Ореховият пай е зашеметяващо вкусен десерт! Обожавам го! Приготвя с орехи от сорта Пекан (Pecan), които са с продълговата форма, с по-тънка и гладка черупка и по-различна на вид и вкус сърцевина от тази на по-разпространените орехи.
Бисквитената основа се топи в устата и чудесно допълва наситено сладкият пълнеж, който е експлозия от аромат и вкус на орехи и карамел! Ако има и топка сладолед, насладата е неописуема!
Запознах се случайно с този божествено вкусен десерт, през първата година от отварянето на ресторанта ни (преди 10-12 години). За новогодишните празници имахме група Британци, които организираха разни игри и томбола. Предложиха ми билет за томболата и аз си взех един. С този билет спечелих орехов пай. Обезумях когато го опитах!!! Веднага разпитах кой го е донесъл (личеше си, че е домашно приготвен) и говорих с дамата, която ми посочиха (не си спомням името ú). Разменихме си мейлите и няколко дни по-късно получих рецептата. Опитвала съм и други рецепти за това печиво, но като че ли тази си остава мой фаворит. Опитайте я и вие!
Орехов пай (Pecan pie)
Рецептата е специално за Галето и майка ú Мария, които успяха да го опитат поделяйки си последното парченце. 🙂
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ще ви е нужна форма за тарт с диаметър 23 см. и височина на стените 4.5 см.
- За рецептата се ползва едра сол на люспи (coarse salt), ако нямате такава намалете солта и в никакъв случай не ползвайте ситна трапезна сол.
- Към плънката може да се добави 1 супена лъжица бърбън или бренди, до 2 чаени лъжици екстракт от ванилия, настъргана портокалова кора или канела. Аз по-често никакъв допълнителен аромат не добавям защото искам интензивно да усещам орехите и карамела.
- Орехите за плънката може да се запекат за 10 минути в предварително затоплена на 170-175ºС фурна.
Необходими продукти за тестото:
- 1 ¼ чаена чаша (206 гр.) брашно
- 1 супена лъжица (15 гр.) захар
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- ½ чаена лъжица едра сол на люспи (coarse salt)
- 90 гр. (6 супени лъжици) краве масло, студено, нарязано на кубчета
- 1 жълтък (16 гр.)
- 5 супени лъжици (48 гр.) течна животинска сметана 35%
За плънката:
- 3 бр. (150 гр. ) яйца
- 1/8 чаена лъжица едра сол на люспи (coarse salt)
- 168 гр. (1 чаена чаша) тъмно кафява захар (Muskovado)
- ½ чаена чаша (205 гр.) златен сироп (golden syrup)
- 2 супени лъжици (30 мл.) прясно изцеден лимонов сок
- 90 гр. (6 супени лъжици) краве масло, разтопено
- 1 ½ чаени чаши (190 гр.) нарязани с нож орехи
- 1 чаена чаша (110 гр.) половинки орехови ядки пекан
Начин на приготвяне:
Тестото може да се приготви ръчно, с помощта на миксер работещ с перка или в кухненски робот. Аз съм ползвала кухненски робот. В купата на робота се смесват брашното (предварително пресято), солта, бакпулвера, захарта и маслото. Робота се пуща да работи докато продуктите се смесят хомогенно и се получи смес подобна на трохи. Става бързо. Добавят се жълтъка и сметаната. Разбърква се отново, докато се образува тестото, ще се събере на топка.
Тестото е меко, но много приятно за работа. Без да се охлажда, както е нужно при повечето теста за тарт или пай, тестото се разточва на кръг веднага, върху парче хартия за печене. Диаметъра му трябва да е достатъчно голям да покрие дъното и стените на формата за тарт, която ще бъде ползвана.
С помощта на хартията, разточеното тесто лесно се прехвърля във формата, на практика се обръща върху нея. Хартията се маха.
Тестото се разпределя по-добре по дъното и стените на формата с ръце. Тавата се прибира в хладилника за минимум 20 минути.
В купа се смесват яйцата и солта. Разбиват се леко. Добавят се захарта и златният сироп. Разбърква се добре, така че да не останат бучици захар.
Последователно се добавят останалите продукти: лимоновият сок, разтопеното масло и нарязаните орехи. Разбърква се до хомогенност.
Фурната се пуска да загрява на 200ºС, работещата с горен и долен реотан и вентилатор. Формата с тестото се изважда от хладилника. Плънката се сипва в нея. Повърхността на пая се покрива с половинки пекан, които се нареждат красиво в кръг.
Тавата се слага в затоплената фурна и се пече 10 минути, след това температурата се намаля на 170ºС и печенето продължава още 30-40 минути. По време на печене, повърхността на пая се надува (на долната снимка се вижда добре), след като се охлади това надуване спада.
Охлажда се напълно, след което може да се нареже и сервира, въпреки че когато престои 1 нощ става по-хубав. Съхранява се на стайна температура. Може да се сервира с топка сладолед или чаша прясно мляко! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме, благодаря ти много! Съвсем скоро ще я пробвам и ще пиша веднага! 😉
Ще чакам да кажеш как се е получил, Гале!
Миме,
страхотен е паят.Тези ядки пекан са много вкусни, но доста скъпи в България.Но могат да се заменят спокойно с орехи.Чудесно предложение за пай.
Поздрави !
Еленче, орехите пекан и при нас са по-скъпи от обикновените орехи…
При липса на пекан, може да се ползват обикновени орехи, но няма да се получи така вкусно както се получава с пекан – знам го от опит.
Поздрав най-сърдечен и от мен за теб!
Здравей, чудесна рецепта! Обаче какъв е този златен сироп? Дали се намира в България и дали може да се замени с друго?
Да, има го и в България, предполагам в големите вериги супермаркети.
Би могъл да се замени с кленов сироп или глюкоза.
Ако човек има желание може и сам да си го приготви, намират се рецепти в Интернет.