Тази погача нашумя много миналата година в кулинарното Интернет пространство и аз вече знам защо. Вкусно ми изглеждаше на снимките, които се мяркаха през погледа ми тук и там, но не се бях заглеждала в рецептата, докато не попаднах на тази снимка – много изкушаваща!!! Когато прочетох рецептата, веднага се сетих за „Универсалното тесто от Арабската кухня”, което правя често. Ползвам го за направа на какво ли не, защото е лесно, сравнително бързо и невероятно вкусно!!! При сравнение между двете рецепти, се оказа че продуктите са еднакви, просто мазнината е малко повече и част от водата е заместена с прясно мляко. Погледнах и в турския сайт (първоизточник на рецептата), където от тестото са оформени питки с плънка от Фета. Страхотно изглеждаха, но оформянето на погачата ме изкушаваше повече! Така една събота сутрин запретнах ръкави и я приготвих.
Децата ми много я харесват. Хапват си я за закуска с мед или сирене. Хубаво е, че остава мека и пухкава до два дни от приготвянето – поне толкова се е задържала у нас.
Памук погача
- За замерването с лъжици съм ползвала мерителна супена лъжица.
- За да не затопляте и млякото и водата може да добавите топла вода към студено мляко и така се получава течност с идеална температура.
- Тестото може да се замеси ръчно или както аз съм направила в случая – в миксер работещ с приставка за тесто.
- Ще ви е нужна тава с диаметър 30 см.
Необходими продукти:
- 240 мл. топло прясно мляко
- 240 мл. топла вода
- 240 мл. слънчогледово олио
- 5 супени лъжици (72 гр.) захар
- 1 супена лъжица (15 гр.) сол
- 1 супена лъжица (11 гр.) суха мая
- 840 гр. брашнo
- + малко брашно за разточване на тестото
- 1 жълтък за намазване преди печене
Начин на приготвяне:
В купата на миксера се смесват прясното мляко и водата. Добавят се захарта и маята. Разбърква се докато се разтворят, след което към сместа се добавят 2 чаени чаши от предвиденото брашно. Размесва се докато се получи еднородна смес. Купата се покрива с памучна кърпа.
Оставя се на топло за около 10 минути или докато маята шупне.
Солта се смесва с останалото брашно, след което се добавят към втасалото тесто заедно с олиото. Замесва се тесто. Става много меко и пухкаво.
Тестото се прехвърля се върху наръсен с брашно плот. Разделя се на 2 равни части. Всяка се разточва на правоъгълен лист с размери 36 х 50 см., който трябва да се нареже на 12 еднакви триъгълни парчета. За целта, трябва да разграфите две от страните на тестото – тези с дължина от 36 см., на 6 участъка с дължина по 6 см. Ползвайте сантиметър и на всеки 6 сантиметра правете отбелязване върху тестото чрез малки разрези в края му. Така всяка от двете срещуположни страни се разграфява на 6 участъка с дължина по 6 см. За нарязването на триъгълниците е най-удобно да се ползва резец за пица и тесто. Аз съм започнала нарязването от лявата страна на тестото и съм се придвижвала надясно. Поставете резеца в края на тестото (в долната му лява страна). Трябва да го прокарате нагоре (до горният ляв край), където са отбелязани първите 6 сантиметра. След това резеца се връща надолу и разреза приключва в долната част на тестото, там където е края на първото отбелязване – на шестия сантиметър. Следвайки тази схема тестото се нарязва на 12 триъгълника. Вижте снимката. По същият начин се процедира и с второто парче тесто.
Всеки триъгълник се навива на руло. Завиването започва от широката част.
Завитото на рула тесто се нарежда в тава намазана с олио и наръсена с брашно. Вижте снимката.
Тавата се покрива с памучна кърпа и се оставя на топло, докато тестото втаса. Почти ще изпълни тавата.
Повърхността на втасалата пита се намазва със смес от жълтък и прясно мляко.
Пече се в предварително затоплена на 180°C фурна, с включени долен реотан и вентилатор. Печенето отнема около 40 минути или докато се получи приятен златист загар. След 30-тата мин. покривам с алуминиево фолио.
Когато се извади от фурната остава в тавата да се охлади леко, след което може да се извади.
Опитвала съм питката и оформена на възелчета (така както се вижда на горната и следващата снимка). Пак става красива и вкусна, но ми се струва, че когато тестото е навито на рула е по-пухкава. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Леле, и двете са такива пухкавелки, цели вкусни облачета, Мими… Присядам до децата и аз. 🙂 Поздрави!
Здравей, Гери!
🙂
Аз вчера дълго зяпах твоите брускети… Много искам да ги направя…
После ще ходя на пазар и ще се оглеждам за брашно от манатарки! Мисля си, че ако не намеря може да ползвам прахообразен бульон от манатарки, който съм виждала в един магазин…
Поздрав най-сърдечен и от мен за теб!
Изглежда супер вкусно!
Но … С какво мога да заменя маята?
Ако използвам квас – колко време ще ми трябва за втасването?
Здравей, Деси!
Маята във всяка рецепта може да се замени с квас, като количеството му се определя в зависимост от количеството на брашното в рецептата и това какъв е точно кваса който ще ползва (дали е течен или под форма на меко тесто).
Тестото приготвено с дивата мая (т.е. квас) се нуждае от повече време за втасване, в сравнение с тестото приготвено с по-широко разпространената суха или т.н. прясна мая. Колко точно време е нужно е трудно да се каже, тъй като втасването зависи от топлината на помещението където е тестото. И тук искам да вмъкна, това че не обичам да „пришпорвам“ тестото да втаса по-бързо, независимо дали го приготвям с квас или с мая. Имам предвид това, че се практикува това тестото да втасва във слаба фурна. През зимата например, когато е по-студено и правя хляб с квас, го оформям късно вечерта и оставям да втасва до сутринта.
Преди малко я видях и веднага я направих…плени ме! Току що я извадих от фурната не сме я пробвали още. Не се справих много добре с разточването и броя на триъгълниците понеже избрах лошо място за точене но пак е красива. Ще ти изпратя снимка на пощата. Лагодаря ти за вдъхновяващите рецепти!
Не мога да ти изпратя писмо на пощата която имаш за контакти връща ми се. Пощата която си дала завършва на @ymail.com показва ми че там е грешката.
Профила ми в инстаграм е militsa.m там постнах снимка ако искаш погледни?
Здравей, Милица!
Няма грешка в мейла ми така завършва @ymail.com, но преди маймунското „а“ пише само mycookingbook, а не mycookingbookblog – при много хора грешката идва от това…
Аз нямам регистрация в инстаграм. По принцип повечето хора качват снимки на страницата ми във Фейсбук, в Google+ на мейла или пишат линк в коментара към свои снимки, които са обществено достъпни. Ще пробвам обаче да намеря няма някой плугин, с който да може да се прикачват снимки в коментарите…
Да ви е сладко с питката!!!
Чак сега успях да седна да пиша. Питката беше вкусна много, хареса се и на семейството и на приятелите. Ще пробвам пак да пратя снимката на пощата ти.
Получих снимка този път!
Страхотно изглежда питата ти!!!
Много се радвам, че така се е харесала!!!
Дали ще се получи добре ако заменя олиото с масло? Някой да е пробвал?
Мария, здравей. Харесва ми много твоя блог, защото обясняваш много ясно, със снимки, постъпково и така и на най-неопитния биха му се получили твоите красоти:) Сега искам само да питам – и двете размесвамия ги правиш с приставката на миксера за тесто, нали?
Благодаря, Поля!
По принцип и двете размесвания може да се направят с приставката за замесване на тесто, но аз обикновено я махам от миксера след първото измесване. Измивам приставката и не я цапам за повторното размесване, тъй като то е кратко – само колкото да излезе въздуха от втасването, затова го правя с ръце.
Успех желая!
Здравей, тази вечер за първи път правих питка в живота си и благодарение на отличните ти подробни обяснения и снимки се справих повече от блестящо. Снимите обиколиха всичките ми приятелки:))) Ползвам хлебопекарна, не активирах предварително сухата мая, а редих течни после сухи. Пак стана прекрасно тесто. И все пак да попитам задължително ли е това активиране на маята? Ползвам суха мая. Колко мляко се слага при жълтъка за намазване? Да си жива и здрава….аз отивам да чета другите ти питки:)
Здравей, Мариета!
Активирането на сухата мая не е задължително и е според рецептата – т.е. има рецепти при които сухата мая се смесва с брашното и останалите сухи съставки в рецептата, прави се кладенче и в него се сипват мокрите съставки. Активирането на маята обаче е един вид застраховка – виждаш че всичко с нея е наред преди да я смесиш с останалите продукти за тесто.
Жълтъка за намазване се смесва с до 1 супена лъжица прясно мляко.
Приятно разглеждане на блога, дано се вдъхновиш и от други рецепти!
Чудесна рецепта!
Благодаря!
Това е моят вариант та тази невероятно вкусна пита :https://m.facebook.com/groups/1434863666753752?message_id=1795159300724185¬if_t=like¬if_id=1477770900649317&ref=m_notif
Щеше да е хубаво ако линка, беше масово достъпен! 🙂 Няма как да се види при положение че групата е „затворене“, т.е. само за членове…
Аз също я направих, но не се получи.
Остана тестяна и сладникава… 🙁
Причината едно печиво да остават тестено е в това че не е било изпечено както трябва.
Успех желая следващият път!
Понеже направих 2 вчера, изпекох втората повече и резултатът беше почти същия. Иначе на вид бяха страхотни 😀
Спазих точно рецептата и се получи феноменален резултат.Беше страхотна.
Благодаря за отзива, Даниела!
Радвам се, че така се е харесала!
Често правя питката. Става много вкусна. Благодаря! 🙂
Радвам се! ❤
Благодаря за отзива!
Втора година я правя на днешния празник – нали по традиция на деня на св. Харалампи се хапва питка с мед за здраве. Става уникална! Всъщност, с повод и без повод, от както видях рецептата ти, Мария, знам че питката се получава винаги и просто действам. Променям само формата – днес е Цвете, за радост на детето. Благодаря ти от сърце, Мария! Бъди здрава!
Живи и здрави да сте и ти и семейството ти, Нели!
Да ви е сладко!
Привет, Миме!
Спазих инструкциите ти и ми се получи страхотна! Първа питка ми е и съм много доволна!
Не успях така прецизно да разточа правоъгълниците, но пак стана.
Супер благодарско за времето, което отделяш да пишеш в подрбности!
Много се радвам, Гале!!!
И на нас много ни харесва тази питка!!!
Здравейте! Възможно ли е слънчогледовото олио да бъде заменено с краве масло? Мисля, че ще стане по-вкусно и ароматно, но дали ще втаса и ще се оформи добре?!
Може и да стане по-вкусна, но няма да е така „памучно“ пухкава както когато е с олио.
С масло ще е най-добра за консумация в деня на приготвянето, с олиото остава мекичка и вкусна да няколко дни- ако изобщо е възможно да остане…
За два дни я правя вече два пъти. Уникално вкусна и лесна. Благодаря 🙂
Много се радвам!!!
Да ви е сладко!!!
Трябва ли да я оставя да втаса след като съм я омесила или в тавата втасва?
Не. Тестото се измесва и веднага започва оформянето на питката.
Втасва в тавата.
Следвай рецептата – така както е написано по-горе и всучко ще се получи ОК.
Рецептата е перфектна само ,че 5 с.л. захар е адски много. Слагайте 1-1.5 с. л захар.
Всеки който иска може да намали захарта според предпочитанията си.
Лично аз си я правя с толкова захар и много ми харесва!!!
Светли празници!!!
Прекрасна рецепта! Благодаря че споделихте!
Благодарности за страхотната рецепта! Получи се разкошна питка!
Ето така се получи и моята питка:
http://dox.abv.bg/files/fdw?eid=144601207
Много благодаря за рецептата!
Благодаря за отзива, Християн!
Жалко, че снимката не се отваря ако не си регистриран, но се радвам че рецептата ти е харесала!
Здравейте, всичко което правите изглежда невероятно вкусно! Хареса ми идеята с триъгълниците и запрятам ръкави. Въпросът ми е само на долен реотан с вентилатор се пече, нали правилно съм разбрала? Благодаря Ви!!! Поздрави
Благодаря, Гергана!
Правилно си разбрала за печенето – аз обикновено така пека питки в моята фурна.
(Надявам се нямаш против, че минах на „ти“)
Ако в твоята фурна печеш по различен начин може спокойно да го приложиш.
Поздрави и успих!!!
Здравейте Мария, ако използвам прясна мая колко трябва да сложа, 33 гр. ли?
ПРИНЦИПНО Знам, че 1 кубче мая (40 гр.) е достатъчно за замесване на тесто с до 2 кг. брашно и затова си мисля, че и половин кубче прясна мая ще е достатъчно.
НО, най-добре и сигурно е, да се прочете какво пише на опаковката на маята, която ще бъде ползвана. Обикновено на нея е упоменато какво количество мая е нужно за определено количество брашно.
Благодаря за бързия отговор, сетих се да питам и още нещо, дали ще стане със зехтин вместо олио?
Да, може да се ползва и зехтин!
Успех желая!
Здравейте, рецептата е изпробвана и е върхът, много ни хареса.
Имам едно въпросче: дали ще се получи ако замеся тестото в един ден, а го изпеча на следващия ден – почти с 24 часова разлика?
Благодаря за отзива, Елина!
Не съм го правила, за да твърдя със сигурност как би се получило, но бих пробвала ако се налага! 🙂
За да не засъхва тестото докато е в хладилника е най-добре да се сложи в намазнена найлонова торбичка, която да се завърже добр, така че да не остават отвори.
Добре е да имаш предвид това, че след изваждането от хладилника тестото трябва да се затопли до стайна температура, а това може да ти отнеме повече време отколкото замесването на самото тестото…
Здравейте, искам да попитам дали ако замеся тесто от предната вечер и да изпека питкста на другия ден сутринта ще е проблем с втасвянето
Не съм пробвала и не знам как и дали би се получило.
какъв е размера на тепсията?
Здравейте! Рецептата ми се струва добра и микля да я опитам. Неразполагам обаче с фурна с вентилатор. При обикновена фурна на какви градуси препоръчвате да се пече? Благодаря предварително! Поздрави ?
Здравейте, Виктория!
Не е лесно да се каже с точност, зависи от фурната….
Ако сте правили и друг път питка във фурнат си бих казала да печете по същия начин.
Опитайте на 170-180*C
СЪРдечно ви благодаря с днешна дата-31.12.2019-за първи път успях с тази точна технологична оценка-грешка няма споделено и оценено-това ще бъде моето тисто и за внуците***
Много се радвам, Ваня!
Благодаря за отзива!
Пиша от Турция. Много ви благодаря
Това брашно не е ли малко за течните съставки.
Брашното е точно колкото трябва, Нина.
Рецептата е страхотна, правила съм я поне сто пъти!
Питката става много мекичка – като памук!