От това тесто в Кипър се приготвят много сладки и солени печива, затова реших да оформя отделна публикация с която да споделя как се приготвя. На следващата снимка се виждат инструментите които биха могли да влезат в употреба при работата с това тесто: Машина за разточване на тесто и приготвяне на паста или обикновенна точилка. Нож за тесто (пица) или обикновен остър нож. Вилица.
Универсално тесто за традиционни Кипърски печива
- Тестото може да се замеси ръчно, с помощта на миксер, в кухненски робот или термомиксер (monsieur cuisine).
- Тестото може да се приготви с брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour), с универсално брашно тип 500 или смес 1:1 от двата вида. Може да се ползва само брашно Фарина, пълнозърнесто и дори брашно без глутеин, но с последното разточването на тънко не е много лесно.
- Солта може да е от 1 щипка ½ чаена лъжица, в зависимост от това какво ще се приготвя с тестото.
- Може да се ползва маслиново олио (зехтин), слънчогледово олио или смес 1:1 от двата вида олио. Може също да се приготви с масло или свинска мас.
- Ако искате по мазно тесто може да увеличите количеството на олиото до ½ чаена чаша.
- При някои традиционни печива, водата за тестото може да се замести с прясно изцеден портокалов сок. Водата, която ще бъде ползвана може да е на стайна температура или хладка. Моят опит показва че се получава и по двата начина.
- Оцета се добавя към тестото, когато искаме да станат хрупкави печивата, които ще се приготвят.
Необходими продукти:
- 500 гр. брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour)
- ½ чаена лъжица сол
- ¼ чаена чаша маслиново олио (зехтин)
- 1 супена лъжица (15 мл.) оцет
- 200 мл. вода (хладка или на стайна температура)
Начин на приготвяне:
Ако замесвате ръчно: Пресейте брашното в голяма купа. Смесете го със солта и направете кладенче в центъра. Добавете маслиновото олио в кладенчето.
С пръстите на ръцете се загребва от брашното, прекарва се през олиото в средата на купата и след това се претърква между длани. Движението е подобно на това, което правим за да роним суха подправка между дланите си. Процедурата се повтаря докато брашното се овлажни равномерно с мазнина и се получи смес подобна на трохи. Следващият колаж показва горе описаното, но е от приготвяне на друго печиво, нека това не ви обърква. За целият този процес на Кипърски има една дума „рижазо“ (ριζιάζω).
Когато ползвате миксер или кухненски робот става по-бързо. Лично аз предпочитам кухненски робот, в случая съм ползвала термомиксер (monsieur cuisine). В купата на миксера се смесват брашното, солта и маслиновото олио. Размесвате се докато се получи смес подобна на трохи.
Добавят се оцета и водата. Замесва се тесто.
Тестото трябва да е умерено твърдо (като за точене) и да не лепи. Оформя се на топка и се поставя в купа. Завива се с парче прозрачно домакинско фолио или памучна кърпа и се оставя да почива на стайна температура за 30 минути.
След това тестото става много еластично и приятно за работа. Може да се ползва по предназначение – за оформяне на различни традиционни за Кипър печива.
ТУК може да видите всички снимки.