Симпатични и вкусни са тези мечета! Може да ги направите с любимото си тесто за козунак или да опитате тази гръцка рецепта. Тестото от днешната ми публикация е с малко по-различна технология на приготвяне, някак по-опростена и лесна от колкото по принцип е приготвянето на козуначено тесто.
Включила съм рецептата в рубриката „Вкусни неуспехи“, поради две причини:
- Невнимание – единият път забравих да направя носове на мечетата (първите две снимки в публикацията), но пък спазих точно технологията на приготвяне.
- Промяна в технологията на приготвяне на тестото. При друго изпълнение на рецептата реших да експериментирам с технолоята на приготвяне. Замесих тестото така както обикновено се прави козунак, прибавяйки маслото (разтопено), по време на доста по-продължително месене. Получи се съвсем различен краен резултат (следващият колаж). Въпреки, че тестото беше вкусно, мечетата определено не изглеждаха по-добре, отколкото когато тестото се приготви според рецептата.
Козуначени мечета
По-долу съм описала правилната технология за приготвяне на това тесто, при която брашното, захарта и маслото се смесват до смес подобна на трохи след това се добавят втасалата мая и течните съставки. При експеримента (споменат по-горе) реших да разбия яйцата със захарта и ароматите, след което ги добавих към втасалата мая с половината меко масло. Брашното го добавих на части, а останалото масло разтопих и добавях лъжица по лъжица с продължително размесване. Оказа се, че по-дългото месене, не направи тестото по-вкусно и по-добро от по-бързото му замесване с помощта на кухненски робот.
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Към тестото може да се добавят общо 1 ½ – 2 чаени лъжици есенция според предпочитанията. В случая аз съм добавила ½ чаена лъжица екстракт от ванилия, ½ чаена лъжица есенция ром ½ чаена лъжица есенция масло. Лимоновата кора може да се замени с портокалова.
- Ползвала съм 2 ½ чаени чаши (412 гр.) брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour), и 2 чаени чаши (325 гр.) брашно Фарина.
- Тестото може да се замес ръчно, с помощта на миксер, кухненски робот или в машина за хляб. Идеално се побира в Monsieur Cuisine (термомиксер).
- Рецептата е адаптирана от гръцкото издание на списанието „realfood“, бр. 49 от Май 2010 г.
Необходими продукти:
- 7 гр. (1 ¼ чаени лъжици) суха мая
- 63 гр. (¼ чаена чаша) топла вода
- 125 мл. (½ чаена чаша) топло прясно мляко
- 160 гр. масло, меко
- 165 гр. (³⁄4 чаена чаша) захар
- 190 гр. (3 бр. големи или 4 бр. малки) яйца
- ½ чаена лъжица сол
- ½ чаена лъжица екстракт от ванилия
- ½ чаена лъжица есенция ром
- ½ чаена лъжица есенция масло
- 1 чаена лъжица настъргана кора лимон или портокал
- 4 ½ чаени чаши (737 гр.) брашно (вижте съветите по-горе за вида на ползваното брашно)
За намазване и декорация:
- 1 яйце
- 15 мл. (1 супена лъжица) вода или прясно мляко
- малки стафиди за очички
Начин на приготвяне:
Маята и 1 супена лъжица от захрта се разтворят в топлата (хладка не гореща) вода. Добавят се 2 супени лъжици от брашното. Разбърква се и съда се покрива с памучна кърпа. Оставя се на топло за около 10 минути или докато маята шупне.
Брашното се смесва със солта, захарта и настърганата портокалова или лимонова кора. Размесват се. Добавя се маслото.
Всичко се размесва с ръце, кухненски робот или миксер, докато се получи смес подобна на трохи.
Яйцата (разбити с вилица), се смесват с ароматите – при мен в случая те са по ½ чаена лъжица екстракт от ванилия, есенция ром и есенция масло. Разбъркват се и се прибавят към шупналата мая, заедно с топлото прясно мляко. Получената течност се сипва върху брашнената смес в кухненският робот. Ако се ползва машина за хляб течната смес се слага на дъното, сухите смес отгоре. Ако се меси на ръка в суата смес се прави кладенче, в което се сипва течната смес.
Размесването продължава докато се получи тесто, което се отделя от страните на купата и се събира на топка около ножа или куката, с която се бърка – тогава е готово. Става бързо. Тестото се прехвърля в голяма купа намазана с олио. Обръща се така, че долтата част, която е опирала в дъното на купата и се е омазнила да дойте отгоре. Покрива се с чиста кърпа и се оставя на топло да втаса – отнема поне 2 часа при температура 22ºС.
Втасалото тесто се премесва върху домакински плот, колкото да излезе въздуха от втасването. Разделя се на 12 еднакви части, които се покриват с домакинска кърпа, за да не засъхват, докато трае оформянето на всяко едно мече.
От всяко парче тесто се оформя 1 мече по следният начин: Вижте следващата снимка: Най-горе се вижда цяло парче тесто, то се разделя на 2 еднакви части (2-рият ред от горе надолу). Едната от тези две части се запазва за тялото на мечето, другата се разделя на 2 еднакви парчета (третият ред), от които пак се запазва едното – за главата на мечето. Другото се дели на 6 парчета (на снимката се виждат 5), те са за крайниците на мечето и ушите. От парчето предвидено за глава се откъсва малко топче тесто (по-малко от тези за крайниците) и се ползва за направа на нос на мечето. Всяко от парчетата тесто се овалва между длани, за да се получи гладко топче.
Сглобяването на мечетата става в тава покрита с хартия за печене. По между им се оставя разстояние, защото при печенето ще се надуят.
Ако не ви се занимава с оформяне на мечета може да се оформят възелчета или нещо друго. Оформените козуначета се покриват с памучна кърпа и се оставят на топло докато удвоят обема си.
Намазват се с яйце, разбито с прясно мляко или вода. Слагат се стафидите предвидени за очи. Повърхността на козуначетата може да се повръси със захар.
Пекат се в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с долен реотан и вентилатор. Печенето ми отнема 20 минути.
Прехвърлят се върху решетка или мраморен плот, където остават докато изстинат напълно. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички продукти.