Хляб без месене

Изкусителните снимки на хляба без месене, които видях при Йоана преди време ме подсетиха за това, че някъде си бях записала и аз рецепта за хляб без месене, но така и не бях стигнала до осъществяването и… Реших да не изпускам момента на просветление 🙂 „изрових“ си рецептата, запретнах ръкави и я приготвих веднага. Оставех ли за по-нататък, знаех че по всяка вероятност пак щеше да потъне в забвение, защото постоянно искам да правя, да опитвам нови и различни неща.

Дългия престой на тестото може да е плашещ, да е причина за много хора да не се захващат с подобни рецепти, но всеки недостатък от този род лесно може да се превърне в преимущество, стига човек да знае как да си планира нещата. Уверявам ви, че не е нужно да си вземете почивен ден, за да си направите такъв хляб. 🙂 Освен това винаги е интересно и си заслужава да видиш как се получават нещата по различен начин. 

Хляб без месене

  • От по-долу посочените продукти се получава 1 хляб.
  • Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
  • Може да замените част от бялото брашно с пълнозърнесто, като в такъв случай замерете количеството му с чашата, защото теглото ще е различно от това на бялото брашно.
  • За наръсването на повърхността на хляба съм предложила няколко варианта по-долу. Нужни са не повече от 4 супени лъжици, от който и да е от изброените продукти. Аз съм комбинирала грис и царевично брашно 1:1. Гриса прави коричката на хляба, вкусно хрупкава, което на мен ми харесва много. 
  • За приготвянето на хляба ще ви бъде нужен огнеупорен съд с похлупак. Ползвала съм съд от огнеупорно стъкло, но може да се ползва и тенджера, стига по дръжките или похлупака и да няма пластмасови части.
  • Източник на рецептата.

Необходими продукти:

  • 3 чаени чаши (450 гр.) бяло брашно
  • ¼ чаена лъжица суха мая за хляб (2 гр.)
  • 1 ¼ чаени лъжици (6-7 гр.) сол
  • 1 5/8 чаени чаши (388 гр.)  вода, със стайна температура
  • + брашно за оформяне на хляба
  • + маслиново или царевично олио за намазване на съда, в който ще се пече хляба

За овалване на хляба преди печене, може да изберете или комбинирате от следните продукти:

  • бяло или пълнозърнесто брашно
  • пшеничен зародиш (wheat germ), намира се на всички щандове за здравословни храни. Вижте как изглежда.
  • царевично брашно
  • царевичен грис

Начин на приготвяне:

В дълбока купа се смесват брашно, маята и солта. Размесването става с дървена лъжица. Добавя се водата и се разбърква до хомогенност. Получава се много меко и лепкаво тесто. Купата се покрива с домакинско фолио и се оставя на стайна температура (22-25°С) за минимум 12 до 18 часа.

Когато мине това време, тестото ще е увеличело обема си, а по повърхността му ще има множество мехурчета. 

Работния плот се поръсва с малко брашно и тестото се изсипва върху него. Повърхността му също се наръсва с брашно, след което тестото се завърта (овалва се в брашното) един -два пъти. Покрива се с домакинско фолио (така както си е върху работния плот) и се оставя да почива за 15 минути. 

Изберете какво ще ползвате за повърхността на хляба. Аз съм ползвала смес 1:1 от царевично брашно и грис. Половината от сместа се наръсва върху памучна кърпа. След това отпочиналото тесто и плота около него се наръсват по-обилно с брашно (за да не лепи) и тестото се оформя на топка. Прехвърля се върху памучната кърпа и повърхността му се наръсва обилно с останалата част гриса и  царевичното брашно. Покрива се с втора памучна кърпа и се оставя така за около 2 часа. Когато тестото е готово ще е увеличило обема си двойно. При натиск с пръст, няма да възстановява напълно обема, т.е. няма да остава вдлъбнатината от пръста но ще остава отпечатък от пръста.

Половин час преди тестото да е станало готово, фурната се включва да загрява на  230°С. Дълбок съд с капак (тенджера или др. подходящо, в който ще се пече хляба) се се намазва с много малко растителна мазнина и се слага във фурната, за да се нагрее хубаво. Когато тестото стане готово, съдът се изважда от фурната и тестото се прехвърля в него по следния начин: Ръцете се подпъхват под кърпата и тестото се изтърсва внимателно в съда, така че горната част на тестото да си остане отгоре и когато се прехвърли в тенджерата. Може да не изглежда перфектно след прехвърлянето, но това не трябва да ви притеснява! Съдът се разклаща леко 1-2 пъти, така че тестото да се разположи в него. Похлупва се и се връща във фурната за 30 минути. След това капака се маха и печенето продължава още 15 до 30 минути или докато повърхността на хляба придобие приятен златист загар. 

Изважда се от фурната и се охлажда върху скара или мраморен плот. Съхранява се завит с памучна кърпа. Да ви е сладко!

Вижте и рецептата за козунак без месене. А ТУК може да видите всички снимки. 

Last updated by .

One thought on “Хляб без месене

  1. Това е известният италиански хляб Panne Cafone.

    Класическа рецепта!

    Мазането на съда с мазнина може да се пропусне, тъй като е доста нагорещен при изсипването на тестото и то никога не залепва.

    Апетитни снимки!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: