Този семпъл, изключително лесен за приготвяне и много вкусен пилаф е доста популярен в Кипър. Подходящ е за хората, които постят в момента, за вегетарианци, както и за всички, които обичат леща 🙂 Ястието предлага доста големи възможности за това как и с какво може да бъде допълнено или съчетано. Много си отива с допълнения като кисело мляко, салата (аз предпочитам доматена) и др. може също в самият пилаф да бъдат добавени екстри като чери домати, зелени подправки според сезона и предпочитанията, задушени в масло гъби, карамелизиран лук, сушени домати и др. Може доста да развихрите въображението си по въпроса…
Пилаф от зелена леща и ориз по Кипърски
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Лимоновият сок се прибавя при варенето на лещата, за да не потъмнее, да запази светлият си цвят.
- Много си отива с кисело мляко или доматена салата.
- Лука се запържва в сгорещена мазнина, за да се извлече напълно аромата му.
- Времето за готвене посочено по-долу, е това което приготвянето на ястието е отнело при мен. Продължителността на варенето ще е в зависимост от сорта на ползваните ориз и леща.
Необходими продукти:
- 1 ½ чаени чаши (270 тр.) зелена леща
- 20 мл. прясно изцеден лимонов сок (1/2 малък лимон)
- 1 чаена чаша (216 гр.) ориз, продълговат
- 100 гр. (1 глава) кромид лук, накълцан на ситно
- 1-2 скилидки чесън скълцани на ситно (по желание)
- ¼ чаена чаша (50 мл.) маслиново олио (зехтин)
- 1 ½ -2 чаена лъжица сол
- 1/8 чаена лъжица черен пипер
- вода
Начин на приготвяне:
Лещата се залива с 1 л. студена вода и се слага на котлона. Когато водата заври, водата се отцежда, лещата се връща в тенджерата и се залива с 1 литър гореща вода. Добавя се и лимоновият сок. Вари се на умерено силен огън за около 10 минути (от момента на завиране) или докато лещата е полусварена.
Голяма част от водата ще се изпари по време на варенето, но колкото е останала се отцежда и лещата се изплаква със студена вода. Ориза се измива много добре (докато водата в купичката, в която го мием започне да остава бистра). Добавя се към лещата. Заливат се с 2 ½ чаена чаша топла вода (или евентуално бульон). Овкусява се със сол – 1 ½ -2 чаени лъжици и черен пипер 1/8 чаена лъжица, или количество на вкус. Връщат се на котлона докато ориза се свари и поеме водата. Отнема около 10 минути. Когато количеството на водата в тенджерата остане минимално, е добре да изключите котлона и да оставите ориза да я поеме. В подходящ съд се загрява маслиновото олио и в него се запържва лука. Ако желаете да добавите и чеснов лук, запържете го заедно с кромида. Запържването продължава докато лука омекне, след което се сипва в тенджерата с лещата и ориза. Разбърква се за кратко, колкото мазнината и лука да се разпределят в пилафа.
Маслиновото олио и запърженият в него лук, може да се добави към лещата и ориза след като са се сварили или докато се варят. Сервира се веднага със салата и кисело мляко. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Рецептата е точна и е един традиционен, кипърски вариант на пилаф.Маслиново олио на български е зехтин. 😉
Благодаря за отзива, Даниела!
Нарочно не пиша само „зехтин“. Преди доста време получих сигнал, че автоматичният преводач не го превежда правилно на някои езици за разлика от „маслиново олио“ и ми е останало навик да го изписвам и по двата начина…
😉