Опитах тези сладки пурички преди няколко години и на вкус много ми харесаха, въпреки че на външен вид никак не ми се получиха добре. Тестото се приготвя със свинска мас, кисело мляко, брашно и сода бикарбонат. Сладостта на пуричките идва от мармалада, с който се пълнят и от пудрата захар, с която се ръсят след изпичане. Мармалада се разтече при печенето и така реших при следващо приготвяне да добавя орехи – нещата определено се получават по-добре при добавка на ядки.
Това, че в маслото няма захар развихри въображението ми за вариант със солени плънки и вече редовно си заделям част от тестото, за да направя и солен вариант, който е чудесно допълнение към чашаа вино, бира или друг алкохол.
Сладки пурички с плънка от мармалад и орехи
- Рецептата е адаптирана от книгата „601 изпитани готварски рецепти“.
- От по-долу посочените продукти се получават 85 бр. пурички с плънка от мармалад, тегло 1690 гр. и 24 бр. Солени пурички с плънка от синьо сирене, орехи и крема сирене, с тегло 507 гр.
- В рецептата пише, че може да се ползва още олио, масло или смес от мазнина. В зависимост от вида на ползвана мазнина, е възможно тестото да поеме повече или по-малко от посоченото по-долу количество брашно. Правила съм ги и със смес 1:1 от олио и свинска мас – пак стават много добре.
- У нас най-често има цедено кисело мляко затова го разреждам с вода до консистенция на кисело мляко. В случая за 2 чаени чаши кисело мляко съм смесила 1 ½ чаени чаши (390 гр.) цедено кисело мляко с ½ чаена чаша (125 мл.) вода.
- В случая съм ползвала два вида мармалад – от праскови и малини. В зависимост от консистенцията на мармалада количеството на орехите може да се увеличи или намали.
- Снимките в публикацията са сборни, т.е. от различни приготвяния на сладките. На част от тях се вижда приготвянето на половината от посочената по-долу доза. Нека това не ви обърква.
За тестото:
- 520 гр. (2 чаени чаши) свинска мас или 1:1 мас и олио
- 5 гр. (1 чаена лъжица) сода бикарбонат
- 515 гр. (2 чаени чаши) кисело мляко
- 730 гр. брашно или колкото е нужно за меко тесто, което не лепи
За плънката:
- 370 гр. (1 чаена чаша) мармалад
- 160 гр. (1 чаена чаша) орехи, предварително запечени, смлени
- 1 ампула есенция ром
За наръсване след изпичане:
- ванилова пудра захар
За солената плънка, вижте тук:
Начин на приготвяне:
Тестото може да се замеси ръчно или с миксер, работещ с перка. Содата се разтваря в киселото мляко и се смесва със свинската мас и пресятото брашно. Когато част от тестото няма да бъде заделяно за солен вариант може да се добави до 1 супена лъжица ванилов екстракт.
Продуктите се размесват до получаване на меко гладко тесто, което не лепи. Когато забучите пръст в него, отпечатъка на пръста се запазва.
Получава се 1740 гр. тесто от него отделям ¼ (435 гр.) за оформяне на пурички със солена плънка – вижте тук. Докато приготвяте плънките, или докато правите соленият вариант е добре тестото да се постави в купа и да се покрие с кърпа, за да не засъхва.
За плънката: Мармалада се смесва с есенцията ром и предварително запечените, охладени и смлени орехи.
Тестото се разделя на толкова части, колкото ще ви е удобно за разточване. В случая аз съм разделила останалото тесто (след като съм отделила ¼ за солен вариант) на 3 еднакви части. Всяка част се разточва върху наръсен с брашно плот на продълговат лист с приблизителни размери 30 х 34 см. От тук нататък сладките може да се оформят по два начина: В края на разточеният лист тесто се поставя от плънката, така както се вижда на следващият колаж. Тестото се завива на руло, така че тестото обвиващо плънката да се пристъпи с още малко тесто. Отрязва се с нож за пица. Мястото където тестото се пристъпва, трябва да остане отдолу, за да не се разтвори по време на печене. Полученото руло се нарязва на парчета (пурички) с дължина според предпочитанията. Аз съм разрязала на 6 части.
Вторият вариант за оформяне на пуричките е върху разточеното тесто да се разпредели част от плънката (¹⁄3 ако тестото е разделено на 3 части) и да се разстели по повърхността му с помощта на шпатула. Нарязва се на ленти с ширина около 5.5 см., които се завиват на стегнати рула. Краят на всяко руло трябва да е от долната страна, за да не се разтвори по време на печене. И в този случай рулото се нарязва на парчета (пурички) с дължина според предпочитанията.
Оформените сладки се нареждат на разстояние, в тави застлани с хартия за печене. Пекат се в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Печенето при мен отне около 15 минути. Готови са когато повърхността им се зачерви съвсем леко, а обратната страна има вид на изпечено. Когато се извадят от фурната са доста меки, затова е добре да останат в тавата за няколко минути. След това се нареждат на редове в подходящ за съхранение съд, като се ръсят обилно с пудра захар.
Когато изстинат напълно се покриват с прозрачно домакинско фолио. Доста са трайни и са много вкусни!!! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.