Заатар (Za`atar) е общото наименование на смес от билки (подправки), характерна за арабската кухня и Близкия Изток. Под същото наименование е познато и растение, което вирее натурално из планините в Сирия и Ливан. За приготвянето на подправката се ползват риган, сусамени семена, мащерка, чубрица, сумак, сол и други подправки.
Комбинацията от билки е в зависимост от региона или личните предпочитания. Тоест, съчетанието от подправки, които се ползват за приготвяне на Заатар в Сирия, може доста да се различава от това на Заатар, приготвен в Египет, Израел или на друго място в Близкия Изток, където подправката е много популярна. Няма да се спирам на характерните за различните региони комбинации от подправки, защото смятам, че всеки, който се интересува лесно може да намери информация по въпроса в Интернет.
Заатар (Za`atar) може да си купите от по-големите вериги супермаркети, в специализираните магазини за подправки, или в Арабските магазинчета. Приготвянето му в домашни условия е много лесно! Най-хубавото е, че може да смесите подправки според предпочитанията си.
Как се прави Заатар (Za`atar)
- За направата на подправката ще ви е нужен блендер, кафемелачка или ръчна мелачка за подправки.
- В зависимост от това какви подправки ще бъдат ползвани за направата на Заатар, може да се затоплят леко (за кратко, колкото да пуснат миризмата си) в сух тиган с незалепващо покритие.
- Рецептата е адаптирана от книгата „Purple Citrus and Sweet Perfume“.
Необходими продукти:
- 2 супени лъжици риган или мащерка
- 1 супена лъжица майорана (Marjoram)
- 2 супени лъжици сусам
- 1 супена лъжица сумак (Sumac)
- ½ чаена лъжица сол
Начин на приготвяне:
Сусамените семена се запича леко във фурната (170ºС) или в сух тиган с незалепващо покритие. Охлаждат се и се смесва с остналите подправки предвидени за приготвянето на Заатар. Смилат се с помощта на блендер, кафемелачка или нещо друго подходящо.
Насипват в подходящ за съхранение съд (буркан, шише и др.), който се затваря добре. Съхранява се на тъмно и сухо място, така както се съхраняват и останалите подправки.
Изумително вкусен става плоския хляб (както и филия съвсем обикновен хляб), когато се намаже със зехтин, наръси се със Заатар и се запече! Любимо ми е!
На практика с тази подправка може да наръсите почти всичко! ползвайте я за червено месо, пилешко и риба, кебап, зеленчуци, салати, пица и т.н.
ТУК може да видите всички снимки.
Понеже това е първият ти пост за тази година, искам да ти пожелая вашата година да е здрава, светла, успешна и пълна с положителни емоции. Рядко пиша, но редовно те чета и ти желая да си все такъв и ентусиаст и толкова истинска! Благодая ти!
За много години, Лу!
Благодаря ти за хубавите пожелания, да ти се връща с пълни шепи!!!
Честита Нова 2015 година! Да е здрава и щастлива, късметлийска и благодатна!
За много години и от мен, Иглика!!!
Нека Новата година е успешна и за теб и семейството ти!
Пълни глупости, чубрица или майоран изобщо не се слага в затъра!
Измисляте си ги и си ги изсмуквате от пръстите тези неоргинални побългарени рецепти, това изобщо не е затър,а някаква мешавица!
Здравейте „да,ама не“!
Рецептата по-горе е за Заатар (Za`atar) не за затър. 😊
Написано е съвсем ясно:
„Комбинацията от билки е в зависимост от региона или личните предпочитания. Тоест, съчетанието от подправки, които се ползват за приготвяне на Заатар в Сирия, може доста да се различава от това на Заатар, приготвен в Египет, Израел или на друго място в Близкия Изток, където подправката е много популярна.“
Рецептата изобщо не е побългарена и в Интернет може да откриете безброй вариации – ако са повече или по-малко различни от варианта, който на Вас ви е познат като Заатар (Za`atar) изобщо не означава, че не са Заатар (Za`atar).
Хубав ден ви желая и по-ведър поглед към света!