Тази публикация би трябвало да предшества рецептата ми „Шкембе чорба„, но за съжаление не винаги успявам да ги споделя в правилния редл 🙂 По-добре късно, отколкото никога!!!
За мен това, че в магазините от години се намира почистено, сурово или (полу) сварено шкембе е голямо удобство. Предполагам, че ако ми се беше наложило да го чистя, едва ли щях да го ям! Ако шкембето е сурово, варенето отнема няколко часа, в зависимост от това дали е телешко, свинско или агнешко. Продължителността на варене зависи и от това дали шкембето е от младо или старо животно. Колкото по-младо е животното, толкова по-крехко е шкембето и се сварява по-бързо. За да се съкрати времето за варене най-удобно е да се ползва тенджера под налягане. От свареното шкембе може да се приготви любимата „Шкембе чорба„, както и други повече или по-малко засукани ястия.
„Шкембе чорбата е едно от култовите български ястия, независимо дали е приготвена с кисело или прясно мляко, дали е застроена с брашно или не.“ gotvach.bg
Как се вари шкембе
- Телешко шкембе се вари 2 – 2.5 часа в обикновена тенджера и около 1.5 часа в тенджера под налягане. Свинското шкембе се вари 1.5 -2 часа. Най-малко време отнема варенето на агнешко шкембе – 1 час в обикновена тенджера или 25 минути в тенджера под налягане.
Необходими продукти:
- 1 кг. шкембе
- сол
- 1 морков
- 1 малка глава кромид лук
- 1 дафинов лист няколко
- няколко стръка магданоз
- 1 стрък целина (селъри)
- 1-2 зърна бахар
- 2-3 зърна черен пипер
Начин на приготвяне:
Суровото шкембе (изчистено и добре измито), се слага в подходяща тенжера. Залива се с 3-4 литра вода (може и повече, ако искате да имате по-голямо количество бульон). Поръсва се със сол (1-2 чаени лъжици, в зависимост от количеството на водата). Вари се на умерен огън. В зависимост от вида на ползваното шкембе времето за варене ще е различно – вижте съветите по-горе. Свареното шкембе се нарязва на парчета с форма и големина в зависимост от това какво смятате да приготвяте с него. Може да се ползва веднага, да се съхрани няколко дни в хладилник (покрито с фолио) или да се замрази и да се ползва след време.
За добиването на по-вкусен и ароматен бульон към полусвареното шкембе или в последните 30-40 минути от варенето, може да се добавят подправки и зеленчуци според предпочитанията. Зеленчуците биха могли да се оставят цели или нарязани на едри парчета (така както се вижда на следващата снимка), това позволява да се отстранят много лесно от бульона след сваряването.
Когато искате да ползвате зеленчуците заедно с бульона, за да приготвите супа, може да ги нарежете като за готвене.
По този начин може да процедирате и с купено сварено шкембе, когато искате да го ползвате за приготвяне на Шкембе чорба. Зеленчуците може да се добавят, само за да ароматизират бульона и да го направят по-вкусен или да останат и супата да се направи с тях. Варенето на бульона в този случай продължава 30 до 60 минути от момента на завиране.
В случая аз съм отцедила бульона, защото исках да разделя всичко на 2 части, едната да замразя, другата да ползвам веднага. Ако нямате подобни намерения може да пристъпите директно към приготвяне на супа или на нещо друго.
Отново приготвих „Шкембе чорба„, която много обичам, но за съжаление у дома никой друг не я косумира, затова я правя много рядко и в малки количества.
Да ви е сладко! ТУК може да видите всички снимки.