Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Тутманика на Дани Динева и баба МарияГрабна ме веднага публикацията на Дани Динева и разказа и за баба Мария. Аз съм голям ценител на точно такива рецепти направени от ръцете на някоя баба. Идеята на Дани да запише и покаже подобни рецепти е страхотна! Не веднъж съм си мислила и аз за подобни начинания, свързани с тукашната (Кипърската) традиционна кухня, но така и не съм стигала до реалното им планиране и (или) осъществяване. Затова искрено и с възхита приветствам Дани за това!

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Позволявам си да цитирам Дани с коментара и за този тутманик, казала го е много точно и кратко, аз не бих могла да го опиша по-добре: „Рецептата е някаква смесица между тесто за милинки и тутманик. Утроява обема си и става много голям от продуктите, които реално се използват. В студените зимни дни е идеален за закуска. Повярвайте ми, няма да остане и следа от него. Ако остане, можете да го съхранявате в найлонов плик, плътно затворен, до няколко дни.”

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

  • За тестото съм ползвала суха мая „Allinson” – открих я, не отдавна и съм много доволна от нея. До колкото знам обаче, сухата мая не се „държи” добре, ако се добави към тестото, преди да е активирана. Изключение прави маята на прах, която е бързо активираща се – тя се ползва главно за рецепти за машина за хляб или др. рецепти, при които маята се смесва директно с тестото (или с брашното), без да има нужда да се активира предварително. Заради маята, която ползвах, съвсем леко промених технологията по приготвяне на тестото. При Дани, прясната мая се натрошава на малки парченца и се смесва със солта, захарта, олиото и оцета, след което се разтварят в топлото прясно мляко. Аз не бях сигурна дали сухата ми мая ще се активира по този начин и затова, реших да я разтворя отделно в част от млякото и да я оставя за 10 минутки да се активира, след което я смесих с останалите продукти. Добре е да знаете това, в случай че ползвате прясна мая.
  • Също така, през изминалото лято се натъкнах на една статия за маята и всичко за нея, подготвям един пост за натуралната закваска, в които ще вмъкна много информация от въпросната статия, но това ще е друг път. Във въпросната статия пишеше, че солта отнема силата на маята, когато се добави във фазата за активирането и, откакто знам това не смесвам солта със маята, а я добавям към брашното или директно при замесването на тестото – според случая.
  • За меко еластично тесто изразходвах точно 420 гр. брашно, плюс още малко (20-30 гр.) за овалването на тестото след втасването му, и за разпределянето му на парченца.  Дани и баба Мария са използвали около 500 гр. Подчертавам това, защото в зависимост от ползваното брашно и останалите продукти е възможно количеството му  да варира.
  • На мен ми остана доста от мазнината (олиото смесено с масло), с която се оформя тутманика. Не бях сигурна какво трябва да правя с нея, затова реших да я смеся със заливката (подробности по-долу).
  • Тавата, която съм ползвала е с диаметър 29 см.

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Необходими продукти за тестото:

1 пак. (от 40 гр.) прясна мая или 1 с.л. с куп (15 гр.) мая на прах „Allinson

1 с.л. захарТутманика на Дани Динева и баба Мария

300 гр. топло прясно мляко (не горещо)

1 с.л. олио

1 с.л. оцет

1 ч.л. сол

420 гр. брашно
+ още малко (20-30 гр.) за измесване след втасването, разпределяне на парчета и наръсване на подноса, върху който ще се наредят парчетата

За оформяне на тутманика:

150 мл. олио

60 гр. краве масло

Необходими продукти за плънката:

300 гр. сирене

2 яйца

За заливката:

1 яйце

3-4 с.л. (67 гр.) кисело мляко

+ останалата от оформянето мазнина

За наръсване:

2-3 с.л. сусам

Приготвяне:

Маята и захарта се заливат с половината от топлото прясно мляко. Когато маята се разтвори напълно, се добавят няколко супени лъжици от брашното – колкото да се получи каша. Съдът се покрива с фолио или домакинска кърпа и се оставя на топло за десетина минути или докато маята се активира (увеличи обема си). Ако ползвате прясна мая, прочетете препоръките по-горе.

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

В голяма купа или друг подходящ за замесване съд, се смесват шупналата мая, останалото прясно мляко, олиото, оцета и солта. Разбъркват се добре с лъжица. Брашното се пресява и се добавя на порции към продуктите в купата. Замесва се гладко, еластично тесто. Не прекалявайте с брашното. Купата се покрива с фолио или домакинска кърпа и се оставя на топло да втаса. Аз го сложих да втасва в машината за хляб и се получи чудесно тесто!път Вече знам какво е точното количество на брашното, което ми е нужно за този тутманик. Следващият път директно ще смеся мокрите съставки за тестото в контейнера на машината за хляб, а върху тях ще излея сухите съставки. След това ще оставя машината да меси и втаса тестото.

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Вижте само как се е надуло!!! С намазнени ръце извадих тестото от контейнера и го омесих луко върху наръсена с брашно повърхност – колкото да излезе въздуха от втасването. Полученото тесто се разделя на 4 части. Всяка част се оформя на фитил и се разделя на 8 парчета. Пригответе си тава или поднос, наръсен с брашно. Нарязаните 32 парченце се оформят на топчета между длани и се нареждат сърху наръсената с брашно повърхност. Покриват се с чиста пачучна домакинска кърпа и се оставят на страна. 

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Приготвя се плънката: Сиренето се натрошава с вилица и се смесва с двете яйца. Разбърква се добре. Олиото и маслото се сгорещяват в подходящ съд на котлона. Стените и дъното на тавата, в която ще се приготвя тутманика се намазват обилно с мазнината. Всяка топка, (всяко парче тесто) се топва в горещата мазнина (внимавайте да не се изгорите) и с помоща на пръстите или върху дланта на едната ръка се оформя на кръгче с диаметър около 6 см. Оформянето на тестото много прилича на правенето на мекици, само дето не се разстила на толкова тънко. Когато тестото е потопено добре в мазнината с него се работи много лесно. Ако е необходимо по време на оформянето, може да го топнете отново в мазнината, за да се разтегне лесно. В единият край на полученият кръг тесто се слага по малко от плънката. Завива се на руло или така че да не изтече плнката. Аз ги завивах на руло, когато нареждах парченцата в тавата, гледах крайчето на всяко парче да е от долната страна, към дъното на тавата.

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Всички парченца се нареждат в тавата, след което се приготвя заливката: Разбийте киселото мляко с яйцето.  На мен ми остана доста от мазнината. Загрях я отново на котлона и на стуя, при непрекъснато бъркане я добавих към заливката.

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

С получената смес залях тутманика. По желание се наръсва със сусам и се слага да се пече, без да втасва. Тестото пръхва по време на оформянето му с горещата мазнина. Освен това, аз залях тутманика с топлата заливка, а и ми се наложи да изчакам малко (около 5 мин.), докато се нагрее фурната. Мога да кажа, че тестото видимо се надигна леко и от топлината на заливката.

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Пекох на средна скара във фурна със завихряне на въздуха (без да включени реотаните), нагласена на 190˚С, за окло 45-50 мин. Проверих готовността с клечка. Много се наду, направо се готвеше да изскочи от тавата! Ние у нас не го чакахме да изстине, като сме си от лаком дол! 🙂

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Лелееее, да знаете само какъв е мекичък – душичка!!! Дунапренче!!! да са живи и здрави и баба Мария и Дани Динева, за споделената, толкова вкусна рецепта!Опитайте го непременно!

Тутманика на Дани Динева и баба Мария

Last updated by .

22 thoughts on “Тутманика на Дани Динева и баба Мария

  1. Мария, и аз харесах публикацията на Дани!
    Винаги коментираш подробности при приготвянето, които са много полезни!
    Благодаря ти за това!
    И аз знам, че за активиране на маята се добавя захар.
    Чудесен е станал тутманика!
    Сигурно няма да стане да го държа в хладилник цяла нощ / там да втасва/
    Прегръдки и хубав ден!

    1. Дани, много вкусен става този тутманик! Мекичък е като дунапренче – много ни хареса!!!
      Сега като казваш за хладилника… честно да ти кажа примамливо звучи идеята да се направи тестото и да се остави да нощува в хладилника, а на другата сутрин да има такава закуска!!!
      Аз бих опитала, защото от опит знам, че хладилника не действа зле на маята, просто я забавя. Трябва просто тестото и съдът или плика в които ще се сложи тестото да са омазнени, за да не хваща коричка тестото. На другия ден обаче ще трябва да се извади поне за час-два да достигне стайна температура! И ако човек си направи заливката както аз я направих – затоплих останалото масло и го сложих в заливката, това затопляне пак ще активира тестото! Така си мисля, и сигурно ще пробвам някои път! Ако ти ме изпревариш да казваш как се е получило! 🙂
      Прегръдки и от мен!

  2. Да сте живи и здрави и те и ти, че сподели това изкушение! Адмирации за прекрасното изпълнение! Голяма вкусотия е! Приятни почивни дни!

  3. Марийче, благодаря за подробния отговор 🙂
    Сигурно ще го забъркам утре и ще го оставя до вечерта 🙂
    Прегръдки и хубава вечер!

  4. Страхотен тутманик!Поздравявам те за чудесния резултат ,благодаря и на Дани и баба Мария ,че са споделили рецептата!
    Толкова пухкав и в съчетание със сирене става неустоимо изкушение!
    Приятна вечер и хубави почивни дни!

  5. Мария, изкусителка си голяма! Отдавна съм харесала рецептата, но след твоето изкушение, вече няма за кога да отлагам направата му. Прегръдки! 🙂

  6. Изглежда много апетитен този тутманик, вярвам и че ще е страшно вкусен! Ще направя непременно тази рецепта за моето семейство!
    Благодарим ти Мария 🙂

  7. Мария, направих го и стана чудесен!
    Омесих сутринта тестото, оставих в хладилника и след обяд, след 6-7 чАса го извадих, оставих да се стопли и беше всичко перфектно!
    Остана ми от плънката и я добавих към заливката!
    Най-трудно ги загръщах, защото ми се хлъзгаше тестото 🙂
    Прегръдки и хубава неделя!

    1. Хей!!! Браво, на теб Дани!
      Ама ти веднага се захвана с направата му!
      Ще го имам в предвид и това с хладилника, защото е доста удобно, пък и вече е изпробвано от теб!
      Хубава неделя и от мен!

  8. Мария,
    и аз да се включа. Благодаря ти, че си направила рецептата, исках да чуя и друго мнение …но виждам, че всички са го оценили високо, то няма как иначе. Любим ми е и на мен, какво да се прави.
    Станал е невероятен твоя, супер си се сплавила.

  9. Ако оставите тестото да втаса и преди печенето, след изливането на заливката всичко изплува… ще ви кажа след печенето дали това е за добро

    1. Цвети, надявам се че всичко е приключило добре с тутманика!!!
      Сигурна заливката е била повече, за да се случи това или между парченцата е имало разстояние… Знам ли?!
      Ако тавата ти е била дълбока, едва ли при печенето е имало проблем!
      Дано всичко е било наред!
      🙂

  10. mnogo xubav stana tutmanika mnogo vkusen no samo olioto i maslota sa mnogo dori i za zalivkata pak e mnogo moi savet e slojete 50 oloi i 50 maslo i malko poveche sirene v palneja tova e ako iska niakoi da me poslusha napravete go mnogo e xubav

    1. Привет, Деспина!
      Принципно, печивото „тутманик“ се прави с повечко мазнина.
      🙂
      Смятам, че мазнината в случая си е точно толкова, колкото трябва, т.е. аз намирам рецептата за много добра, така както си е. То се вижда и от снимките, как е станало всичко при мен. Готовият тутманик съвсем не е плувнал в мазнина. Според мен мазнината може да дойде в повече, само ако тестото не е втасало добре.
      И все пак, човек винаги може да промени нещата, така както му се струват перфектни за неговия вкус!
      Поздрави!

  11. Много благодаря за рецептата ,сега го завъртях тоя тутманик.Каня му се цяла зима,мислех ,че ще ми отнеме доста време ,обаче не справих се успешно …Сега да видим ,как ще след като стане)))

    1. Действително е прекрасен тутманика!!!
      Гери, радвам се че си го опитала и харесала! 🙂
      Поздрав най-сърдечен и от мен!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: