Тутманика на Илиянка ми се стори вкусен и интересен за приготвяне, затова когато го видях в блога ú, веднага си записах рецептата. Не сбърках! Горещо препоръчвам да го опитате и вие!
Тутманика на Илиянка
- Направих половин доза от рецептата на Илиянка, но сложих малко повече масълце. 🙂 Получи се вкусен тутманик с много мекичка сърцевина и хрупкава коричка.
- Ползвала съм тава от огнеупорно стъкло с диаметър 24 см. Ако удвоите количеството на продуктите които съм дала по-долу ще ви трябва тава с диаметър 30-35 см.
Продукти за тестото:
- 150 мл. хладка вода
- 1 чаена лъжица мая напрах
- ½ чаена чаша кисело мляко
- 2 яйца
- 2 супени лъжици олио
- 1 чаена лъжица захар
- 1 чаена лъжица сол
- 500 гр. брашно
За плънката:
- 2 яйца
- 1 белтък
- 200 гр. сирене
- 60 гр. краве масло
- 1 жълтък за намазване
Начин на приготвяне:
Маята, солта и захарта се разтварят във водата. Прибавят се останалите продукти. Замесва се меко тесто (аз накрая го месих с намазани с олио ръце). Полученото тесто се оставя на топло да втаса.
Пригответе си плънката: двете яйца и белтъка се разбиват с вилица. Смесват се с натрошеното сирене и се разбърква хубаво. Маслото се разтопява. Втасалото тесто се разделя се на три топки – едната по-голяма от останалите две. По-голямата топка тесто се разточва на кръг, с диаметър по-голям от тавата, в която ще печете тутманика. Разточеният лист трябва да е достатъчно голям да покрие дъното и стените на тавата и да излиза около 1 см. отстрани.
Дъното и стените на тавата се намазват с масло. Разточеното тесто се прехвърля в тавата с помощта на точилката по следният начин: повърхността на тестото се поръсва с брашно, след което се навива около точилката. Пренася се в тавата и се развива в нея. Оправя се с ръце. Половината от разтопеното масло се нанася по повърхността на кората (включително и по тестото върху страните на тавата). На дъното се изсипва половината от плънката. Втората топка тесто се разточва на кръг, с големината на тавата и се поставя върху плънката. Намазва се с останалото масло и се покрива с почти всичката от останалата плънка – оставя се малко за намазване на края на третата кора. Върху плънката се слага последната 3-та кора от тестото. По периферията и се намазва с останалата плънка. Краищата на основната кора се прегъват на вътре към центъра на тавата. Така оформен, тутманика на топло да втаса. Повърхността му се намазва с останалото масло и с разбитият жълтък. Надупчва се внимателно с вилица и се пече. Аз пека във фурна затоплена на 170˚С, включени горен и долен реотан и вентилатор. Когато се изпече се покрива с чиста памучна кърпа и остава така за 5 минути, за да се задуши.
Вижте само!!! Как да устоиш на такава прелест!?! Ако го бях оставила да втаса по-добре, сигурно щеше да излезе от тавата при печенето…. Много е вкусен с кисело мляко. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Заповядай в моя блог- има приятна изненада за теб!
Благодаря ти!
Ще намина непременно!
Ееее,слюнкоотделяне получих рано рано.Чудесна идея,аз предпочитам това да хапна за вечеря с чаша мляко.Ще го напрява този тутманик може би в събота,когато съм у дома.Дали ще се получи добре с пълнозърнесто брашно? Имам грахам у дома,че с бялото ме е страх.Хубав ден от Атина.Поздрави на семейството.
Диде, чудно става тутманичето!
Мисля, че няма да е проблем да замениш брашното с пълнозърнестото 🙂
Да ви е сладко!
Тутманикът стана много вкусен. Все повече се убеждавам, че този сайт е пълен с чудесийки. 🙂
Благодаря за превъзходната рецепта!
Дани, радвам се всеки път, когато чуя че някой е сполучил с рецептата и ястието или десерта се е харесало и в друг дом 🙂
Благодаря ти!
Maria, blagodarq ti za neveroqtno vkusnata recepta za tozi tutmanik. Dnes go napravih i stana strahoten. 🙂
Радвам се Ани!
🙂
Поздрав най-сърдечен!
Да имате изпорбвани рецепти с квас?
Идеи за правене на кори за банижа и ювка?
Тук може да видите рецепта за квас.