За оформянето на такава плитка може да се ползва тесто за козунак, питки, хляб или друго, стига да не е прекалено меко, за да може да се плете и да не губи формата си. В случая аз съм ползвала курабиено тесто, защото се убедих, че оформянето на малка плитка е по-нагледно. Ако искате да видите как иглежда козунак приплетен по този начин, вижте тук » Жълт козунак.
Как се плете триизмерна плитка от тесто с 5 възела
Ето как изглежда плитката под формата на курабия, след като се изпече.
- Оформянето на триизмерна плитка може да стане с 5 до 12 възела. Преплитането им става по-начина описан по-долу, с разликата че повечето нишки просто удължават последователността на преплитането. Не е толкова сложно, колкото изглежда на пръв поглед!
- Предварително трябва да решите какво искате да постигнете като краен резултат: ако желаете да завиете плитката на подкова, както е при мен в случая, ще трябва да направите по-тънки фитили. Ако решите да не загъвате плитката е добре да я изработите от по-дебели фитили.
Смятам, че най-важното е тестото да се раздели на еднакви парчета (най-добре е да се претеглят с електронна везна), след което да се оформят еднакво дълги и идеално гладки фитили. После трябва просто да следвате схемата за преплитане, без да бързате.
Добре е да знаете, че при оформянето на по-голяма (по-дълга) плитка, преплитането трябва да започне горе долу по средата на фитилите, а не от горният им край. Причината е проста – за да се оплете плитката, фитилите се прехвърлят и преплитат по-между си. Колкото по-дълги са, толкова по-голяма вероятност има да се разтегнат на определени места или да се скъсат. Затова преплитането започва от средата, а когато се стигне до края, приплетената част се обръща нагоре, съответно не приплетените фитили трябва да са по-близо до вас и преплитането им става по абсолютно същия начин.
Поставете тестените фитили вертикално (спрямо вас), един до друг, върху чиста, суха работна повърхност. Помнете, че преплитането ще започне от средата на дължината им. Фитил 1 и 2 се отделят от останалите, като се преместват наляво. Фитил 3, 4 и 5 се преместват надясно. Вижте снимката.
Фитил 1 се повдига и поставя нагоре.
Фитил 5 се прехвърля наляво, върху останалите фитили, така че да застане в първоначалната позиция на фитил 1.
След това фитил 1 се спуска вертикално надолу, минавайки върху фитил 5. Повдигнете фитил 2
го прехвърлете върху фитил 1.
Придърпайте фитил 1 в ляво, така че да застане под фитил 5.
Това е! Показах ви основните движения, нужни за преплитането на един от фитилите. Всичко се повтаря – всеки последен (най-външен) фитил от дясната страна се прехвърля наляво върху останалите, като се поставя между двата фитила, които са в ляво. След това, най-гоният от фитилите в лявата страна се прехвърля надолу, върху останалите два, а фитилът който към момента след него от ляво се прехвърля върху му. Движенията се повтарят докато се достигне краят на фитилите.
Крайчетата на фитилите се притискат с пръсти, така че да слепнат един с друг. Плитката се повдига внимателно, от работниятплот и се обръща с непреплетената част към вас. Преплитането ú става по горе описаният начин.
Двата края на плитката може да се усучат леко, така че плетката да няма възможност да се разплете при втасването и печенето. Може да се остави така както е или да се завие на подкова или на „S“.
ТУК може да видите всички снимки.
Не знам дали ще се осмеля да го направя, но след като го изчетох само едно голямо Благодаря исках да напиша…Урок по кулинария!
Няма какво да се чудиш и престрашаваш Драгомира!
Какво пък толкова може да стане, най-много да се обърка някой възел!? 🙂
При неуспех, винаги може да направиш тестото на топка и да го преправиш на каквото си знаеш и можеш!
Мисля си, че може би изглежда по-сложно отколкото е, но на практика, просто трябва да си малко съсредоточен, да не объркаш възлите, а и като гледаш снимката…
Опитай! Няма нищо страшно!
Браво Миме, страхотни снимки и майсторлък!! (y)
Здравей, Мария. Отдавна съм фен на твоя блог и рецептите ти. Сега съм на Великденска вълна и много ми харесаха рецептите ти за руската плитка и козунака с филираните бадеми. В момента гледам как се прави плитката с 5 фитила. За съжаление не мога да видя снимките нито тук, в рецептата, нито след препратката.
Привет Зюмбюлка!
Чудесни са козунаците, които са ти допаднали!
Колкото за снимките в поста, бих те посъветвала да опиташ пак по-късно…
При мен всичко се вижда наред и в поста и в препратката към всички снимки в Picasa \Google+\
Пробвах с Internet Explorer и с Google Hrom – нямах проблеми. Направих проверката от няколко електронни устройства…
Здравей, Мария
Благодаря за отговора. Сега всичко се вижда много добре. Аз в момента не съм в БГ и ползвам safari на макинтош, може за това да не са се виждали снимките веднага. Сега всичко е нормално. Тия дни ще пробвам и двете рецепти за козунака, а на по-спокойно време ще пробвам и плитката. Много обичам интересните рецепти и почти винаги ги пробвам. А твоят блог е пълен с такива. Много от тях съм си свалила на моя комп в БГ и съм ги правила. Толкова добре обясняваш и всичко е съпроводено със снимки, няма начин да не се получат. Ти си истински професор в кулинарията.
Ама, такива комплименти получавам тия дни, че свят ми се завива вече!!!
В добрия смисъл! 🙂
Благодаря! Благодаря! Благодаря!
Страхотно си направила тази плитка, възхищавам ти се! 🙂
Благодаря, Елора!