Торта Червено кадифе (Red Velvet Cake) впечатлява силно с начина по който изглежда. Красива е! Съставена е от платки с наситен червен цвят и леко влажна текстура, толкова нежна и красива че оставя усещане за кадифе върху небцето и очите. Самостоятелно, на вкус платки не са кой знае какво – обикновени са почти колкото кекс, но в съчетание с нежната, невероятно вкусна глазура с маскарпоне, крема сирене и сметана се получава запомняща се комбинация! Почти не пропускам да добавя към тортата плодов пълнеж от малини или смес от червени плодове, което не е традиционно, но страшно много ù отива.
Торта червено кадифе с малини (Red Velvet Cake)
За пръв път приготвих тази торта по повод Коледно – Новогодишни празници, защото начина по който изглежда (съчетанието на червено и бяло) ми се стори много подходящ за целта. В интерес на истината се сещам за нея най-вече по Коледа, въпреки че би била съвсем подходяща за Баба Марта или Свети Валентин (за който го празнува).
- Рецептата е адаптирана от http://www.joyofbaking.com.
- Приготвям тази торта с 2 вместо с 4 блата. Харесва ми да добавям слой от малини или червени плодове между тях. Когато я приготвих за пръв път (тортата с червената „паяжина“, която се вижда на горната и следващата снимка) изпекох 1 блат в тава с ø 26 см., който след престоя в хладилник разразях на 2 еднакви части. Между глазурата с крема сирене и маскарпоне вмъкнах желиран слой пасирани, подсладени малини. По-късно започнах да приготвям тортата с плодов пълнеж от червени плодове или малини, което ми допадна много повече. С времето започнах да пропускам престоя на платките в хладилник, смятам, че той е необходим само когато платките ще бъдат разрязвани. Тази торта бе с височина около 6 см.
- Ако се ползва тава с ø 24 см. тортата става по-висока – около 8 см. В този случай разделям тестото на 2 части и изпичам 2 отделни платки. Пека и двете тави едновременно във фурна затоплена на 180ºС, работеща с горещ въздух, без реотани. Печенето по този начин ми отнема 35 минути (височина на суровото тесто 1 см). Ако нямате такава програма може да изпечете блатовете един по един във фурна работеща с горен и долен реотан, без вентилатор, предварително затоплена на 175ºС. Печенето така отнема около 20-25 минути. Готовността може да се провери с клечка – забучена в центъра на платката, трябва да излиза суха, без полепнало тесто.
Необходими продукти:
- 250 гр. самонабухващо брашно (Self–raising flour)
- 2.5 гр. (½ чаена лъжица) сол
- 2 супени лъжици (15 гр.) какао
- 110 гр. (½ чаена чаша) масло (без сол), на стайна температура
- 300 гр. захар
- 135 – 140 гр. яйца (2 бр. XL или 3 бр. малки)
- 5 мл. (1 чаена лъжица) екстракт от ванилия
- 250 мл. buttermilk (мътеница)
- 30 мл. (2 супени лъжици) течна сладкарска боя
- 5 мл.(1 чаена лъжица) бял винен оцет
- 5 гр. (1 чаена лъжица) сода бикарбонат
За глазурата с крем сирене (Cream cheese frosting):
- 230 гр. крем сирене „Филаделфия“
- 230 гр. маскарпоне (Mascarpone cheese)
- 10 мл. (2 чаени лъжици) екстракт от ванилия
- 170 гр. (1 чаена чаша) пудра захар
- 300 мл. сметана 35%
Освен това (по желание):
Начина на приготвяне:
Фурната се пуска да загрява на 180ºС, работеща само с горещ въздух, без реотани. Ако нямате такава опция, вижте съветите по-горе как още може да печете. Дъното на тавите, в които ще се пекат платките се покрива с хартия за печене.
Брашното, какаото и солта се смесват в купа, размесват се и се оставят на страна до употреба. Мътеницата се смесва с течната червена сладкарска боя, разбърква се и се оставя на страна.
Маслото и захарта се смесват в купата на миксера. Разбиват се (с перката) за 1-2 минути или докато се смесят хомогенно. Последователно се добавят екстракта от ванилия и яйцата – едно по едно. Разбъркването продължава на средна скорост, докато сместа ги поеме и стане пухкава.
Дъното и стените на купата се обират със шпатула, разбърква се за кратко, след което с редуване се добавят брашнената смес (на три пъти – пресявам я директно над купата) и мътеницата (на два пъти).
Миксера се спира, дъното и стените на купата се обират със шпатула и сместа се разбърква. Содата се разтваря в оцета и се добавя към тестото в купата и се разбърква докато се смеси хубаво с него. Полученото тесто се разделя на две равни части в две тави. Разпределя се равномерно в тавите, като се заглажда с лъжица или чрез лекото им подхвърляне върху домакинският плот. Вижте подробности за печенето в съветите по-горе. Готовността се проверява с клечка.
Изпечените платки остават в тавите за около 5 минути, след което се изваждат от формите и се прехвърлят върху решетка или мраморен плот, където остават докато изстинат напълно. Може да увиете блатовете в алуминиево фолио и да ги съхраните в хладилник за една нощ до няколко дни. Добре се държат и при замразяване. Размразяването става, като от фризера се прехвърлят в хладилник. Добре е да престоят за няколко часа в хладилник и когато смятате да ги разрязвате на половина. Аз обикновено пропускам престоят в хладилник защото рядко разрязвам блатовете на 4 платки.
Ако смятате да ползвате плодов пълнеж, може да го приготвите докато блатовете се пекат, защото и пълнежът трябва да изстине преди употреба. В случая съм заделила от него около 100 гр. за декорация на тортата, което не е задължително. Може да ползвате цялото количество като плънка за тортата.
Преди да пристъпите към сглобяването на тортата ще трябва да приготвите глазурата: Добре е маскарпонето и крема сиренето да са със стайна температура. Всички продукти за глазурата се смесват в купата на миксера. Разбиват се до получаване на пухкава, кремообразна глазура. Отнема няколко минути.
За сглобяването на тортата не е задължително да се ползва тортен ринг, но ако се ползва плодов пълнеж (което горещо препоръчвам) е желателно. На дъното на съда, в който ще бъде сервирана тортата се поставя единият блат. Обхваща се с регулиращ се тортен ринг и се намазва с половината от глазурата. Върху глазурата равномерно се разпределя плодовият пълнеж. Поставя се вторият блат, който се покрива с останалата глазура.Повърхността на глазурата се заглажда или се прави някаква шарка със сладкарски гребен, шпатула или вилица.
В случая аз не исках да замазвам страните на тортата, но ако желаете може да заделите част от глазурата за целта. Със заделеният плодов пълнеж съм оформила листа по повърхността на тортата. Прибира се в хладилника за няколко часа, най-добре 1 нощ.
Както се вижда на следващата снимка и с не замазани страни, тортата изглежда много добре! Преди да отстраните ринга е добре да прокарате нож между стените му и тортата, за да се отдели от нея безпрепятствено.
Декоративната паяжина, с която съм украсила другата торта, е направена с готова гел образна смес – нещо като айсинг. Страните на тортата са облепени с кокосови стърготини, гарнирала съм с глазирани череши. Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Мария, откога я гледам тази торта, а ти си се справила както винаги чудесно 🙂
Прегръдки и усмихната седмица!
Добро утро Дани!
Аз сега чрез коментара ти видях, че снощи вместо да запазя започнатата чернова, съм я публикувала – ей така – недовършена 🙂
Тортето става много хубао и си заслужава занимавката! Аз я правих за Новогодишната вечер – има мног Коледно-Новогодишен вид и все през тези празници ми идва на ум да я направя, мака че като вкус става и за по-топлите месеци, особенно ако се вмъкнат плодове както съм направила в случая.
Май ще трябва да довърша поста, като си изпия кафето 🙂
И аз като Дани :)))
Изглежда страхотно. Подходяща е и за свети Валентин 🙂
Благодаря ти Ина!
Вярно бе, с тоя червен цвят е много подходяща за св.Валентин!
Аз до сега все по Коледа се сещам за тая торта!
🙂
Поздрави Ина
Тортата и3глежда прекрасно, а със сигурност е и също толкова вкусна! Благодаря 3а рецептата!
Благодаря ти! Беше много вкусна!
Препоръчвам ти я!
Лека вечер!
Мария, страхотни рецепти ни предлагаш!
Весела, добре дошла!
Радвам се, че рецептите, които предлагам ти харесват!
Хубав ден от мен!
Здравей,Мария!
От много време се каня да направя това червено съвършенство и сега намерих подходящ повод 🙂
Имам само един въпрос :
може ли да покрия тортата с фондан и с какъв подходящ на вкус маслен крем да я измажа
Поздрави и хубав ден
Здравей, Мария!
Неотдавна (около Коледа 2015 г.) с торта червено кадифе, направих тази торта „саксия с орхидея“, която е декорирана с фондан. Пропуснах малините, защото при една друга торта, декорирана с маслен крем (виж тук) се беше отделил доста сок от тях въпреки че бяха предварително размразени и в този случай не исках да рискувам. За замазване, ползвах крема за плънката на самата торта, но може да се ползва и по-опростеният вариант на тази глазура, която е само с масло, крема сирене и пудра захар.
Смятам, че пропуска на малините беше голяма загуба за вкуса на тортата, но за някои декорации се изискват жертви…
Успех желая!
Прекрасен да е и твоят ден!
Здравейте! Харесва ми тортата и реших да я направя! 🙂
Изпекох блатовете, но не успях да разделя равномерно сместта(сега ще има един по-дебел и два по-тънки,надявам се), дали има някакъв „чалъм“ да разделя сместа наравно?
Утре смятам да я сглобя, но за крема не ми стана ясно, сметана се разбива отделно и се прибавя към сиренето и маскарпонето, или всичко се смесва и се разбива накуп?
И още, ще сложа картинка на вафлена хартия, с какво ще ме посъветвате да я измажа? Благодаря!
Привет, Анелия!
Най-лесно и точно разделяне на тестото може да стане чрез притегляне.
Аз смесвам всички продукти за крема и разбивам наведнъж.
Не съм сигурна дали крема с които се измазва тортата няма да се окаже прекалено влажен за вафлената картинка. По принцип най-добре се получава когато подобни катринки са поставени върху фондан или маслен крем.
Успех желая и да ви е сладко!!!