Курабиедес (κουραμπιέδες)

Курабиедес (κουραμπιέδες)

За Коледа в цяла Гърция и Кипър (освен Меломакарона (Μελομακάρονα, за които сте виждали не една рецепта в блога), се приготвят т.нар. Курабиедес (κουραμπιέδες). Името идва от турската дума „Kurabiye“, което означава бисквити, сладкарски изделия от брашно, масло и захар. В Кипър и Гърция това наименование се отнася за конкретен вид курабии – в България познати като масленки. На външен вид Курабиедес са като масленките, но на вкус са по-различни заради разликата в продукти, които се ползват за приготвянето им. Съществуват много рецепти и вариации. Ако изпишете думата „κουραμπιέδες“ в Google ще ви се завие свят от резултатите, които ще се появят на екрана!!! С днешната публикация се надявам да зарадвам не само читателите на блога, които са ме питали за такава рецепта. Всеки, който е опитвал Курабиедес (κουραμπιέδες) знае, че са безумно вкусни!!! Топят се в устата!!! Много са трайни – издържат до 3 месеца ако не се поръсят с пудра захар, така че може да си ги направите от сега. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Каква е основната разликата между гръцките и българските масленки? Първо – мазнината, която се ползва за приготвянето. Второ – ароматите. В България най-често се ползва свинска мас и (или) краве масло. В Кипър и Гърция тези сладки може да са направени с претопено масло (Clarified butter), краве масло Spry (снежно бял маргарин с лек вкус и без характерна миризма) и зехтин. Срещата се и рецепти с комбинация от 3 вида мазнина, има и рецепти за Курабиедес изцяло със зехтин. Тук в Кипър претопеното масло е познато като βούτυρο Ζαχαροπλαστική (сладкарско масло). За най-добро се смята това, което е приготвено със смес от краве и козе масло. Намира се лесно в хранителните магазини, но никак не е трудно да си го направите и сами.

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Моята баба редовно претопяваше домашно приготвеното маслото с цел да го запази по-дълго – издържа с месеци (в хладилник), за разлика от прясното масло, което е най-добро до 4-5 дни от приготвянето му. Всичко което трябва да направите е да разтопите маслото на слаб огън, без да го разбърквате. Ако огънят е силен, маслото може да започне да се препържва, това не трябва да става. Затова ако котлона не може да се регулира до много слабо, е добре разтапянето да стане на водна баня. Докато е топло разтопеното масло има интензивен жълт цвят, а на дъното на съда се отделя смес с по-светъл цвят – това е млякото, което е останало в маслото при добива му. Тенджерата се сваля от огъня, без да се разклаща и се оставя на стайна температура докато се охлади напълно. След това може да се прибере за малко в хладилника, така маслото по повърхността ще стегне, а млякото ще остане на дъното и ще се отлее по-чисто. Ако бързате и нямате време да чакате маслото да изстине, може да оберете жълтата смес от повърхността, като загребвате внимателно с черпак, без да мътите (разбърквате) сместа. Заделете 300 гр. и охладете в хладилник докато маслото стегне. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

  • За рецептата ще ви е нужно 300 гр. претопено масло (Clarified butter). Ако там където живеете не се продава, може да си го направите сами по начина описан по-горе. За да получите 300 гр. претопено масло ще ви е нужно около 400 гр. краве масло или масло добито от краве и козе мляко.

Курабиедес (κουραμπιέδες)

  • Тайната на тези курабии се крие в продължителното разбиване на маслото. Най-добре е за приготвянето им да се ползва станд миксер, работещ с перка. Ръчните миксери са по-слаби и с тях разбиването на маслото няма да стане така добре.
  • Може да се ползват всякакви ядки. Добре е да са едро смлени, не на брашно. Може да сложите ядките в блендер и да ги начупите с няколко пулсови завъртания на ножа, да ги нарежете с нож или счукате с чук за месо. За да станат по-вкусни и ароматни може да се запекат за 10-12 минути в предварително затоплена на 170-175ºС фурна. Трябва да са напълно охладени, преди да се добавят в тестото. Ако искате курабиите да са снежно бели, ползвайте белени ядки. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

  • Ако ядките се пропуснат, тестото може да се разточи на кора с дебелина 1 – 1.5 см. и курабиите да се изрежат с формички за рязане на курабии. Най-често се ползва звездовидна формичка.
  • Може да ароматизирате както (с каквото) намерите за добре. Няколко примера: настъргана кора от портокал, лимон или лайм, екстракт от ванилия, бадем, портокал, всякакви подправки.
  • Алкохола в тестото може да се замести с вода, портокалов сок, прясно мляко или ароматна вода (вода от портокалов цвят или розова вода).
  • От по долу посочените продукти получих 1110 гр. тесто. Всяка курабия е оформена от около 30 гр. тесто и така получих 37 бр. курабии. Времето за печене посочено по-долу, е свързано с броя (големината) на оформените от мен курабии. Може да ги оформите от 20 гр. тесто, така ще станат 55 бр. Печенето на по-малките курабии отнема около 20-25 минути.
  • За 37 бр. сладки ще са ви нужни 2 големи тави като тези на фурната (40 х 33 см.), застлани с хартия за печене.
  • Когато се извадят от фурната може да се напръскат с розова вода или вода от портокалов цвят.
  • Курабиедес (κουραμπιέδες) могат да се съхранят до 3 месеца ако не се наръсят с пудра захар. Трябва да се наредят в кутия, която се затваря добре и да се съхраняват на сухо и прохладно място.
  • Задължително условие за съхранението на курабиите (независимо дали са поръсени със пудра захар или не), е да не са изложени на влага. Лесно я абсорбират, а това не се отразява добре на текстурата им. При нас влагата на въздуха е сравнително висока, през цялата година и затова десертите поръсени с пудра захар не могат да се задържат дълго с добър външен вид. За да предпазя от овлажняване пудрата захар, с която са наръсени курабиите, я смесвам с малко царевично нишесте. На 250-300 гр. добавям 1 чаена лъжица (с връх) царевично нишесте. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Основни продукти за тестото:

  • 300 гр. претопено масло (Clarified butter)
  • 110 гр. пудра захар
  • ½ чаена лъжица бакпулвер
  • 600 гр. брашно
  • 25 гр. бренди, бадемов ликьор, ром или друг ароматен алкохол 
  • 120 гр. натрошени бадеми (при мен не белени, предварително запечени)

Добавила съм следните аромати:

За наръсване:

  • 250-300 гр. ванилова пудра захар смесена с
  • 1 чаена лъжица (с връх) царевично нишесте

Начин на приготвяне:

Смесете брашното с бакпулвера. Претопеното масло и пудрата захар се смесват в купата на миксера. Разбъркват се с перката – на ниска скорост, докато маслото поеме пудрата захар. След това скоростта се увеличава до висока и разбъркването продължава 18-20 минути. За това време  сместа в купата ще побелее и ще се превърне в пухкав крем. Обема на сместа ще се увеличи поне 2-3 пъти. По време на разбъркването е добре да спрете миксера (поне 2 пъти) и да оберете стените и дъното на купата със шпатула.

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Брашното се пресява директно над сместа в купата на миксера. Размесването става на най-ниската скорост, за да не се разпилее брашното. ) Същевременно се добавят алкохола и ароматите.

Курабиедес (κουραμπιέδες) - приготвяне на тестото

На този етап сместа изглежда ронлива (суха). Оберете дъното и стените на купата с шпатула и продължете разбъркването на средна скорост за около 10 минути.

Курабиедес (κουραμπιέδες)

След третата минута, сместа започва да се събира и вече не изглежда ронлива. В края на 10-те минути се получава много меко пухкаво тесто, което лесно може да се оформи на топка. Ако се рони, разбъркването продължава още няколко минути. Последно се добавя ядките. Разбърква се за кратко на ниска скорост, колкото да се смесят. Получава се изключително пухкаво тесто, което не лепи и не е трудно за оформяне. Може да го съберете на топка. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

За оформянето на курабиите се късат парчета тесто с тегло около 30 гр. (или по-малки, ако желаете). Правят се топчета. Оформянето им става с леко притискане на тестото в дланта на едната ръка, след което се овалват леко между двете длани, за да стане повърхността им гладка. С овалването не бива да се прекалява, защото при това движение, топчетата лесно се разпукват и пак ще трябва да се притиснат с пръсти към дланта на ръката, за да се спои тестото. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Нареждат се на разстояние върху хартия за печене. Ако искате може леко да ги сплесквате, аз не съм.

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Пека двете тави заедно, в предварително затоплена на 170ºС фурна, работеща само с вентилатор. Печенето отнема 40 минути или докато долната страна на сладките, се зачерви леко (придобие цвят на изпечено). Отгоре си остават бели.

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Изваждат се от фурната и остават в тавите докато се охладят. Веднага след това може да се наръсят с пудрата захар. Ако искате да ги съхраните за по-нататък, ще трябва да ги прехвърлите в кутия или друг съд с похлупак. Трябва да са напълно изстинали преди да захлупите или покриете съда с прозрачно домакинско фолио. Така могат да останат до 3 месеца на хладно (в помещение, което не се отоплява) или да се замразят.

Курабиедес (κουραμπιέδες)

При нас е доста влажно и затова предпочитам да наръся курабиите с пудрата захар почти в последният момент. Смесването на пудрата захар с малко царевично нишесте (вижте съветите по-горе), възпрепятства бързото овлажняване на захарта и така курабиите имат добър външен вид за по-дълго. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Ако там където живеете не е толкова влажно ползвате само ванилова пудра захар. 

Курабиедес (κουραμπιέδες)

Много е красиво и обикновено се нареждат куполовидно (всеки ред се ръси обилно с пудра захар), макар че така е по-трудно да се държат покрити. Ако имате поднос със стъклен похлупак ще е идеално!!! Така са в затворен съд, но се виждат. При липса на нещо подобно, просто ги наредете в кутия с похлупак. Да ви е сладко!

Курабиедес (κουραμπιέδες)

ТУК може да видите всички снимки.

Last updated by .

Оценете рецептата (Summary)
recipe image
Recipe Name
Курабиедес (κουραμπιέδες)
Published On
Average Rating
41star1star1star1stargray Based on 34 Review(s)

17 thoughts on “Курабиедес (κουραμπιέδες)

  1. Миме,
    прекрасна идея за празниците.Много ми хареса това,че тези маслени сладки са много трайни и могат да се приготвят предварително.Много удобна рецепта за натоварените с приготвяне на ястия и сладкиши празнични дни, които наближават.
    Поздрави, здраве и спокойни почивни дни !

  2. Чудни сладки са вашите,в Гърция видях и опитах и едни други сладки, за които исках да питам някои, който живее там,не можах да прочета от гръцки,но изглеждаха като ореховки, но с бадеми и отгоре по 1 обелен бадем.Даже бяха слепени и мекички.От тогава искам да намеря рецептата им.Правих Вашите ореховки, не е същото,но са много вкусни.Но ако знаете и ми помогнете, ще съм благодарна.

    1. Предпологам че става въпрос за т.нар. „ерголавоус“ (едното от имената с които са познати, ама за друго не се сещам в момента)… Аз също много ги харесвам но не съм правила до сега. При първа възможност ще опитам някоя рецепта и ако е сполучлива ще я споделя!!!

  3. Прекрасна сте, Мария ! Успяхте толкова радост да ми внесете с тази жадувана рецепта,която не е лека за изпълнение ,но желанието да ми се получи и да усетя този незабравим вкус ме кара да бъда безкрайно благодарна !!!

  4. Много, ама много са вкусни тези бели гръцки сладки Курабиедес (κουραμπιέδες) . Твърде рядко ми носят от Гърция купешки, леко са сипкави, топят се в устата и си умиргам за тях1:) Но в тях явно има бадемова есенция и в средата има по 1 голям горчив бадем, иначе са кръгли, колкото топче за пинг-понг. Обилно са оваляни и поръсени в кутията с пудра захар.
    Мария, много благодаря и за тази чудесна рецепта, но ако публикуваш и вариант на описаните от мен сладки, ще съм ти безкрайно благодарна. Привет!:)

    1. Цвети, вариантите на тези сладки действително са много!!! Съществуват повече рецепти, отколкото човек може да си представи.
      Ще е почти невъзможно да се налучка конкретна рецепта, която някой е опитвал, освен ако не си я поиска от източника на сладките, които е ял. 🙂 Единственото еднакво нещо при тези сладки е това че на външен вид много си приличат, независимо че понякога формата им може да е по-топчеста или леко издължена, а по-рядко тестото се точи и се режат с форма на звезди или луна.
      Външно може да си приличат много, но вкуса и текстурата на курабиите е различна, в зависимост от това какви продукти и технология за приготвяне са били ползвани за направата им.
      В зависимо то повода за който се приготвят или според предпочитанията на този, който ги приготвя може да ухаят на канела, карамфил, бренди, вода от портокалов цвят, ванилия, бадеми, да са с портокалова или лимонова кора…
      Мазнината която се ползва за приготвянето им също може да е различна и дори да е комбинация от няколко вида – претопено масло (на мен много ми харесват с него), обикновено краве масло (с което също стават много вкусни, но не както с претопеното), Spry (снежно бял маргарин с лек вкус и без характерна миризма) и зехтин.
      Миналата година опитах една рецепта за Курабиедес изцяло със зехтин и много ми харесаха, ще я повторя в бъдеще, за да я снимам за блога.
      Със сигурност в бъдеще ще споделя и други рецепти за тези сладки…
      Поздрави и от мен за теб!

  5. Здравей, Мария!
    Не е Коледа, но аз ги направих днес, защото изглеждат много вкусни. Не съм ги опитала още, току-що ги „напудрих“ с пудра захар. Но ухаят толкова приятно (сложих ванилия и есенция ром), че не се съмнявам в отличния вкус.
    Имам въпрос. Колко време най-много могат да се съхраняват, поръсени с пудра захар? Дали е удачно да се съхраняват в хладилник?

    И малко закъсняла оценка: за Коледа направих сладки по твоя рецепта, като вместо мед, по твой съвет, сложих меласа, заради алергията на дъщеря ми. Станаха прекрасни, а от меласата имаха особено приятен (непознат за мен досега) аромат.

    Благодаря ти, че споделяш с нас, като с най-близки приятелки, всички свои отлични рецепти!

    Хубаво лято! С голямо удоволствие чета твоя блог! Благодаря ти!

    1. Благодаря за отзива, Искра!
      Радвам се, че и двете рецепти, които си опитала са се харесали! Да ви е сладко с последната, която е в наличност към момента!!!
      🙂
      Не слагай сладките в хладилник. И наръсени с пудра захар биха издържали дълго, ако са затворени в кутия и се съхраняват на стайна температура. Просто трябва да са далеч от влага, за да не се увлажни захарта.

      Прекрасно да е лятото и за теб и семейството ти! Слънчеви поздрави!

  6. Направих ги с мас. Стават само за боклука! Сигурно трябва яйце за спойка. Рецептата е нула!!!

    1. Рецептата е много добра и се получава страхотно, когято се изпълни както е дадена, а това означава да се спази технологята на приготвяне и вида и количествата на посочените продукти.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: