Наскоро забелязах, че в блога ми няма рецепта за йемиста (γεμιστά) – пълнени зеленчуци, така както се приготвят в Кипър и в Гърция. Бързам да се поправя! Буквално преведено, думата йемиста (γεμιστά) означава „пълнени“, но се ползва и като наименование на самото ястие, без значение какъв вид или колко вида са ползваните зеленчуци, дали плънката е с месо или без. Със сигурност на различните места и дори във всяка къща пълнените зеленчуци се приготвят по различен начин. Някои предпочитат сурова плънка, други запържват и каймата и зеленчуците дори преди да ги напълнят… Единственото общо нещо май е това, че всички обичат да ползват поне 2-3 вида зеленчуци, които да напълнят – така освен, че е вкусно става и цветно – радост за окото!!! Надявам се, че ще ви изкуша с моя вариант, ще го опитате и ще му се насладите!
Йемиста (γεμιστά) или пълнени зеленчуци
- Може да се ползват още лук, картофи и други зеленчуци, които да напълните.
Необходими продукти:
- 4 бр. (1052 гр.) цветни чушки, аз избрах само жълти
- 4 бр. (480 гр.) домати, средно големи, добре узрели
- 3 бр. (390 гр.) тиквички
- 3 бр. (534 гр.) патладжани
- 30 мл. маслиново олио (зехтин)
- 180 гр. кромид лук
- 720 гр. смляно телешко месо (кайма)
- 3 чаени лъжици сол
- около ½ чаена лъжица прясно смляна смес от пипер – бял, черен, розов и зелен
- 60 мл. (4 супени лъжици) бяло вино
- 85 гр. моркови
- 16 бр. едри листа от пресен джоджен
- 1 чаена лъжица захар
- 1 чаена лъжица риган
- ½ чаена лъжица сладък червен пипер
- 80 гр. кафяв ориз
- 250 мл. (1 чаена чаша) топла вода
- 1 чаена чаша (40 гр.) магданоз, нарязан
За тавата:
- 4-5 щипки едра морска сол
- 250 мл. (1 чаена чаша) топла вода
- 90 мл. маслиново олио (зехтин)
Начин на приготвяне:
Всички зеленчуци се измиват хубаво под течаща студена вода. Подберете тава, в която се побират идеално, без да остава празно пространство. Отрежете капачета на чушките от към страната на дръжките. почистете семената. Отрежете капачета на доматите от към страната на дръжките с помощта на нож и лъжица издълбайте сърцевината, сложете я в купата на блендер и оставете на страна. Капачетата на тиквичките и патладжаните са направени по дължината им. Сърцевината им се издълбава с помощта на нож и лъжица – запазва се, не се изхвърля.
Издълбаното от тиквичките и патладжаните се нарязва на малки парченца. Морковите се настъргват на едро ренде. Издълбаното от доматите се пасира в блендер, лука, магданоза и джоджена се нарязват на ситно.
Лука се задушава в маслиновото олио за около 3 минути или докато поомекне. Добавя се каймата, която се запържва с периодично разбъркване. Ползвам телена бъркалка, за да се разронва по-лесно. Запържването ми отнема 10-12 минути. Към края му се добавят солта, прясно смляният цветен пипер и виното.
Разбърква се периодично за 1-2 минути или докато виното се изпари. Прибавят се тиквичките, патладжаните, морковите, ригана, червеният пипер, захарта, пасираните домати и джоджена. Задушават се с периодично разбъркване за около 5 минути. След това в тенджерата се сипват ориза и топлата вода.
Варенето продължава с периодично разбъркване за около 10-11 минути или докато ориза абсорбира течността в тенджерата. Сваля се от котлона и последователно се добавят половината от зехтина предвиден за тавата и магданоза. Разбърква се до хомогенност. С получената смес се пълнят зеленчуците.
Нареждат се в тавата, поръсват се с около 4 щипки едра морска сол, след което се поставят капачетата. Заливат се с останалото маслиново олио, а в тавата се сипва 1 чаена чаша топла вода.
Пекат се в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Пека 60 минути, след което ако някои от зеленчуците са се зачервили повечко (в случая чушките) ги покривам с парче алуминиево фолио и пека още 30 минути или до готовност на всички зеленчуци.
Поднасят се топли или охладени с кисело мляко. Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме,
пълнените зеленчуци са любимо ястие във всеки български дом.Аз пълня дори и едри глави лук, а пълнените пиперки са любими у дома.Твоят вариант също е интересен и много вкусен.
Поздрави !
На мен ми се струва, че пълнените чушки са фаворит за Българите – масово харесвани!
Лука става много вкусен като се изпече, аз конкретно в случая не съм напълнила лук, защото нямах достатъчно едри глави, но съм го препоръчала в съветите преди самата рецепта. И картофите ми харесват пълнени… Изобщо може да се направи „букет от всякакви“ зеленчуци, като е добре да са с приблизително еднаква големина, за да могат да станат готови по едно и също време.
Хубавото е, че всеки може да си пригоди плънката към собствените предпочитания и според това да я направи перфектна!
Поздрави и от мен за теб!
Прекрасно предложение за вкусно и красиво ястие си ни наготвила Миме!Ммммм отивам на пазар за зеленчуци…..Благодаря за споделената вусна рецепта!Поздрави-Галя
Ще се радвам да ги опиташ, Гале!!!
Нека ви е сладко!!!
Страхотна рецепта, просто запреглъщах докато я чета! С удоволствие ще я направя и ще пиша за резултата
Ще чакам отзиви, Нели!
Поздрави!
Аз обикновено пълня един вид, най-често чушки, но много ми допадна така ястието, защото се получава по-богата плънка и въобще вкус, непременно ще съчетая.
Една малка забележка ако позволите 🙂 Казва се гемиста, не йемиста.
Γεμιστά, започва с буквата „г“, но pазговорно звука „г“ почти се губи.
Т.е. с българските букви съм изписала кипърската дума, така както се чува разговорно, а не както се пише.
Не бих заменила „й“ с „г“, въпреки че на български съм виждала да го пишат както Вие смятате за правилно.
Миме, пробвах ги!
Спазих всичко, както си го написала. Станаха чудни и Стефан също ги одобри, което знаеш е класен комплимент!
Благодаря за подробните инструкции! 😉
Гале, много се радвам!!!
😘
Симфония от вкусовете на лятото. Ще им си насладя и, благодаря за идеята, Мария.
Пак заповядай, Марта!
Не отказвам пълнени зеленчуци, какъвто и да е сезона!
О-бо-жа-вам ги! ❤
Тази рецепта ни е една от най-любимите!
😘