Едва ли днешната ми рецепта е нищо ново под слънцето, но се получи така вкусно и красиво, че не мога да не я споделя и с вас! 🙂 Ако обичате панакота, и плодови десерти, този много ще ви хареса! Интерпретирах върху този десерт. В сместа за панакота освен ванилия добавих вода от портокалов цвят и настъргана портокалова кора. Бишкотите са сиропирани с портокалов сок смесен с портокалов ликьор. Портокаловият сироп, ягодите и парченцата портокали дават завършек на десерта – радост е за очите!!! 🙂
Всички тези, наглед дребни неща, правят десерта атрактивен на вид и прекрасен на вкус!!! Ще се радвам да се хареса и на вас!
Десерт с панакота ягоди и портокали
- За приготвяне на десерта съм ползвала кръгла тава с подвижни стени. Диаметъра и е 24 см.
- Портокаловия ликьор може да бъде пропуснат, ако не желаете за ползвате алкохол в рецептата. Може вместо него да добавите няколко капки портокалов екстракт.
- Прясното мляко би могло да се замени с кокосово.
- Чинията в която ще се сервира десерта трябва да е с ниски стени, за да не се разтече сиропа, с който десерта се гарнира.
Необходими продукти:
- 1 пак. (от 200 гр.) бишкоти „Совоярди“
- 1 чаена чаша (250 мл.) прясно изцеден портокалов сок
- 1 супена лъжица захар
- 2 супени лъжици (30 мл. )“Cointreau“ или др. портокалов ликьор
За панакотата:
- 600 гр. течна животинска сметана 35%
- 100 гр. прясно мляко
- 90 гр. захар
- 1 шушулка ванилия
- 2 супени лъжици настъргана портокалова кора
- 1 супена лъжица вода от портокалов цвят (orange blossom water)
- 1 супена лъжица „Cointreau“ или др. портокалов ликьор
- 10 гр. желатин на прах или 10 гр. желатин на листа
- 90 гр. вода за желатина
За гарниране:
- ½ доза портокалов сироп
- 400 гр. ягоди
- 1 портокал нарязан шайби заедно с кората
Начин на приготвяне:
Желатина се разтваря във водата и се оставя да набъбне. След това се втечнява на водна баня или на ниска степен в микровълнова. Оставя се на страна до употреба.
В подходящ съд се смесват остърганите зрънца на ваниловата шушулка, самата шушулка, прясното мляко, сметаната, захарта, водата от портокалов цвят и ликьора. Тенджерата се слага на умерен огън. Загрява се с периодично разбъркване, докато сместа заври.
Сваля се от огъня. Ваниловите шушулки се изваждат от сместа и веднага се добавят настърганата портокалова кора и предварително разтворения желатин. Разбърква се докато желатина се разтвори в сметановата смес. Сместа за панакота се охлажда, като за целта се съда в който се намира се потапя в друг (по-голям) пълен с вода и лед. Разбърква се периодично. Докато панакотата се охлажда се приготвя сместа за потапянето на бишкотите: Портокаловия сок се смесва с ликьора и захарта. Разбърква се докато захарта се разтопи.
Бишкотите се потапят в портокаловата смес една по една и се нареждат плътно по дъното на тавата. Ако тавата е кръгла, както при мен в случая, част от бишкотите ще трябва да се разполовят на диагонал по дължина, за да може дъното на тавата да се покрие добре. Вижте снимката. За да запълня добре дъното на тавата изразходвах 14 бр. от бишкотите. Когато сте готови, сложете тава във фризера за 10-15 минути. За това време бишкотите ще замръзнат и ще се залепят една за друга. Нужно е да направите това, за да не се разместят след като ги залеете със сместа за панакота.
Върху замръзналите бишкоти внимателно се насипва изстиналата смес за панакота. По всяка вероятност бишкотите ще изплуват на повърхността. Не се притеснявайте! Приберете внимателно тавата в хладилника и я оставете там за минимум 4-5 часа, най добре цяла нощ. Ще ви остане от портокаловата смес, в която сте потапяли бишкотите. Покрийте купата с прозрачно домакинско фолио и съхранете в хладилник до другия ден, когато ще ви е нужна, за да довършите десерта. Запазете и бишкотите, които са останали.
Пригответе си и портокаловия сироп. Когато панакотата стегне може да се извади от формата и да се прехвърли в подходящ за сервиране съд. Добре е да прокарате острието на нож между панакотата и стените на тавата – така без проблемно ще я освободите от формата. Покрийте повърхността и с чинията, в която смятате да я сервирате и обърнете десерта в нея. На повърхността се нареждат останалите бишкоти, като преди това се потапяте в портокаловият сок смесен с ликьора и захарта.
На този етап може да съхраните десерта в хладилник до момента на сервиране. Преди да сервирате, на повърхността на панакотата се нареждат ягодите (предварително измити и подсушени) и портокала нарязан на парченца.
В зависимост от това как искате да сервирате десерта, може да го залеете обилно с портокалов сироп или да насипете част от него около десерта, а останалия да сервирате на масата, така че всеки да си гарнира парчето с количество на вкус. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Прекрасно декориран и поднесен десерт, Мария.
Поздрави !
Мерси, Елена!
Толкова е сочен,че направо ми прималя,Мария,разкошен и много ароматен десерт!
Благодаря ти, Роси!
Zdravej Maria,
(predvaritelno se izvinqvam za latinitsata…nqmam kirilitsa) prekrasna recepta! Po sluchainost otklih blog-a ti i me zapleni! Ot edin chas go preglezhdam! Blagodarq ti za tazi recepta! Az jiveq v „Meka-ta“ na panacotata i portokalite (Palermo, Sitsilia) i shte se opitam da iznenadam razglezenite italiantsi s tazi prekrasna recepta.
Pozdravi!
Добре си дошла Светлана!
Радвам се, че блога ми ти харесва! Надявам се рецептите, които те изкушат да опиташ да ви се харесат и усладят така както и на нас!
Поздрави!