Миналата година публикувах рецепта за разхладителна напитка със Сироп от рози с прясно мляко. Много хора ме питаха дали в блога има рецепта за самият сироп от рози. Тогава обещах, че при първа възможност ще покажа как приготвям сироп от рози с ароматни градински или маслодайни рози, както и сироп от рози, без рози! 🙂
Приготвям сиропа въз основа на рецептата ми за Сладко от маслодайни или градински рози, просто ползвам повече вода.
Сироп от рози
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Рецептата може да се изпълни с ароматни градински рози или с маслодайни рози (Damask Rose). Може да се ползва и смес от двата вида рози.
- Цветовете се берат рано сутрин и е най-добре приготвянето на сиропа да започне веднага след беритбата.
- При нас в Кипър по това време на годината, често има прах който идва от пустинята и е наложително цветовете да се измият. Измивам ги под течаща студена вода и ги обръщам с чашките към памучна кърпа. Оставям ги така докато изсъхнат. След това късам листенцата и отстранявам жълтата част в основата им.
- Безпорно е, че маслодайните рози ухаят много по-интензивно от градинските. Но, ако човек не отиде на поле засадено с маслодайни рози, няма как да се сдобие с достатъчно голямо количество венчелистчета. Това е едната причина поради, която смесвам градински и маслодайни рози. Другата е, че розовите или червени градиски рози придават по-наситен цвят на сиропа.
- Сезона на градинските рози е доста дълъг, за разлика от този на маслодайните, затова ако няма свежи маслодайни рози, може да се ползват сушени. Гледам да ги смесвам в количество 1:1, но ако маслодайните са по-малко, ползвам малко повече розова вода и резултата пак е прекрасен.
- Според моят опит градинските рози са малко по-тежки от маслодайните. Замерването в грамаж е направено на следващият ден след беридбата, напълно сухи и почистени венчелистчета. То е по скоро ориентировъчно. В момента на откъсване розовите листенца тежат повече, отколкото на следващият ден. За 1 чаена чаша, добре напълнена (като се претъпква малко) ми отчете 30 гр. за маслодайна роза и 35 гр. за листенца от градински рози.
- Когато се ползват червени рози (при мен в случая половината са розови, половината червени) се получава сироп с естестен розов цвят, който може да се подсили със червена или розова сладкарска боя. Натурални оцветители, които може да се ползват са сушени цветове от хибискус или червено цвекло. Естествените оцветители (червено цвекло, хибискух), не трябва да стоят дълго в сиропа, защото освен, че ще го оцветят, ще оставят и специфичният си вкус. В случая аз съм ползвала малко хибискус при повторното изваряване.
- С по-долу посочените продукти получих 1250 мл. сироп от рози.
Необходими продукти:
- 4 чаени чаши (130 гр.) розови листа, почистени
- 4 чаени чаши (920 гр.) захар
- 4 чаени чаши (1 л.) вода
- 60 мл. прясно изцеден лимонов сок
- 100 мл. розова вода
- ванилова шушулка (по желание)
- за оцветяване (по-желание) – червена или розова сладкарска боя, сушени сушени цветове хибискус каркаде (Суданска роза) или червено цвекло.
Начин на приготвяне:
Замерете розовите листа. Чашата трябва да се пълни добре (плътно), затова розовите листенца се сместват в нея с лек натиск.
В подходящ съд или направо в тенджерата, в която ще се вари сиропа се смесват розовите листа и захарта.
Размесват се, като се претриват с пръстите на ръцете. Постепенно захарта ще се овлажни от сока, който ще пуснат листенцата.
Процедурата се повтаря докато листенцатс пуснат аромата си и захарта се напои със сока им. Покрийте съда с похлупак или домакинско фолио и оставете на стайна температура за 2-3 часа.
Залейте с водата предвидена за рецептата. Ако ползвате ванилова шушулка, добавете и нея на този етап. Сложете тенджерата на умерен огън. Разбърквайте периодично, докато захарта се разтопи и течността заври. Оставете да ври 5 минути.
Свалете тенжерата от котлона, покрийте я с плътно прилепнал похлупак и оставете така за 15 минути.
Махнете похлупака добавете лимоновият сок. Върнете тенджерата на котлона. Ако ползвате хибискус или червено цвекло, добавете ги на този етап. Варете 5 минути от момента на завиране. Свалете тенджерата от котлона, добавете розовата вода, разбъркайте и оставете настрана да изстине. Махнете листата хибискус или червено цвекло, ако сте ползвали такива. Оставете тенджерата на стайна температура до следващият ден (минимум 12 часа). Тенджерата не се похлупва, може да се покрие с мрежичка против насекоми.
На следващият ден прецедете през ситна цедка и съхранявайте полученият сироп в хладилник.
Когато се прави по-голямо количество или когато искате да консервирате сиропа, за да не го държите в хладилник, е най-добре да го сложите в бутилки или буркани докато е горещ. За целта е най-практично повторното изваряване (когато се добавя лимоновият сок), да стане на следващият ден. Разбира се който иска може да изпълни рецептата къкто съм я дала и да загрее сиропа до завиране преди да го разпредели в подходящи за консервиране буркани или шишета. Затварят се веднага и се обръщат върху капачките, където остават докато сиропа изстине напълно.
Употреба на сироп от рози:
Може да се приготвят различни разхладителни напитки: сиропът се смесва според предпочитанията за сладост с вода, газирана напитка (сода, 7up или др.). В Кипър е много популярна комбинацията от Сироп от рози с прясно мляко, която за мен е уникално вкусна напитка.
Сиропът се съчетава чудесно и с ягоди (най-добре намачкани), парченца лимон, сода (или вода) и много лед.
Може да се ползва за приготвянето на различни коктейли, за сервиране на десерти, към които би подхождал – сладолед, кремчета и др. Ако обичате шампанско, бяло или розово вино, следващият път добавете малко сироп от рози в чашата си и се насладете на магията!
Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. А тук рецептите за Как се прави сироп от рози без рози, Сладко от маслодайни или градински рози, Сироп от рози с прясно мляко, Как се правят захаросани розови листа.
Здравейте! Дали би могло да се направи с мед вместо захар?
Здравейте!
Захарта подпомага извличането на аромата от розовите листенца.
Може да ползвате друг вид захар, ако ви притеснява бялата захар.
От друга страна меда губи всичките си цени качества когато температурата му мине определени градуси, така че няма смисъл да се вари с мед. Обикновено ако добавям мед към лимонада или друга такава напитка, го правя след като е приключило варенето и е изстинала. Т.е. Ползвам отределено количество захар (по-малко) и после добавям (допълвам сладостта) с мед за допълнителна сладост и аромат.