Кисели Краставички в Делва с Копър и Лук

Кисели Краставици с Копър и Лук в Делва

Кисели Краставици с Копър и Лук в ДелваЕ, моите съвсем не са в делва, но това не им попречи да се получат добре! Със сигурност в делва биха станали още по-добре! За да разберете какво искам да кажа ще дам следният пример: то е като при киселото зеле – ако направите такова по една и съща рецепта и половината сложите в дървена каца, а другата половина в  един от онези пластмасови бидони – това от кацата със сигурност ще е много по-вкусно. Бабчеее, да знаеш как ми се яде от твоито кисело зеле… тук съвсем не става така както в БГ – самите сортове зеле са различни… Ама хайде да не се отплесвам – сега сме на тема краставички 🙂

Необходими продукти:

Кисели Краставици с Копър и Лук в ДелваРецептата е адаптирана от „Голямата книга на домашното консервиране“ от Цвета Гаврилова 

2 кг. дребни краставички

250 гр. сол

500 гр. (3 глави) кромид лук

1 връзка копър

1 с.л. (10 гр.) черен пипер на зърна

2 с.л. (13 гр.) синапено семе

500 мл. вода

500 мл. оцет

150 гр. (10 с.л.) захар

2 таблетки аспирин

Начин на приготвяне:

Измийте краставичките добре. В голяма купа (или друг подходящ съд) налейте 3 литра вода и разтворете солта в нея. добавете краставиците и ги оставете да престоят 12 часа.Кисели Краставици с Копър и Лук в ДелваОбелете лука и го нарежете на кръгчета. Пригответе си останалите нужни подпровки. Краставиците се измиват с вода. Тук бих искала да вмъкна, че в рецептата дадена в книгата към краставиците не се добавя друга сол, аз подходих с недоверие към това и реших да опитам една от краставичките. Вярно е, че саламурата, в която отлежават за 12 часа е доста соленичка, но моите кръставици никак не се бяха осолили, а както знаете солта в случая е и консервант. Посъветвах се и с мъжът ми и единодушно решихме да добавим сол при възваряването на оцета. Както вече ви споменах, аз нямах делва и затова започнах нареждането на краставичките в три литров буркан. Краставиците трйбва да се нареждат плътно, полегнали в делвата (или буркана). Започва се със ред  краставчки, покриват се с шайби лук, наръсва се с подпровки, нареждат се няколко клонки копъра. После пак се нареждат краставички, лук, подправки… и така докато свършат продуктите и делвата (буркана) се напълни. Завършва се със слой копър. 

Кисели Краставици с Копър и Лук в ДелваПриготвя се марината: Приигответе си аспирина да ви е под ръка. В подходящ съд се смесете водата, оцета и захарта – ние добавихме и 4 с.л. сол. Сложете ги на котлона да заврят и след като ги отстраните прибавете аспирина. Разбъркаите, докато аспирина се разтвори и залейте краставичките с горещата саламура.

Кисели Краставици с Копър и Лук в ДелваВеднага покрийте отвора на делвата (буркана) с целофан (домакинско фолио), и покрийте с памучна кърпа. Съхранявайте на хладно и тъмно. След 6 седмици са готови за консумация. Аз ги завих умишлено с по-голяма кърпа, покриваща целия буркан – делвата не е прозрачна нали? Така осигурих тъмнина на краставичките, в случай, че това играе роля. Съхрянявах ги в хладилника, защото тук е доста горещо.

Кисели Краставици с Копър и Лук в Делва

Ак желаете може да видите и Кисели Краставички по Калифарски и Кисели Краставички с КориандърКисели Краставици с Копър и Лук в Делва

Last updated by .

5 thoughts on “Кисели Краставички в Делва с Копър и Лук

  1. Мммм, много обичам кисели краставички, Мария! Две лета вече правя по 5 -6 буркана и съм горда, че у дома много се харесват. А твоята рецепта е наистина интересна, аз не слагам лук и аспирин. Другото, което ми навя като спомен, е бирата – Леон, точно такава беше тази, която пих докато бях в Пафос. Много хубави и слънчеви, и горещи спомени …
    Поздрави от мен и чакам и следващи идеи за интересни рецепти за зимнина!

    1. И у дома много са на почит, Мариянче!!!

      Децата могат да изядът цял буркан на веднъж ако не ги спреш 🙂
      Рецептата, която най-често се прави у дома (така както ги прави баба) е също с лук и със скелидки чеснов… ама аз обичам да изпробвам и нови рецепти!
      Бирата „Леон“ и на мен много ми допада въпреки, че „Кео“ я засенчва по извесност 🙂
      Едва ли ще има много рецепти за зимнина… нали знаеш тук не е нужно да се прави зимнина, просто си приготвяме някои неща, които ни харесват 🙂
      Поздрави най-сърдечни!

  2. Само да попитам трите литра вода изхвърлят ли се или оцета +захарта и трите литра вода от кисненето на краставичките се възвират заедно?Поздрави Наумов.

    1. Привет, Цецо!
      Краставиците киснат за 12 часа в 3 литра вода, в които е разтворена солта. След това (според рецептата в оригинал) солената вода се изхвърля и се прави саламурата, с която се заливат краставиците, след като се наредят плътно в делвата.
      Лично аз смятам, че престоя за 12 часа в солена вода не е достатъчен краставиците да се осолят, затова добавям към оцета и захарта още сол.
      Вместо да се добавя сол, би могло да се ползва и част (за доливане например) от солената вода в която краставиците са киснали.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: