Конфитюр от смокини
След Сиропа от смокинови листа днес е ред на конфитюра ми от смокини. В блога ми вече сте виждали други 2 рецепти за конфитюр от смокини – Конфитюр от смокини с орехи и Шоколадов мармалад (конфитюр) от смокини, но за разлика от тях днешната ми рецепта е някак по-семпла, по-натурална (защото съм ползвала минимално количество захар) и въпреки това крайният резултат е повече от прекрасен! Ще се радвам да я опитате и вие!
Конфитюр от смокини
- При приготвянето на конфитюри, мармалади или сладка, количеството на захарта може да достига до това на плодовете – т.е. 1:1. Когато плодовете са сладки (както са смокините в случая) или когато предпочитате крайният продукт (мармалад, конфитюр или сладко), да са по-малко сладки (с по-натурален вкус) може да намалите количеството на захарта до половината от количеството на плодовете, че и по-малко. Смокините, които съм ползвала са доста сладки затова съм намалила драстично (почти до минимум захарта в рецептата. Конфитюра се получи не натрапчиво сладък и бих казала, че това доста ми допадна.
- Теглото на смокините е чистото им тегло вложено в рецептата, след като плодовете са били измити и почистени от кожата.
- Лимонената киселина (лимонтозу) може да се замени с прясно изцеден лимонов сок (за количествата посочени по-долу, сока от ½ лимон). Лимоновият сок може да се добави 10 минути преди края на варенето или в самия край на варенето, стига конфитюра да се е сгъстил достатъчно. Ако лимоновият сок го разреди повече от необходимото, всичко което трябва да направите е да продължите варенето до нужната гъстота.
- Смокините които съм ползвала, бяха много добре узрели и реших да не ги нарязвам на парчета, както съм постъпила при този мармалад. При варенето ще се разварят, а ако се случи да не се раздробят напълно, винаги може да пасирате леко конфитюра, така както се вижда на снимките при мармалада от ягоди.
- Не съм ползвала никакви аромати, за да се усеща само аромата на смокините. Бихте могли да го подсилите, добавяйки 4-5 смокинови листа по време на варенето.
Необходими продукти:
- 1300 гр. смокини
- 500 гр. захар
- ½ чаена чаша вода
- лимонена киселина (лимонтозу)
Начин на приготвяне:
Предполагам сте забелязали, че при приготвянето на сладка или конфитюри най-често постъпвам по 2 основни начина: В единият случай варя сладкото за кратко и го оставям да пренощува 1 нощ, за да пуснат плодовете соковете си и да се напоят със захарния сироп. На следващия ден довършвам варенето. Този мармалад от смокини е приготвен така. Другият начин по-който също ми харесва да процедирам е да засипя плодовете със захарта и да ги оставя да престоят 1 нощ. До другия ден плодовете отделят соковете си и по-голямата част от захарта се е разтопила. Така съм постъпила при приготвянето на мармалада от днешната ми публикация.
Количеството на водата, което съм посочила по-горе би варирало в зависимост от това колко сок ще отделят смокините. При мен смокините изглеждаха така, както се вижда на следващата снимка. Добавих ½ чаена чаша вода в тенджерата.
Мармалада се вари на умерено силен огън от началото до края. Разбърква се периодично в началото на варенето и непрекъснато към края. Пяната която се образува на повърхността му се отстранява с решетъчна лъжица. Варенето продължава до постигане на желаната гъстота.В случая аз съм варила около 35-40 минути. Сваля се от огъня и докато е горещ се насипва в чисти, сухи буркани (при мен 3 бр.).
Захлупват се и се обръщат върху капачките. Остават така докато изстинат напълно, след което може да се обърнат в нормално положение. Няма нужда от стерилизиране, защото капачката се запечатва от топлината на мармалада. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.







Ох, как обичам. Направих си сока по твоята рецепта, сега и това ще приготвя!
Наздраве със сока, Весе и да ти е сладко и конфитюрчето!
Не се разбира по кой начин е направен конфитюри?
Правя конфитюра вече трета година по вашата рецепта. Моите смокини са много едри, сочни и слагам по-малко вода. Получава се перфектен. Поздравления!