Този сладкиш ми направи впечатление с глазурата си. Видя ми се изкушаващо пухкавичък – такъв се и получи! Отбелязах си рецептата му, която видях тук, и ето ме днес бързаща да го споделя и с вас. На пръв поглед това е съвсем обикновен ябълков сладкиш – пласт тесто, настъргани ябълки покрити с втори пласт тесто! А когато се изпече се глазира с отцеденият сок от ябълките настъргани за плънката, смесен с желатин и царевично нишесте. Хареса ми това, че всички продукти се слагат наведнъж в купа и се разбъркват – проста технология – харесват ми такива рецепти – хем бързо, хем вкусно!
В рецептата се ползва маргарин „βιτάμ”, и аз съм ползвала такъв. Срещала съм много гръцки рецепти, с конкретният маргарин и ви уверявам, че всичко, което съм опитала до сега с него става страшно вкусно! Принципно избягвам да ползвам маргарин, и по-често го замествам с масло, но и не го отричам и изключвам напълно! Все пак, всички организми, включително и човешкият се променят „мутират“ в следствие на различен род влияния, в това число и хранителни. В този смисъл пълното отричане на продукти като маргарина или царевичният сироп например, които се съдържат масово в много хранителни продукти и храни, е трудно да се ограничи! Мисля си обаче, че даже и да се постигне такова ограничение, в края на краищата може да се окаже, че в даден момент организмът ни съвсем не е по – силен, здрав и издръжлив от организма на човек приемал такива храни. Сигурно се чудите, защо пиша всичко това, ами изразявам мнение, виждане по въпроса, защото не ведъж или дваж съм се сблъсквала с хора (реално и виртуално), които настоятелно са се опитвали да ми внушават и наложат мнението си по подобни въпроси… Хубаво е човек да е информиран, но е досадно някои да се опитва да ти налага вижданията си!
Хаиде сега да спра да филосовствам и да казвам рецептата. 🙂 Мерителната чаша е със съвместимост 250 мл.
Необходими продукти за пълнежа:
8-10 сочни ябълки – сложих 11 средно големи ябълки, които тежаха 1165 гр.
½ ч.ч. (110 – 115 гр.) захар
1 ч.л. канела
2 – 2 ½ с.л. прясно изцеден лимонов сок
щипка сол
1 ч.ч. (250 гр.) маргарин „βιτάμ”
1 ½ ч.ч. (340 гр.) захар
3 ч.ч. (420 гр.) пресято брашно
½ ч.л. ванилов екстракт
1/3 ч.ч. (80 – 85 мл.) прясно мляко
5 големи яйца
1 ч.л. бакпулвер
За глазурата:
1 ч.ч. (250 мл.) сока отцеден от ябълките за плънка
1 с.л. царевично нишесте
1 с.л. желатин
Начин на приготвяне:
Измийте, нарежете на четвъртинки и почистете ябълките. Сложете ги в блендера и ги надробете на малки парченца, без да ги правите на пюре. За целта работете с пулсови завъртания на ножа на блендера. Със същият успех бихте могли да ги настържете на едрото на рендето, но с блендера отнема само няколко секунди. Наситнените ябълки се смесват с останалите продукти за плънката: канелата, захарта, лимоновият сок и щипката сол – тя ще подпомогне отделянето на сока им, затова не я пропускайте. Всичко се разбърква добре и се прехвърля в цедка, под която е подложена купа, за да може да се събере отделящият се от ябълките сок. Цедката се покрива с домакинска кърпа или нещо друго и се оставя на страна за 1 час. След час ще имате нужното количество ябълков сок за глазурата.
Всички продукти за тестото се смесват заедно в голяма купа и се разбиват с миксир за 4 минути. Половината тесто се изсипва в намазана с маргарин и поръсена с брашно тава с диаметър 30 см. Върху тестото в тавата се разпределя ябълковата плънка и се покрива с останалото тесто.
Пече се в предварително затоплена на 170 ˚С фурна за около 1 час. Оставя се да изстине.
За глазурата:
В подходящ съд се смесват ябълковият сок, желатина и царевичното нишекте. Слагат се на средно силен огън и се бъркат непрекъснато докато сместта се сгъсти. Сместта се разпределя върху изстиналият сладкиш и се оставя да стегне.
Нарязва се на квадратчета или триъгълни парчета. Всъщност ако предпочитате да нарежете сладкиша на квадрати ще е по-удобно да го приготвите в правоъгълна или четириъгълна тава.
По желание може да се гарнира с няколко резенчета ябълка или с розички от бита сметана. Страшно си подхожда с чай от ябълка с канела.
Толкова много обичам плодови сладкиши, но у нас не са на особена почит, затова ще се почерпя едно парченце от твоя, че ако направя в къщи ще трябва да си го изям сама почти целия /както често се случва/:)
Еделинче, това е проблем наистина, ако останалитте не хапват плодови сладкиши! 🙂
Може да направиш една мъничка доза все пак, пък току виж си ги приучила и към такива сладкиши 🙂
Поздрав най-сърдечен от мен!
Maria,
kak da si napravya supa trahanas?
pozdravi ot nicosia,
ive
Привет Иве!
Става въпрос за готова суха трахана от която да си направиш супа, или искаш да си направиш самата трахана?!
Самата трахана съм правила 2 пъти в живота си, докато свекър ми носеше козе мляко, за съжаление нямам снимки, но някой ден трябва и това да покажа 🙂
Предполагам, че за самата супа ме питаш!
Най-хубава става ако се направи в пилешки бульон. Даже да не вариш цяло пиле – една кълка да свариш, ще стане по-хубаво! В краен случай може да сложиш във водата 2-3 пилешки бульона. Никога не замервам количествата, но ще се опитам горе долу да ти обясня: На литър вода – 1-2 шепи суха трахана. Хубавото при тази супа е, че ако стане гъста, т.е. ако бульона (водата) не е бил достатъчно, винаги можеш да долееш вода и да я разредиш до желаната консистенция. Вари се на тих огън и се разбърква често, за да не загори. Ако течността изври, а има нужда още да се вари – се долива вода. Когато се вари повече – става по-вкусна!
Малко преди да се отстрани от огъня може да се добави халуми нарязано на малки кубчета – на нас много ни харесва така.
На масата се сервира с вареното пиле – всеки си накъсва парченца от него в супата. Подправя се с лимон или кисело мляко!
п.п. Не от всяка купешка трахана става хубава супата, аз по това време на годината опитвам различни марки в малки количества и като попадна на хубава си купувам повечко да имам за зимата. Най-обаче би ми харесало аз да си я направя 🙂
Поздрави и от мен!
Много апетитно!
Обожавам плодови десерти и ще се възползвам с удоволствие от рецептата!
Поздрав сърдечен!
Благодаря ти, Леви!
Става много бързо и е вкусничък!
Прегръщам те!
Какъв е този специален маргарин? Има ли заместител, например обикновен маргарин? На мен сладкишите ми стават малко хлебни. Не знам какво правя, но не ми стават пухкави 🙁 И този ако пробвам съм сигурна, че ще направя пак белята. Исках да помоля за още някоя лесна рецепта за биксвитки. Портокаловите станах абсолютен хит 🙂 Мерси предварително и поздрави.
Бети, привет!
Той маргарина „витам“, не че е специален! Просто изразявам мнението си за него – смятам, че ако ще е маргарин, то да е „Витам“. Много често се среща в гръцки рецепти за печива, става и за готвене. Действително ми се е случвало да направя нещо, и като заменя този маргарин с масло да не се получи толкова добре, колкото с него – това си е факт.
Предполагам, че можеш да ползваш и друга марка или масло, но не мога да гарантирам, че резултата ще е същият! То е като историят с крем сиренето – Има ли по-добро от „Филаделфия“ ? – за мен то е най-доброто, така и с този маргарин 🙂
Скоро ще има и други бисквитки 🙂
Поздрави и от мен!