Хрупкави и ароматни, тези соленки бързо стават любими на малки и големи!!! Спомням си, че като дете гледах мама, когато ги правеше и не можех да си обясня как е възможно тъничките пръчици от тестото да се надуват така!?! Струваше ми се като магия! Тестото съдържа амонячна сода и сода бикарбонат, затова по време на печене увеличава обема си около 4-5 пъти. В рецептата на майка ми (отбелязано е, че рецептата е от Светла Глухчева, която ни е съседка в БГ и е жена със „златни ръце“), пише че вместо с кимион, повърхността им може да се наръси със сирене или настърган кашкавал, но аз най-често ползвам кимион или съчетание от няколко семена и подправки.
Солени пръчици (соленки) с кимион
- Продуктите са замервани с мерителни лъжици и електронна везна.
- Когато тестото е нарязано на ленти с дължина около 11 см. и ширина около 1 см. се получават около 96 бр. соленки. Тегло: 840 гр.
Необходими продукти:
- 125 гр. масло
- 1 яйце, 55 гр.
- 3 пакета (от по 10 гр.) амонячна сода
- 1 чаена лъжица (4 гр.) сода бикарбонат
- 1 супена лъжица оцет, за разтваряне на содата
- 14 супени лъжици (225 гр.) прясно мляко
- 2 супени лъжици (30 гр.) захар
- 1 супена лъжица (16 гр.) сол
- 625 гр. брашно
За намазване и поръсване преди печене:
- 1 жълтък разреден с малко олио
- кимион (Cumin), сусам или други семена и подправки според предпочитанията
- настъргани кашкавал или сирене
Начин на приготвяне:
Маслото се разтопява на слаб огън. Смесва се с прясното мляко, захарта, солта и яйцето, предварително разбито с вилица. Добавя се част от брашното предвидено от рецептата, колкото да се получи кашица.
Двата вида сода се разтварят в оцета и се прибавят към останалите продукти. Постепенно се добавя от брашното.
Когато сместа се сгъсти достатъчно се прехвърля върху домакински плот, поръсен с останалото брашно. Замесва се средно твърдо тесто, което се разточва на тънка кора – при мен с размери 45 х 40 см.
Повърхността на тестото се намазва с разбито яйце, след което се нарязва на лентички с ширина около 1 см. и дължина според предпочитанията. При мен в случая пръчиците са с дължина 11 см. По повърхността на соленките се наръсват подправки, семена и билки според предпочитанията. Може да ползвате няколко вида по поотделно или да ги смесите.
Прехвърлят се в тави застлани с хартия за печене. Пекат се в предварително затоплена, силна фурна докато порозовеят. Аз пека всички тави заедно, затова ползвам опция, при която фурната работи само с горещ въздух, нагласям я на 200˚С. Печенето по този начин ми отнема около 20 минути.
Когато изстинат се прибират в кутия или друг подходящ съд, където ще са изолирани от влага.
ТУК може да видите всички снимки.
Здравейте, Мария. Току-що вече привърших с готвенето. Направих от Вашите солени пръчици, но тъй като нямах ким ги направих с микс от семена – сусамово, маково и пр. Е мога да кажа че вече са и Наши (нищо че още домачидието не ги е опитало). А също направих и от преплените курабии на баба Руска – е моите не станаха така симпатични, но мисля че с повече практика ще се получат. Фен съм и на тортите Ви ама там няма да мога да се справя 😉
Желая Ви успех и продължавайте все така със сайта – харесва ми че има подробен снимков материал а за един начинаещ кулинар като мен това е голямо улеснение :))))
Привет, Станислава!
Много се радвам за всичко, което споделяш в коментара си! Да ви е сладко!
Благодаря ти за пожеланията! Ще се радвам ако и за напред намираш тук интересни рецепти!
zdravei maria mnogo hubav saitmnogo haresvam grackata kuhnq za6toto jivem do garciq n a 60 km ot drama
Привет и добре дошла!
Мария вчера направих солените пръчици и семейството ми много ги хареса!
Благодарим за рецептата 🙂
Поздрави от БГ
Вени, много се радвам мила!
Поздрав най-сърдечен и от мен!
Pozdravleniq za solenkite, naskoro gi napravix i pak 6te povtorq. Naistina sa mn vkusni 🙂 stavat i za meze s biri4ka i t.n 🙂
Мария, радвам се че са ти харесали!
Поздрави!
Днес открих тези вкусотийки и вече са на масата 🙂 Благодаря. Мария, за чудесната рецепта! Направих ги със сусам и кимион, на пръчици и звездички …. Вече съм сигурна, че ще са част и от коледните сладки 🙂
Да ви е сладко, Мирослава!!!
Zdravei,Maria.Imam vupros za kolichestvoto na amoniachnata soda ,3o grama ne e li mnogko i ne mirishat li posle na soda?Az imam edna recepta za kurabiiki i tam e 10 grama ,a drugi recepti s tazi soda ne sum probvala.Blagodaria,hubav i slunchev den!
Привет Вили,
аз така имам тази рецепта и така я правя!
От коментарите на другите потребители опитали рецептата се вижда, че явно и те са били доволни като мен от резултата.
Сега не знам, ако в България не са направили амонячната сода по-силна или да са я концентрирали (по-малко количество да е по силна)?!
Тук в Кипър, най-често си намирам амонячна сода по 10 гр. на Др. Йоткер, която идва от Руминия. Винаги си я загасям с малко оцет и съм нямала проблеми до сега с остатъчна миризма. Обикновено сладките с амонячна сода миришат силно докато се пекат и после докато изстиват.
Ако имаш някакви съмнения, може да намалиш содата до количество което ти се струва добро и да опиташ с него!
Успех!
Здравейте ! Случайно попаднах на този блог и от няколко дни не се спирам в кухнята 🙂 Пръчиците са страхотни и всички в къщи ги харесаха ! Поздравявам Ви за интересните, оригинални и най-вече вкусни рецепти ! Изпащам Ви най-сърдечни поздрави !
Северина,
привет и добре сте дошла!
Радвам се, че опитаната рецепта се е харесала и се надявам, че и в бъдеще ще ви изкушавам с вкусни рецепти!
Поздрав най-сърдечен и от мен!
Здравейте Мария,
Намерих рецептата за соленки и страшно ми допадна. Бих желала да попитам обаче с какво да заменя амонячната сода? Може ли с бакпулвер + обикновена сода и ако да – в каква пропорция?
Благодаря и хубав ден,
Албена
Албенче, амонячната сода е мощен набухвател!
Не съм пробвала рецептата със друг. Ако желаеш опитай, но със сода или бакпулвер със сигурност няма да се надуят така както с амонячна сода.
Ако желаех да заменя набухвателя, бих опитала с 2 ч.л. бакпулвер за това количество брашно, но не мога да ти гарантирам, как и въобще какво ще се получи!
Поздрави!
Днес ще пробвам рецептата за соленките. Предстои ми приготвяне на ястие по един проект Вечер на българската кухня и понеже съм на работа тоя ден , реших да направя соленки, защото се приготвят от предния ден. Голямо ровене падна за рецепта, защото аз имам една, но не ми харесва нито на външен вид , нито като вкусови качества. И аз притесних като видях количеството на содата, обаче нищо няма да променям, за да преценя по- добре резултата. Иначе изглеждат страхотни и много вкусни. Поздравления за търпението да се представи една рецепта дори визуално!
Току що приключих със соленките. Страхотниииии!
Привет Боряна,
радвам се че си се спряла на тази рецепта и че крайният резултат ти е харесал!
Поздрави!
Привет,
Мерси за рецептата! Соленките станаха супер. Имам две забележки:
1. В текста си написала кимион вместо ким(Caraway).
2. Според wikipedia(и не само), една супена лъжица е ~ 15мл. В такъв случай, 112 гр. не е равно на 14 с.л(210мл)., ако са стандартни с.л. и е объркващо кое от двете е вярно. Аз лично ги направих с 200 мл мляко и се получиха добре.
Поздрави!
Привет и от мен Све!
Радвам се, че соленките са ти харесали!
В текста пише кимион (Cumin), защото съм ползвала кимион, а не ким (Caraway).
Соленките биха могли да се наръсят и с двете подправки, или някакви други семена, според предпочитанията.
Ще редактирам обаче заглавието на рецептата, за да не се объркват и други читатели.
Мерителната супена лъжица е с вместимост 15 мл., никой не оспорва това и то не е тайна! Такава би трябвало да е и вместимостта на една средно голямата супена лъжица, макар че от лъжица до лъжица има разлика… Мисълта ми е, че за замерването на продуктите в рецептите си не винаги ползвам мерителна лъжица и записвам това което кантара ми покаже в определен момент… възможно е и някаква грешка да съм направила… При следващо приготвяне на рецептата ще проверя внимателно как стоят нещата и ще редактирам!
Сърдечни поздрави!
Прочетох тази рецепта и ми направи впечатление колко много правописни грешки има. Но когато видях, че соленките се пекЪт, взех решение да потърся друга рецепта. Съвет от мен – ползвайте автоматичен коректор, вече има лесни начини да се прикрие неграмотността. Все пак пишете в публичното пространство.
Драга Неда,
сполучливостта на една рецепта няма нищо общо с граматиката.
Не е толкова важно дали пише пекЪт или пекАт, а дали рецептата е точна и съответно сполучлива!
Четенето на блога ми не е задължително, а мнението ми относно подобни коментари може да прочетете тук.
http://www.mycookingbookblog.com/za-men-nevejata/
п.п. Нямам нужда да се крия зад каквото и да е било (в случая автоматични редактори)!
Това е най- хубавата рецепта, която съм правила!
Благодаря ти Боряна! Радвам се, че ти харесала!
Аз не разбрах къде е връзката, какво е общото между граматика и вкусни соленки.
Та…. какво искате да кажете???
Освен, че сте нещастна, злобна…. дребна душичка
Здравейте, аз също ги направих…..Получиха се много добре. Мисля, че следващия път ще намаля солта, защото сега са ни соленички. Имах и една чуденка по време на приготвянето им: количеството оцет дали е достатъчно за всичката сода…. някак си не успя да се получи кашичка, остана сода, която не беше навлажнена изобщо……Може пък това да е нормално, но бих се радвала на коментар от Вас.
Здравей, Катя!
Благодаря за отзива!
Както се вижда и от снимките на мен 1 с.л. оцет ми е напълно достатъчна за разтварянето на содата, ако има нужда обаче може да се прибави още малко (допълнително) оцет.
Солта всеки може да си я регулира според предпочитанията!
Слънчени поздрави!
Здравейте, сполучлива рецепта, станаха много вкусни, но да ви предупредя да внимавате със солта, защото аз малко я изпуснах и станаха доста солени 🙂
Благодаря за отзива, Ана!
Здравейте, спрях се на вашата рецепта за един пикник с колеги. Зa първи път работя с амонячна сода. имах само едно пакетче, така че добавих повече бикарбонат и бакпулвер (със сигурност не се надуха като вашите). Въпроса ми е – Нормално ли е така да мирише силно, при месенето и дори печенето. Чакам с нетърпение да изстинат за да видя резултата ?
Здравейте, Теодора!
Да напълно нормално е да мирише на амонячна сода, особено силно е при печенето. След като печивото изстине напълно мирисът на амонячна сода изчезва.
Приятно изкарване и да ви е сладко с похапването на соленките!