Xynisteri е сорт бяло грозде, което се отглежда в Кипър. От него се произвеждат повечето бели вина на острова. Смесва се със Mavro (друг традиционен за острова сорт грозде), за производството на Zivania (местната гроздова ракия) и десертни вина, едно от които е известната Commandaria. Това е сладко вино с високо съдържание на алкохол (15%), с богат изключително изразен прелъстителен аромат на плодове, подправки и мека, опияняваща миризма на дъб. Произвежда се на острова от 11-12 век., което го прави най-старото вино в света, запазило производството и името си до ден днешен. През Август и Септември, когато се прибира реколтата от грозде настава време за приготвяне на два изключително популярни на острова десерта, които се приготвят с гроздов сок (шира). Единият от тях носи името παλουζές (палузес). Представлява крем, който се приготвя от изварен, пречистен гроздов сок и брашно. В България биха го определили като кисел от грозде. В Гърция същият десерт се нарича „moustalevria“ от „moustos“ (Шира) и „alevri“ (брашно) – вижте рецептата за Мусталевря (Μουσταλευρία), приготвено с смес от бял и червен сорт грозде, затова е розово на цвят.
Другият популярен десерт е Суджукос (σιουτζιούκος) – виждат се на снимката горе, която е от Интернет. Кипърското наименование (при различните народности името е различно) идва от турската дума „sujuk“ – суджук. Направата на σιουτζιούκος (суджукос) отнема около седмица. Ядките, които ще бъдат ползвани (орехи или бадеми, понякога лешници и по-рядко стафиди), трябва да се почистят от черупките и да се накиснат във вода за 24 часа, след това се варят за около 5 минути. Това се прави, за да омекнат и не се чупят когато се нанизват на памучна нишка с дължина достигаща до 2 метра. Нишката от ядки се потапя многократно в палузес . Процедурата отнема няколко дни, защото след всяко потапяне наслоеното около ядките палузес се оставя да изсъхне висящо, закачено за единият край на памучната нишка, точно както съхне и един суджук. Когато първият слои застине, нишката се потапя отново в палузе-то и така процедурата се повтаря докато се получи „сладък суджук“ с диаметър от 4 до 6 сантиметра. Когато достигне тази дебелина суджукос съхне още 5-6 дни и е готов за консумация. Сервира се нарязан на шайби с дебелина около сантиметър. Съхранява се на тъмно, прохладно място, в хартиен плик или добре затваряща се кутия. За по-дълго съхранение може да се прибере в хладилник или фризер. През последните няколко години се прави суджукос и със сок от нар.
Палузес (παλουζές) или кисел от грозде
В миналото гроздовият сок е бил извличан, чрез пресоване с крака, днес се ползват механични преси. Полученият сок се насипва в големи метални котли и се затопля на бавен огън. Към врящият гроздов сок се добавя специална бяла почва наричана „asproyi„ – тя има филтриращи свойства. Утаявайки се на дъното на котела събирайки със себе си всички остатъчни частици в гроздовият сок. Така на повърхността остава чистият (филтриран) гроздов сок, който се прецежда внимателно, и след като изстине и се ползва по предназначение. Ако варенето на пречистеният сок продължи до сгъстяване ще се получи така нареченият петмез.
- За направата на палузес се използват 10 части пречистен гроздов сок и 1 част брашно, т.е. на 10 кг. гроздов сок 1 кг. брашно или 1 литър сок – 100 гр. брашно. Може да замерва и с чаши – на всяка чаша сок – 1 супена лъжица брашно или царевично нишесте. Със царевично нишесте текстурата на десерта става по-фина.
- Захар не се добавя защото защото сорта грозде, от който се приготвя палузес е много сладък и сока изстискан от него няма нужда от подслаждане, дори когато не е изварен.
- Десерта може да се ароматизира (към края на варенето) с розова вода, индрише, канела, ванилия или мастик.
- Може да се гарнира с цели или начупени орехи, бадеми или други ядки.
- Съхранява се в хладилник за няколко дни. По-дълго може да бъде съхранено, като се насипе в голяма правоъгълна тава и се остави да изсъхне на сянка. След това се нарязва на парчета, като локум или по-големи. Тук ги наричат „kiofterka“.
- По-долу съм споделила и вариация на десерта (вижда се на снимката горе) приготвен с друг сорт грозде. Не съм изварявала гроздовият сок, ползвала съм нишесте вместо брашно, което прави текстурата на десерта по-фина и съм добавила захар, понеже десертното грозде не е толкова сладко колкото сорта xynisteri или Mavro.
Необходими продукти:
- грозде от сорта white xynisteri или Mavro
- брашно или царевично нишесте
- за ароматизиране: индрише, канела, розова вода, ванилия или мастикс
- за гарниране: орехи, бадеми или други ядки по желание
Начин на приготвяне:
Гроздето се почиства, зрънцата се отделят от чепките и се измиват обилно под течаща вода. След това се претриват през гевгир и полученото течност се прецежда. Може да се ползва и сокоизстисквачка.
Ако държите да пречистите изстисканият гроздов сок в домашни условия, а нямате от бялата почва, за която споменавам по-горе, може да ползвате метода с филия хляб, показан в публикацията ми за Мусталевря (Μουσταλευρία). Полученият гроздов сок се замерва и към него се прибавя брашното – вижте пропорциите по-горе. Сместа се слага на умерено силен огън и се вари при непрекъснато бъркане до сгъстяване и докато загуби мирис на сурово брашно. Няколко минути преди да се свали от огъня се ароматизира с клонче индрише, розова вода, канела, ванилия или комбинация между тях. Аз лично много го харесвам ароматизирано с розова вода или в комбинация индрише и канела.
Разпределя се в купички, охлажда се на стайна температура, след което се прибира в хладилник. Поднася се добре охладено, гарнирано с начупени ядки.
Кисел от грозде
- От по-долу посочените продукти съм оформила 4 порции в чаши за вино на високо столче.
- Според сорта на ползваното грозде (това дали е по-кисело или по-сладко), количеството на захарта може да се намали или увеличи.
- Ако се прави по-голямо количество е добре нишестето да се разтвори в част от гроздовият сок и да се смеси с останалият сок след като заври. Така ще се избегне продължителното разбъркване.
Необходими продукти:
- 400 гр. прясно изцеден сок от грозде, прецеден
- 20 гр. (1 супена лъжица пълна с връх) захар
- 17 гр. (2 супени лъжици) царевично нишесте
- допълнително гроздови зърна за чашите
Начин на приготвяне:
Дъното на чашите, в които ще се приготвя десерта се запълва с 1-2 пръста гроздови зърна (по възможност по-дребни). Ако гроздето има семки е добре зрънцата да се разполовят и семките да се отстранят. Гроздовият сок се сипва в тенджера. Смесва се със захарта и нишестето. Вари се на умерено силен огън, при непрекъснато разбъркване до сгъстяване. По желание може да се ароматизира с канела, мастикс, ванилия, розова вода или индрише.
Полученият крем се насипва върху гроздето в чашите. Оставя се на стайна температура докато изстине, след което се прибира в хладилник.
Десерта се сервира добре охладен, гарниран с гроздови зърна. Да ви е сладко!
Много е приятен и свършва ужасно бързо! Май трябваше да направя повече…. 🙂
ТУК може да видите всички снимки.






Марийче, винаги ти „гостувам“ с голямо удоволствие и интерес!
Прекрасна и поучителна публикация!
Десерта е невероятен и бих го опитала с голямо удоволствие!
Благодарна съм, че споделяш знанията и опита си, които са толкова полезни
(поне за мен)!
И всичко, което съм приготвила споделено от теб ми се е получило! Нямай съмнение, че ще опитам и този десерт! Май само със сладкото от маслини няма да ми се получи:)
Поздрави и усмихнат ден!
Леви сърдечно ти благодаря за милото отношение и позитивността – знаеш симпатиите са взаймни!
Усмихнат да е и твоят ден!
Това поне е лесно.Страхотна си-все нещо интересно ни поднасяш.По дискавари имаше предаване за кипърското вино,което се е правило със сушено грозде.Така е ставало по-ароматно.Знаеш ли нещо по този въпрос?
Живче,аз малко по-мързеливо от традиционният начин го правя! 🙂
Да, понякога гроздето се суши, за да има по-силен аромат и качество продукцията направена от него.
За маслиновото олио също сушат маслините и се получава зехтин с по-силен аромат и по-тъмен цвят…
Мария, ще се почерпя с удоволствие 🙂
За мен беше много интересна историята на сладкиша!
И предполагам че е адски вкусно!
Поздрави !
Интересен е и още как! Иска ли питане! Благодаря за инфото, при теб винаги има какво да научи човек. Поздрави Мария
Привет и на двете ви Данита!
Радвам се, че поста е бил интересен!
Най-сърдечни поздрави и от мен и за двете ви!
Много интересен десерт. Предполагам, че и вкусът е интересен.
Заслужава си да се опита.
Благодаря, че сподели!
Илианче, определено си заслужава!
Благодаря ти и лека вечер!
Zdravei Maria
Kisela e xubav ,kato istine i s orexi otgore.Pravix go v4era,no paluzeto si e po -xubavo spored men.4akam da mi donesat ot soka za da si napravja paluzeto . Iskam da te pozdravja za 4udesnijat sait.Ne te poznavam,no imame ne6to ob6to jiveem na edin i su6t ostrov.6te me izvini6 za latinicata.
Благодаря, Анета!
Вярно е, че палузето става по-вкусно!!! По-сладко е и с по-наситен аромат! Когато сока се изварява и пречиства, става по-концентриран и от това идва разликата, както и от ползването на конкретните сортове грозде. Различно става с десертното.
Да ти е сладко и с палузето, когато ти доставят сока!!!