Родопска баница с ориз и сирене (с готови кори)
За празниците винаги приготвяме питка или баница, понякога и двете, но винаги гледам да разнообразявам, да не се повтарям често с едни и същи рецепти. Рецептата от днешната ми публикация не е трудна за приготвяне, а се полечава много вкусна баница! Може да консумира топла или охладена.
През 2016 г. попаднах на публикацията на Мина Ангелова за Родопска баница с ориз и сирене. Реших, че непременно ще я опитам, защото ми стана много интересно, не това че има ориз в планката – аз съм израснала в Родопите и ориза в баница не е странност за мен, а това как ще се получи и промени вкуса, когато баницата е направена с готови кори. Хареса ми, хареса и на децата! Получава се доста различно от т.нар. клин, които се приготвя с домашно точени кори, но е чудесна! Горещо препоръчвам рецептата!
Родопска баница с ориз и сирене (с готови кори)
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ползвала съм тава с диаметър 33.5 см.
Необходими продукти:
- 1 пакет (от 500 гр.) кори за баница
- 160 гр. (³⁄4 чаена чаша) олио, разтопено масло или смес от двете
За плънката:
- 150 гр. (²⁄3 чаена чаша) ориз
- 500 мл. (2 чаени чаши) гореща вода
- 2.5 гр. (½ чаена лъжица) сол
- 200 гр. сирене, натрошено
- 204 гр. (4 бр.) яйца
- 250 мл. (1 чаена чаша ) прясно мляко
За намазване:
- 1 яйце
Начин на приготвяне:
Ориза се залива с горещата вода, посолява се и се вари за 10-12 минути от момента на завиране или до готовност. Охлажда се под течаща студена вода и се прехвърля в цедка където остава до употреба.
Дъното и стените на тавата, в която ще се приготвя баницата се намазват с мазнината, която ще бъде ползвана. Аз лично смятам следващият път да не ползвам хартия за печене, за да се зачервят хубаво и корите по дъното на баницата. Корите се разделят на 4 части – по 3 бр. при мен. Първата част от корите се нарежда в тавата така че да покриват дъното и стените и да излизат извън тавата. Ръсят се с мазнина.
Яйцата за плънката се разбиват леко и се смесват с прясното мляко, натрошеното сирене и свареният и охладен ориз. Разбърква се хубаво.
Една трета от плънката се разпределя върху корите в тавата. Покрива се в втора част от корите, които се нареждат по същият начин като първите – да излизат извън тавата. По между им се ръси с мазнина. Върху тях се разпределя втората трета от плънката.
Третата част от корите се нареждат върху плънката като се намачкват (нагъват се), така че да се поберат в тавата, без да излизат извън стените им. По между им се ръси с мазнина. Покриват се с останалата плънка и върху нея се нареждат останалите кори, като се нагъват по същият начин и по между им се ръси с мазнина. Корите, които излизат извън тавата се завиват навътре към баницата, така че да се получи нещо като борд, който се намазва хубаво с останалата мазнина. Яйцето предвидено за намазване на баницата се разбива с вилица и цялата повърхност на баницата се намазва с него с помощта на сладкарска четка.
Пече се в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан и вентилатор. След като повърхността на баницата се зачерви приятно (след около 20 минути от началото на печенето), повърхността и се покрива (с не плътно прилепнало) фолио или хартия за печене.
Печенето продължава още 20 минути или общо 40 минути. Изважда се от фурната оставя се на страна за 4-5 минути, след което може да бъде нарязана на парчета и сервирана с чаша айрян или топло прясно мляко.
Вкусна е и напълно охладена. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.







Чудесна е Миме,
ще я пробвам тази баница.Страхотно изглежда, по нашия край не се ползва ориз за баници.Но в твоя блог изгледах и видеа за родопските баници.
Поздрави и честит Ивановден !
Честит да е и за теб, Еленче!!!
Баницата е много вкусна, сигурна съм че ще ти хареса!
Поздрави!