно място, например в килер или в стая, която не се отоплява и няма влага.
- Не забравяйте да накиснете стафидите в ром или коняк от предната вечер или поне час, преди приготвянето на тестото.
- Ароматите (подправките) може да се променят според предпочитанията.
- За по-интензивен вкус и аромат реших да ползвам небелени бадеми, които запекох във фурната заедно с бадемите предвидени за плънката. Запичането на ядките отнема 12-14 минути в предварително затоплена на 170ºС фурна. Бадемите трябва да се охладят напълно преди да се ползват за рецептата.
- Ако се ползват белени бадеми плънката и тестото ще станат с по-светъл цвят (както е при Йоана), при което кандираните плодове се открояват по-добре.
Необходими продукти:
- 60 гр. счукани бадеми
- 200 гр. стафиди, накиснати в ром, бренди или коняк
- 100 гр. захаросани червени череши
- 60 гр. захаросани портокалови кори
- 60 гр. захаросани лимонови кори
- 1 доза (120 гр.) бадемова плънка или 120-150 гр. бадемов марципан
За тестото:
- 100 гр. захар
- 7 гр. суха мая за хляб
- 250 мл. прясно мляко, топло
- 500 гр. брашно + допълнително за омесване и оформяне
- 2 пакетчета ванилин или 1 чаена лъжица екстракт от ванилия
- щипка прясно настъргано индийско орехче
- щипка смлян карамфил (подправка)
- ¼ чаена лъжица счукани зърна кардамон
- щипка сол
- 200 гр. краве масло, разтопено и охладено
Допълнително:
- 30 гр. разтопено масло за намазване след изпичане
- пудра захар за поръсване след изпичане
Начин на приготвяне:
Пригответе бадемовата плънка. Може да я направите няколко дни предварително и да я съхраните в хладилник, в добре затворен съд.
Нарежете с нож или счукайте бадемите за тестото.
Прехвърлете в цедка стафидите, които са били накиснати в алкохол от 1 до 24 часа преди приготвянето на тестото.
В купа смесете маята, 1 чаена лъжица от захарта и топлото прясно мляко. Разбъркайте докато се разтворят. Добавете малко от предвиденото за рецептата брашно, колкото да се получи кашица. Разбъркайте хубаво и оставете съда на топло за 5-10 минути или докато маята шупне.
В голяма купа пресейте брашното и солта. Добавете захарта, подправките и ванилията ако е на прах (ако е течна се добавя с течните съставки). Разбъркайте.
Направете кладенче в средата на сухата смес. Сипете в него разтопеното, охладено масло и втасалата мая. Замесете тесто.
Прехвърлет тестото върху набрашнена повърхност. Разстелете го с длани до плосък диск. На повърхността му нсипете отцедените от алкохола стафиди, нарязаните на ситно захаросани череши, портокаловите и лимонови кори. Добавете и бадемите. Замесва отново, докато захаросаните плодове и ядките се разпределят равномерно в тестото. Прехвърлете го в голяма купа намазана с олио. Покрийте купата с фолио и оставете да втасва, докато удвои обема си. Това може да отнеме 3-4 или повече часа, в зависимост от температурата на стаята. Имайте предвид, че тестото за щолен не втасва бързо, защото е „тежко“.
Оформяне на Щолен (Stollen)
Извадете втасалото тесто от купата и го премесете, колкото да излезе въздуха от втасването. Разстелете го върху леко набрашнена повърхност, придайте му овална форма. В средата по дължена сложете парченца марципан или бадемова плънка. Загънете единият край на тестото към срещуположната страна, така че да плънката да се затвори в тестото. С леко притискане „слепете“ двата събрали се края. Прехвърлете оформеният щолен в тава покрита с хартия за печене. Покрийте го с кърпа оставете за повторно втасване. Трябва да удвои обема си.
Печете в предварително затоплена на 180°C фурна, работеща с включен долен реотан и вентилатор. Печенето по този начин ми отне около 1 час. Ако повърхността започне да потъмнява бързо, покрийте я с парче алуминиево фолио. Изпеченият щолен се намазва с разтопеното масло, веднага след като се извади от фурната. Поръсва се обилно с пудра захар и се оставя да изстине. Когато е изстинал напълно се увива добре в алуминиево фолио, слага се в плик или кутия и се съхранява на хладно място.
Преди да поднесете поръсете отново с пудра захар. Да ви е сладко!!!
Импровизация с рецептата за Щолен (Stollen)
Докато оформях публикацията си в края на Октомври (2015 г.) ми хрумна нещо, което ми се щеше да опитам с рецептата. Беше чисто любопитство, а не някакво недоволство или опит за усъвършенстването ú, просто защото тя е перфектна! Много исках да видя как ще получат нещата, ако вместо да разтопя маслото го разбия на пухкав крем със захарта. Не устисках дълго да гадая!!!
Нямах всички продукти, но основните ми бяха под ръка и затова реших да действам. За уикенда щеше да дойде един от по-големите братя на децата ми, който много обича сладичко и щеше да има кой да ни помага с яденето! 🙂 Поради липса на бадеми пропуснах бадемовата плънка и ядките като цяло. Увеличих малко захарта в тестото (от 100 на 150 гр.), защото нямаше бадемова плънка, която също допринася за сладостта му. Ползвах само стафиди и кандирани лимонови и портокалови кори. Подправките бяха ванилия, лимонова кора, тонка бобче (настъргано на ситно ренде) и ½ ампула есенция ром на др. Йоткер.
Разделих тестото на 2 части, които оформих с прегъване, въпреки, че нямаше плънка и положих в 2 продълговати форми за хляб.
Освен това ползвах по-голямо количество масло (100 гр.) за помазване на печивото след изпичане. Щолена приготвен по този начин ни се видя много вкусен, едва успях да заделя едно парче, което да увия и съхраня, за да видя как промяната в технологията на тестото се отразява на печивото що се отнася до съхранението му. Сега знам, че когато тестото се приготви на принципа на маслено тесто, печивото е най-вкусно докато е прясно приготвено. Когато тесто се приготви като хлебно (както е в рецептата по-горе) отлежаването на печивото е чудотворно!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Здравейте Мария, подробното описание на рецептата за щолен ме стимулира да направя първият си опит с този много любим коледен сладкиш. Понеже в рецептата Ви няма яйца, се замислих дали мога да я пробвам в“постен“ вариант като заменя маслото с олио. Едва ли ще намеря време за 2 опита преди Бъдни вечер, затова ви питам за съвет. Благодаря, Таня
Привет, Таня!
Най-общо казано, замяната на масло с олио не е много добро решение, поне моя опит показва, че е рядкост рецепта да се получи добре при подобна замяна. Разбира се ако искате да експериментирате може да опитате!
Знам също, че за постен вариянт на десерти или др. храна съдържаща масло е най-удачно то да се замени с масло от растителен произход (маргарин), стига човек да няма нищо против този вид мазнина.