Направо не е за вярване, че в блога ми няма рецепта за Хумус! То си е срам и позор!!! 🙂 Толкова обичаме хумус и така, често си го правим у дома, че наистина не можах да повярвам, че до сега не съм направила публикация за него. „Запознах се“ с Хумоса и приятелчетата му (останалите разядки, характерни за острова и Гърция) при пристигането си в Кипър. В комбинация с топла пита (pitta bred) – вид плосък хляб, ми се сториха божествени и се влюбих в тях от първа хапка! На всички у дома много им харесва да си хрупат зеленчуци, потопени в хумус!
Хумус се приготвя основно от сварен нахут, който се пасира и се смесва с продукти като натурален сусамов тахан, маслиново олио, малко лимонов сок, подправки и част от водата в която се е варил нахута, за да се разреди до желаната консистенция. Срещат се множество рецепти. В състава на тази разядка може да има цедено кисело мляко, мед и други продукти или по-различни подправки от тези, които аз съм ползвала в рецептата по-долу.
Хумус (hummus) или разядка (дип) с нахут и сусамов тахан
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Подправките, които съм ползвала са чеснов лук, сол, черен и червен пипер и малко кимион. Разбира се това не бива да ви ограничава и може да подправите според собствените си предпочитания.
- Вместо червен пипер може да се сложи пушен червен пипер, много ми харесва как се получава.
- За рецептата съм ползвала ½ чаена чаша 90 гр. сух нахут. Притеглих го и след като беше отлежал във вода за 1 нощ – 200 гр. отцеден от водата. Това ще е ориентир за тези, които ще ползват нахут от консерва.
- Част от водата, в която се е варил нахута (съответно тази от консервата) се запазва и се ползва за разреждане на разядката до нужната гъстота. В зависимост от ползваните продукти количеството което ще е нужно за разреждане може да варира леко. Затова не сипвайте всичката вода на веднъж.
- Предварително накиснатия нахут може да се отцеди от водата в която е киснал, да се насипе в термос и да се залее с гореща вода. Термоса се затваря и престоява 12-15 часа. Нахута ще е готов, без да се е варил.
Необходими продукти:
- 90 гр. (½ чаена чаша) сух нахут (chickpea) или около 200 гр. нахут от консерва, отцеден от водата
- 125 мл. (½ чаена чаша) от водата в която се е варил нахута
- 50 гр. (¼чаена чаша) маслиново олио (зехтин)
- 40 гр. (2 супени лъжици) сусамов тахан
- 35 гр. (4 супени лъжици) лимонов сок
- 2 скилидки чесън
- 1 чаена лъжица сол
- 1/8 чаена лъжица черен пипер
- 1/8 до 1/2 чаена лъжица червен пипер
- 1/8 чаена лъжица смлян кимион (Cumin)
За наръсване преди сервиране:
- 1-2 супени лъжици маслиново олио (зехтин)
- червен пипер
Начин на приготвяне:
За да се свари лесно нахута, трябва да се накисне в студена вода от предната вечер. Така изглежда току що залят с водата.
На другия ден изглежда така.
Водата, в която е киснал през нощта се изхвърля и нахута се прехвърля в тенджера. Залива се със студена вода и се слага на котлона. Варенето му може да продължи от 45 минути до час и половина, в зависимост от ползвания сорт и това за колко време е бил накиснат във вода. Ако имате херметическа тенджера е най-лесно да го сварите в нея, ще отнеме 10-15 минути. Сварения нахут се отцежда от водата (като част от нея се запазва) и се почиства от люспите. Това с почистването на люспата е най-досадната част, затова гледайте да си купувате почистен от люспата нахут (обикновено е разполовен)! За по-бързо почистване от люспите, може да насипете нахута върху домакинска кърпа, да го покриете с част от нея и да разтъркате зрънцата. Така люспите ще се отделят. Другият вариант е на ръка, едно по едно. 🙁
Всички продукти се смесва в блендер и се разбиват до хомогенност. Прехвърля се в подходящ за съхранение съд и се прибира за съхранение в хладилник. Добре е преди да бъде сервиран да престои няколко часа, това ще даде време на съставките да се свържат по между си, а подправките да разгърнат аромата си.
Сервира се наръсен с маслиново олио и червен пипер. Може да го поднесете с арабски питки (pita bread), пресен или препечен хляб или нарязани на пръчици зеленчуци.
ТУК може да видите всички снимки.
Чудна презентация на хумоса Марийче.Не съм приготвяла нахута в термос с гореща вода.По тази технология съм приготвяла само житни растения.Интересно ми стана и това, че премахваш люспите на нахута.Аз смилам всичко в блендера.Зеленчуците и питата са чудесно допълнение.Превъзходно за постите.
Поздрави и лека седмица !
Привет Елена!
Премахването на люспата на нахута е като беленето на доматите – не е задължително, но крайния резултат е по- добър.
Поздрав най-сърдечен!
Здравейте!Бих искала да го приготвя ,но не разполагам с тахан!Мога ли да го заменя с нещо или отсъствието му променя самия хумус?
Благодаря, предварително!
Привет Борислава!
Няма да се получи зле и без тахан, но с него става по- вкусен!
Здравей, Мария, и поздравления за блога! Редовно чета рецептите и вече съм изпробвала някои от тях, уникални са 🙂 Откакто опитах хумус в Гърция ми се иска и аз да направя, като видях твоята рецепта ще се престраша, но имам един въпрос. Таханът на твоята снимка изглежда течен, а аз купувам един в бурканче (гръцки), който е по-скоро твърд като консистенция? Може да се гребне с лъжица, но не е течен, да не би при вас да е под някаква друга форма?
Нямам никаква представа за тахана в Гърция. При нас не е така гъст както описваш.
Когато се купи от магазина е гъст е, но не дотолкова, че ако наведеш буркана да не тече.
При разбъркване се сгъстява. Може да стане с гъстотата на хумус само с разбъркване.
Явно е бил какъвто трябва, защото хумусът се получи страхотен и беше изяден моментално. Благодаря за рецептата!
Това е най-важното! 🙂
Радвам се!
Искам само да вметна,че,ако във водата в която кисне сложите 1 с.л. сода за хляб ще го сварите после за максимум 20 мин. и без тенджера под налягане (също и боб кисна така,но внимавайте,че последният път за 20 мин. ми беше на пюре). Първо на силен огън да заври после намалявате на среден. Ужасно вкусен е ?.
Изкисването на нахут във вода със сода бикарбонат, действително подпомага сваряването му.
В някои рецепти с нахут се срещат препоръки нахута да се вари с малко количество сода бикарбонат (1/2 ч.л. за 1 кг. нахут), след като е изкиснал в чиста вода.
Определено не харесвам как содата се отразява на вкуса на нахута. Содата се усеща, придава на нахута различен вкус от този който би имал когато е сварен натурално. Това разбира се е личното ми мнение по въпроса и то не бива да ограничава никой.
п.п. 1 с.л. сода ми се струва ужасно много дори за 1 кг. нахут, макар че не е уточнено за какво количество нахут става въпрос… все пак препоръката е написана под рецепта с 90 гр. суров нахут.