Тиквеник на рула
Всяка година за зимните празници приготвям тиквеник, защото много го обичам. Разнообразявам като опитвам нови, различни рецепти. Тази година предлагам, да опитате тиквеник завит на рула. Приготвя се с интересна смес за намазване, която съдържа яйца, кисело мляко захар и бакпулвер. Много вкусен става, липсваше ми само аромата на канела, затова поръсих десерта отгоре!
Тиквеник на рула
- В зависимост от вида (марката) на корите за баклава, които ще бъдат ползвани, размера и бройката им може да е различен. В случая аз съм ползвала кори за баница в опаковка от 500 гр., която съдържа 13 бр. кори с размер 47 х 38.5 см. Всички обяснения по-долу са свързани с това.
- Теглото на тиквата по-долу е чистото тегло вложено в рецептата, т.е. замерено е след като е била почистена и настъргана на едро ренде.
- Ако ползвам гръцко кисело мляко, смесвам 110 гр. с 40 мл. вода.
- Тавата, която съм ползвала е с размери 40 х 34 см.
- Рецептата е адаптирана от http://svanya.blogspot.com
Необходими продукти:
- 1 пакет от 500 гр. кори за баклава
- 100 гр. масло, разтопено
- 200 гр. орехи, едро смлени или ситно нарязани
- 1500 гр. настъргана тиква
- 100 гр. грис
За намазване:
- 100 гр. (2 бр.) яйца
- 200 гр. захар
- 150 гр. кисело мляко
- 150 мл. олио
- 2 чаени лъжици (10 гр.) бакпулвер
- 2 супени лъжици ванилова захар
За наръсване след изпичане:
- пудра захар, смесена с ванилия
Начин на приготвяне:
Тавата, в която ще се приготвя тиквеника се покрива с хартия за печене. Приготвя се сместа за намазване: Яйцата и захарта се разбиват в средно голяма купа, последователно се прибавят киселото мляко, бакпулвера, ваниловата захар и олиото. Разбърква се до хомогенност и се оставя на страна до употреба.
Настърганата тиква се наръсва с гриса и се размесва хубаво, така че да се смесят равномерно.
Всяко руло се оформя от 2 кори, затова първо трябва да видите с колко двойки кори разполагате, за да прецените как да разпределите равномерно плънката и сместа за намазване. Аз в случая разполагах с 6 двойки кори (подробности за размера на корите ми по-горе в съветите).
За да се изпълнят прецизно нещата и да станат рула с еднаква големина е най-добре количествата на тиквата смесена с грис, на орехите и сместа за намазване на корите да се разделят на броя на двойките кори с които разполагате. Пресметнах, че за всяко руло ще ползвам 265 гр. от тиквата смесена с грис, по 33 гр. от орехите (около 3 с.л.) и по 5 супени лъжици от сместа за намазване. Всяко от рулата се оформя по следният начин: Един лист от корите се поставя върху суха работна повърхност, наръсва се с разтопено масло и се покрива с втора кора. По повърхността на втората кора се разпределят (с насипване на струя) 5 супени лъжици от сместа за намазване, след което се размазва по корите с помощта на лъжицата или сладкарска четка.
Върху намазаните кори се разпределя 265 гр (1/6) от тиквата смесена с грис. Наръсва се с около 33 гр. от орехите. Корите при мен, бяха с около 7 см. по-дълги от тавата, която смятах да ползвам. Затова трябваше да ги прегъна върху плънката (по 3.5 см.) от двата противоположни края. Това не е задължително, ако дължината на корите, които ползвате е равна на тази на тавата, която ще ползвате. Завива се на руло.
По същият начин се оформят останалите рула. Нареждат се едно до друго в застланата с хартия тава. По повърхността им се разпределя това, което е останало от сместа за намазване – при мен имаше по 1 супена лъжица за всяко от рулата. Размазва се равномерно с помощта на сладкарска четка. Според рецептата се нарязва на парчета преди печене, аз не го нарязах.
Пече се на средна скара, в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан и вентилатор. Печенето при мен отне 40 минути.
Охлажда се напълно, след което се ръси с пудра захар и може да се сервира.
Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.







Здравей, Мария, какво е количеството мазнина в сместта за намазване?
Много благодаря, че сигнализира за този пропуск. Веднага ще го вмъкна. – 150 мл. е олиото.