Добружанска Пита

Добружанска Пита

Тази пита е по рецепта, която научих от мамините тефтери 🙂 Рецептата беше написана без много обяснения и уточнения, а мама не я беше правила от толкова отдавна, че  не си спомняше повече  подробности, така че един вид си беше експериментално – обаче в крайна сметка много успешно завърши всичко!!!Получава се много вкусна питка, която е с много семпъл – красив по своему външен вид! Продуктите, които мама е дала и нещата, които аз съм добавила са описани по-долу подробно. Там където е нямало точен грамаж в скоби съм уточнила колко точно съм сложила аз. Мерителната чаша е със съвместимост 250 мл. Добре е всички продукти да се извадят предварително от хладилника, за да бъдат на стайна температура когато ще бъде приготвено тестото.

Необходими продукти:

2 ч.ч. кисело мляко (аз ползвах гъст айрян направен от 1 ч.ч. цедено кисело мляко и 1 ч.ч. вода)

мая колкто орех (при мен 1 кубче прясна мая от 25 гр.)

2 яйца

1 с.л. захар

1 ч.л. сол

брашно колкото поеме за меко тесто (аз изразходвах общо 810 гр. брашно)

За плънка и за намазване :

мазнина за намазване на кората (аз използвах 115 гр. стопено краве масло, но бих препоръчала да не го топите а просто да го оставите да стане достатъчно меко на стайна температура)

150-200 гр. сирене

1-2 яйца (аз сложих 2 цели яйца и един белтък – жълтъка оставих за намазване на питката)

Добружанска ПитаНачин на приготвяне:

В мамината рецепта пишеше, че просто се замесва меко тесто, не бе упоменато точно как се точно се процедира обаче, и така аз направих това, което сметнах за правилно. Маята се разтваря в 130 гр. хладка вода със захарта и солта. Всичко се разбърква добре. Добавя се малко брашно, колкото да се получи кашичка.  Купичката се покрива с с домакинско фолио и кърпа, (малко одяло или нещо друго което да поддържа топлината на закваската), за да може да шупне. Нужни са 10-15 минути.

Добружанска Пита

След като закваската е готова идва ред на забъркването на тестото: В дълбока купа се сипва киселото мляко и яйцата. Разбъркват се добре и към тях се добавя закваската. Следва добавянето на брашното. когато тестото стане достатъчно гъсто за да се меси с ръце, се изсипва върху масата (домакински плот) и се доизмесва. Получава се меко тесто, което се разделяме на 3 части. Ако не сте си приготвили плънката предварително, покрийте тестото с домакинска кърпа, докато я приготвяте.

Добружанска Пита

За плънката: Сиренето се натрошава или се смачква с вилица. Добавят се яйцата (при мен 2 цели яйца и 1 белтък – жълтъка се отделя за намазване на питката) и се разбърква добре. За намазване на корите на питката съм ползвала разстопено масло, макар, че би било по-добре да е размекнато масло, което да се намаже върху корите като върху филия, за да се избегне разтичането му когато се навива питката. Оформяне на питката: Тестото вече е разделено на 3 части. Всяка една се разточваме на средно дебела продълговата кора. Първата се намазва с половината кора се намазва с половината масло и върху нея се разстила втората кора, коята се намазва с останалото масло. Разточва се последнато част от тестото и с тя се растила върху втората кора. Наръсваме я равномерно с плънката от сирене и яйца и навиваме на руло,по ширината на разточените платки.

Добружанска Пита

Полученото руло се усуква и се увива на кравай в намаслена тава. Покрива се с чист наилон (като се надува да не оцапа това, с което е завита тавата) и се покрива с нещо подходящо (малко одеало например), което да и държи топло.  Остава така да втаса (да удвои обема си). Когато питата фтаса се намазва с разбит жълтък. Пече се в предварително затоплена, средно силна фурна за около 40 мин. Аз пекох на 170°С във фурна със завихряне на въздуха.

Добружанска Пита

Когато изпечената пита се извади от фурната се напръсква леко с вода и се завива с домакинска кърпа за около 5-10 минутки да се задуши.

Добружанска Пита

Тази Добружанска Пита завладява със семплостта и мекотата си! Поднесена сама по себе си или придружена с обикновенне неща като пресни домати, краставички, лук, маслини…. е всичко което е нужно на човек в един обяд по селски 🙂

Добружанска Пита

И разбира се едно примамващо парчеце за финал! 🙂

Добружанска Пита

Last updated by .

25 thoughts on “Добружанска Пита

  1. Разкошна е питата Мария !
    Де да можеше да си чупна парченце …:)
    Последните две снимки са мноооого апетитни .
    Хубава вечер . 🙂

    1. Сабина почерпи се 🙂
      Благодаря ти!!! Много ме радват комплиментите за снимките – защото аз непрестанно се опитвам, уча да ги правя 🙂

  2. Изглежда превъзходно!Пухкава и ароматна със сигурност е свършила веднага.Вкусен и усмихнат уикенд Nanita!

  3. Чудесна е питата, Мария!
    Поздравления за новите ти рецепти и новия ти кулинарен „дом“ –
    чудесни снимки, обяснения и идеи.
    Желая ти вдъхновение и много усмивки, Диана

    1. Благодаря ти Диди – винаги си толкова мила!
      В този нов „дом“ мебелите все още не са подредени – само най нужните, но малко по малко ще се справя 🙂

  4. Русанка, права си – типично българска рецепта!
    Аз бях изумена, как мама не се е сещала толкова дълго за тази толкова лесна и така вкусна пита…
    Прегръщам те!

  5. Eeee.. Maрия, великолепна е питата!

    Как само си я завила и златисто препекла… Разкош!

    Поздрави най-сърдечни от мен и пожелания за все така вкусни и красиви дни 🙂

    1. Дими благодаря ти за позитивността, доброто отношение и пожеланията!!!
      🙂
      Сърдечен поздрав и една хубава успешна нова седмица!

  6. Мария, чудна е тази питква! Такава златиста, хубаво навита и апетитна… Не е лесно с всички тези апетитни блогове човек да бъде във форма :), макар да знам, че е въпрос на мярка, изкушението е голямо :). Виждам колко много неща си сътворила напоследък. Браво! Поздрави и хубав декември!

    1. Благодяря ти Стаимира!
      Права си – изкушението из кулиарното блог пространство е голямо…
      Аз му се поддавам без много много да се дърпам и все бъркам нещо из кухнята 🙂
      Желая ти прекрасен месец, пълен с много положителни емоции!

  7. Здравейте Мария 🙂
    От доста време преглеждам блога ти и съм възхитена от лекотата с която описваш и показваш кулинарните си творби. Благодаря ти за труда и всеотдайността с които обновяваш, попълваш и списваш рецептите.
    Днес направих „Добружанската пита “ и стана страхотна /за разлика от друг път / 🙂 По твоя рецепта е и сладкото от грозде, което ще прилепне май към питата :)))
    Затлва ти благодаря и ти пожелавам много успехи и усмихнати дни!

    1. Привет!
      Благодаря сърдечно за хубавите думи, одобрението и позитивността!!!
      Развам се, че рецептите които си опитала от блога ми, са се усладили и в твоя дом!
      Ще се развам да наминаваш!

      Успешни, мирни и усмихнати да се есенните дни и за теб!

  8. Мария, страхотно изглежда, убедена съм, че е също така и ужасно вкусна 🙂 дори през монитора усещам аромата ѝ, страхотна е! Непременно ще пробвам рецептата!

  9. Значи,аз съм добруджанка.И като заговорихме за мамините тефтери,искам да ви кажа,как я правеше баба ми тая пита,вълшебна е!По същия начин тестото се разделя на 3 листа.Първият се намазва с мазнина и се наръсва с трошено сирене.Краишата му се нарязват на няколко места към средата на кръга и се загръща като бохча-надявам се да знаете какво е бохча.Вторият лист-по същия начин,но първата бохчичка се загръща във втората и така 3те.Слага се в омазнена тава с разрезите отдолу и се разстила в тавата.Малко объркано звучи,но е много лесно,не се маже отгоре с яйце,само втасва и се пече.Не зная каква е целта на тия бохчички,но това е най-страхотната пита,която съм яла някога!!!!И точно така изглежда като снимката на Мария-хрупкава,ароматна и вкусна!
    Поздрави

    1. У нас няма Добружанци, ама тая питка е Добружанска и е страхотна!
      Да знаеш, че съвсем коро ще я опитам и така както ти описваш – вече си я представям -красива работа ще стане!
      Поздрав най-сърдечен и от мен!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: