Торта Гараш с крем без масло е предложението ми за Новогодишна торта. В сравнение с дългогодишната ни любимка – торта Гараш, тази е по-малко калорична и малко по-лека на вкус. Правил съм рецептата няколко пъти и мога да кажа, че много масово се харесва.
Торта Гараш е българска шоколадова торта, която през последните десетилетия става все по-популярна и в Западна Европа заради своя чудесен вкус и деликатен аромат. Съществуват множество рецепти, но само най-добрите от тях заемат място в блога.
Торта Гараш с крем без масло
- С по-долу посочените продукти се получава торта с 5 блата – диаметър 24 см., височина на тортата в готов вид 5.5 см.
- Рецептата е адаптирана от https://www.edna.bg
Необходими продукти за шоколадов крем – ганаш:
- 130 гр. прясно мляко
- 130 гр. животинска сметана (35 % масленост)
- 80 гр. жълтъци
- 30 гр. захар
- 120 гр. тъмен шоколад (55 % какао), начупен или нарязан
За платките 1-ва смес (орехова каша):
- 230 гр. орехи
- 130 гр. пудра захар
- 100 гр. белтъци (на стайна температура)
За платките 2-ра смес (белтъчен меренг):
- 130 гр. белтъци (на стайна температура)
- 70 гр. бяла кристална захар
- 40 гр. бяло брашно Т500
- 25 гр. краве масло (разтопено)
Продукти за ганаш глазура:
- 200 гр. животинска сметана (35% масленост)
- 200 гр. тъмен шоколад (55% како), начупен или нарязан на парчета
За украса:
- 50 гр. суров зелен шамфъстък
Начин на приготвяне:
Приготвянето на тортата започва от шоколодовиат крем-ганаш, защото трябва да се охлади.
В малка тенджера сипете млякото и сметаната. Загрейте ги на умерено силен огън докато кипнат. Междувременно в друга купа смесете жълтъците и захарта. Рабийте ги с телена бъркалка. На сруя, при непрекъснато разбъркване, добавете в жълтъците горещата млечна смес. Върнете всичко в тенджерата и я сложете на умерен огън. Бъркайте непрекъснато докато сместта се затопли хубаво, но не я оставяйте да завира.
При първите признаци на завиране, отстранете тенджерата от огъня и веднага сипете получената смес върху шоколада предвиден за крема. Покрийте купата с прозрачно домакинско фолио и оставете на страна за 5 минути. След това с помощта на пасатор размесете до получаване на еднородна гладка смес. Покрийте купата със стреч фолио и поставете в хладилник.
Отрежете 5 парчета хартия за печене, оразмерени по тавата на фурната или достатъчно големи да поберат кръг с диаметър 24 см. Върху всяко от тях (с молив или химикал) очертайте окръжност с диаметър 24 см. Може да ползвате пергел или тава с този диаметър.
Приготвяне на платките:
1-ва смес (орехова каша): Смесете орехите и пудрата захар в бленденр. Добре е смилането да става с пулсови пускания на блендера, за да се избегне излишното омазняван на сместа. Прехвърлете полученото в голяма купа с овално дъно. Постепенно добавете белтъците, като ги втривате със силиконова шпатула до образуване на гладка орехова каша.
2- ра смес (белтъчен меренг): Разбийте белтъците на сняг с предвидената за целта захар.
Добавете белтъчният меренг към ореховата каша. Смесете с нежни движения, до образуване на еднородна консистенция. Пресейте брашното директно над сместа и внимателно го смесете с нея.
Вземете 1-2 супени лъжици от получената смес и ги добавете към разтопеното масло. Разбъркайте до пълното усвояване на маслото и прибавете към сместа за платките. Размесете до еднородност.
Разпределете полученото тесто между петте броя хартия за печене с предварително разчертани кръгове. Не забравяйте тестото да е върху обратната страна на разчертаното. Разнасете на равномерен слой с помощта на лъжица или сладкарска шпатула. С помощта на хартията, оформените блатове лесно се прехвърлят един по един в тавата на фурната, за да се изпекат.
Печене:
Печенето става в предварително нагрята на 200ºС фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Отнема около 10 минути или докато повърхността на платката се зачерви приятно. Ако фурната има опция, при която работи само с горещ въздух може да печете всички или поне няколко платки наведнъж. При мен печенето на всички платки заедно (само с вентилатор), отнема около 13 минути.
Извадете изпечената платка от фурната и с помощта на хартията за печене веднага я преместете върху студена повърхност, за да спре процеса на печене и изсушаване. Оставете да се охлади напълно.
Извадете кремът от хладилника след като се е охладил достатъчно. Разбийте го с телена бъркалка или миксер до получаване на пухкава маса. Ако ползвате миксер нека е на умерена скорост и внимавайте да не прекалите с избиването, за да не се пресече кремът. Ако това се случи ще трябва да го загреете леко, след което да повторите процедурата с охлаждането и разбиването.
Сглобяване на тортата:
Когато сглобявам тортата с помощта на тортен ринг, мога да пропусна охлаждането на крема. Това ми спестява време.
Внимателно отделете охладените платки от хартията за печене.
Тортата се сглобява по стандартния начин – редуване на блат с крем, като се завършва с крем. Намазвайте всяка платка с около 5 супени лъжици от крема и го разпределяйте така, че да достига до краищата на платката, за да няма нужда тортата да се измазва с крем, когато се извади от ринга.
Приберете в хладилник за няколко часа най-добре за една нощ. Ако искате да стане по-бързо може да охладите тортата във фризер за 30-40 минути.
Пригответе ганаш-глазурата:
Загрейте сметаната до завиране и я сипете върху начупеният или нарязан шоколад. Покрийте съда с прозрачно домакинско фолио и оставете настрана за 5-10 минути. След това разбъркайте с телена бъркалка или шпатула до получаване на еднородна смес. Внимавайте да не вкарвате мехурчета с въздух. Това може да стане ако объркате енергично и може да се коригира чрез прецеждане на сместа.
Охладете глазурата до 38 – 40ºС и с нея залейте добре охладената торта.
Глазурата би могла да се охлади и напълно (лично аз предпочитам така да правя), защото няма фира и всичкият шоколад остава върху тортата. За целта поставям охладената торта върху решетка и след това изсипвам охладената и леко сгъстена глазура в центъра на тортата. С помощта на сладкарска шпатула я избутвам внимателно към краищата и стените на тортата. За да стане гладка и лъскава глазурата ще ви е нужна чаша с гореща вода, метална сладкарска шпатула и малко кухненска хартия. Шпатулата периодично се потапя в горещата вода, всеки път се избърсва с кухненската хартия и с нея се заглаждат повърхността и страните на тортата. На около 2 см от ръба на тортата се очертава кръг с фино нарязани или смлени шам фъстъци. Ако желаете може да облепите част или целите страни на тортата със шам фъстък.
Така оформена тортата се охлажда отново поне за 30-40 минути,
Нарежете на парчета и сервирайте.
Изключително нежна, много мкусна и някак изискана. Весело посрещане на празниците и да ви е сладко, ако решите да я приготвите!
ТУК може да видите всички снимки.