Днес ще споделя с вас как се прави варова вода (варов разтвор) за изкисване на плодове, зеленчуци или друго преди превръщането им в сладко. Всичко, което трябва да се направи е да се смеси гасена вар с вода. Калциевият хидроксит в широката практика познат като гасена вар има широко приложение в нашият свят. Най-известно е приложерието му в стоителството и земеделието, затова има хора които се притесняват да го използват за кулинарни цели. Въпреки, че всичко е много лесно, някой който никога не правил варов разтвор може да изпитва притеснения или несигурност. Затова е днешната ми публикация – да ви убеди, че няма от какво да се притеснявате.
Как се прави варова вода (варов разтвор)
- Намирам пропорциите дадени по-долу за универсални. Има рецепти, при които количеството на гасената вар спрямо водата е доста по-голямо. През годините съм опитвала различни валианти, защото смятах, че може би има значение когато се ползават различни плодове, зеленчуци или друго. В последствие установих за себе си, че в зависимост от вида на ползваните плодове (или друго), времетраенето на кисненето във варова вода е от значение, а не толкова употребата по-голямо количество гасена вар.
- Лъжицата, с която замервам не е мерителна а кухненска супена. Пълня я добре, т.е. не е нито равна, нито прекалено пълна – с куп. За по-голяма точност съм дала и грамаж на вложената гасена вар.
- Формулата е такава, че е лесно да увеличите пропорциите за по-голямо количество варова вода. Винаги може да допълните в последствие, ако видите че количеството, което сте приготвили не е достатъчно да покрие плодовете, зеленчуците или каквото смятатате да киснете във варов разтвор.
Необходими продукти:
- 2 супени лъжици (28 гр.) гасена вар (Lime)
- 1 л. вода
Начин на приготвяне:
- Сипете водата в голяма купа или друг подходящ съд. Добавете гасената вар. Разбъркайте (снимки 1, 2 и 3 от следващия колаж). Полученият варов разтвор може се ползва веднага.
- При някои рецепти (примерно, за по-нежни плодове) може да се препоръчва използването на варовата вода след минута-две или докато варта се утаи на дъното на купата (снимка 4 от горният колаж). Водата над утаената вар се прелива внимателно (снимка 5) в друга купа, така че утайката да не преминава във втората купа. Утаената вар се изхвърля, отлятата вода във втората купа (6) се ползва за изкисване на въпросните плодове.
В случая (вижте следващият колаж), съм ползвала варовата вода (приготвена по стъпки 1, 2 и 3) за изкисване на тиква. Нарязаната на парчета тиква се пуска във варовият разтвор. Може да се разбърка леко и ако количеството и обема на съда позволява, е добре върху парчетата тиква да се постави чиния или друго подходящо, така че всички парчета да са под водата. Продължителността на времето за киснене във варов разтвор е зависимост от вида на ползваните плодове, зеленчуци или друго. Т.е. според рецептата, която се изпълнява. При някои рецепти изкисването е за 2-3 часа, при други за повече, дори цяла нощ.
Когато се извадят от варовата вода, плодовете трябва да се измият хубаво под течаща студена вода.
Прехвърлят се в цедка, където остават до момента на употреба.
ТУК може да видите всички снимки.
Така баба ми правеше сладко от тиква, рачел със сливи. Оставяше цяла нощ, понякога и две тиквата. Браво за хрумването. След това плодовете стават хрупкави и твърди отвън, но от вътре са си меки.
Не съм опитвала рачел със сливи, но си представям, че ще е вкуснотия!