Не отдавна Toni беше написала коментар в блога ми, че направения от мен десерт и напомня на крем пита… Това беше повода да се сетя за прекрасната крем пита на мама, която от години не съм правила, както и за Кипърският вариант на този десерт (прави се и в Гърция), известен под наименованието Галактобуреко (Γαλακτομπούρεκο).
Десерта се приготвя от кори за баклава, крем и сироп. Крема се насипва между наредените кори и десерта се пече, след което се сиропира. Доста е сладък, но не толкова колкото една баклава. Много е вкусен и определено е от нещата, които си заслужават да бъдат опитани!
Рецептата е от сестрата на съпруга ми – Маро. От нея имам доста и все много хубави рецепти. За тази мога да кажа, че е мой фаворит въпреки, че непрестанно опитвам и други рецепти. В блога ми има още една много добра рецепта за този десерт – Галактобуреко (Γαλακτομπούρεκο) с лимон и канела, при която не само аромата е различен, но и технологията на приготвяне.
Галактобуреко (Γαλακτομπούρεκο)
- От по-долу посочените продукти се получават 12 големи Галактобуреко. Ако решите може да направите половин доза, а оставащите кори да оползотворите за Крем с Кори за Баклава, Извара, Мед, Канела и Орeхи – невероятен е!
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл. Ако замервате с лъжици, трябва да ги пълните с куп – така както се вижда на долната снимка. За улеснение съм дала и грамажа на продуктите.
- Ще ви е нужна тава с размери 25 х 35 см. Половин доза се побира чудесно в тава с размери 33 х 23 см., а двойна доза в тава 30 х 40 см. Добре е размера на тавата, която ще се ползва да е съобразен с размера на корите, за да не се налага да ги режете.
- За нареждането на корите за баклава има два варианта, ще ги посоча по-долу. Целта е корите да остават цели или да се режат, колкото е възможно по-малко.
Необходими продукти:
- 1 пакет (от 500 гр.) кори за баклава
- около 80 гр. олио за наръсване между корите
За крема:
- 1.500 мл. (6 чаени чаши) прясно мляко
- 46 гр. (3 супени лъжици) грис
- 45 гр. (3 супени лъжици) царевично нишесте (corn flower)
- 54 гр. (3 супени лъжици) нишесте (maize powdered starch) ако нямате просто сложете още царевично нишесте
- 110 гр. (6 супени лъжици) захар
- 4 яйца, 200 гр.
- 25-30 гр. краве масло
- 1 шушулка ванилия или ¼ чаена лъжица ванилова паста (Vanilla Paste)
За сиропа:
- 420 гр. (2 чаени чаши) захар
- 375 мл. (1 ½ чаени чаши) вода
- кората на 1 портокал
- 1 супена лъжица лимонов сок
- 1-3 парчета канела
Начин на приготвяне:
Най-напред се приготвя сиропа, за да може да изстине. Захарта, портокаловата кора, канелата и лимоновия сок се смесват в подходящ съд. Заливат се водата и се слагат на умерено силен огън. Когато сиропа заври, огъня се регулира и сиропа се оставя да ври тихо за 2-3 минути. Сваля се от котлона се изстудява.
За да се охлади по-бързо може да потопите тенджерата със сиропа в по-голям съд пълен с вода и лед. Канелата и портокаловата кора не се изваждат, остават в сиропа, до момента на употреба. В сезона когато цитрусовите дървета имат цвят, обичам да добавям съм сиропа и няколко портокалови или лимонови цвята.
Обикновено корите за баклава са с голям размер и се налага да се разрежат на половина. За нареждането им в тавата има два варианта: ако размера на тавата ви отговаря точно на размера на корите (които се е получил след разполовяването им), е най-добре да наредите половината кори на дъното на тавата, а останалите върху крема. Вторият вариант, е този който се вижда и на снимките по-долу. Той е удачен, когато корите са се получили с размер повече или малко по-голям от този на тавата. В този случай за дъното се отделят около 2/3 от корите. Нареждат се така, че да покриват дъното и стените на тавата, като може да излизат и вън от стените. Не забравяйте, че дъното и стените на тавата трябва да се намажат с олио, както и това, че всеки пласт от корите, който се полага в тавата се ръси с олио.
Когато наредите корите по дъното на тавата може да си приготвите крема: Яйцата се разбиват с вилица и се смесват с половин чаша от прясното мляко. Добавят се двата вида нишесте и гриса. Разбъркват се до хомогенност и се оставят на страна. В подходящ за варенето на крема съд се сипва останалото прясно мляко. Шушулката ванилия се разрязва на половина, зрънцата и се остъргват с нож и заедно със шушулката се добавят към прясното мляко. Прибавят се също захарта и маслото.
Тенджерата се слага на умерено силен огън. Разбърква се периодично и когато захарта и маслото се разтопят към млечната смес се добавя тази с яйцата. Бърка се непрекъснато докато крема се сгъсти и по повърхността му се образуват мехури. Сваля се от котлона, ваниловите шушулки се изваждат и крема се изсипва върху кори наредени на дъното на тавата. Заравнява се с помощта на лъжица.
Ако сте редили корите така, че стените на тавата ви не са покрити, трябва просто да покриете крема с останалите кори, като ръсите помежду им с олио. Ако по стените на тавата има кори, ще трябва да ги загънете към крема на етапи. Всеки път когато покриете крема с цяла гора, загъвайте и по един слой от корите намиращи се на стените на тавата. Не забравяйте да ръсите с олио. Когато приключите, ще трябва да нарежете (разграфите на порции) горния слой на корите, без да достигате до крема. За целта е добре да ползвате резец или много остър нож, с остър връх.
Повърхността на десерта се напръсква с вода и тавата се слага в предварително затоплена на 175°С фурна, с включени горен и долен реотан, без вентилатор. Пече се на средна скара за около 35 мин., или докато повърхността на десерта стане с красив златист загар. По време на печенето ще забележете, че десерта се надува – нормално е. Галактобуреко-то се изважда от фурната и веднага се залива със студения сироп. Оставя се на стайна температура, докато изстине на пълно. Добре е да престои поне една нощ на стайна температура, за да поеме добре сиропа.
Съхранява се в хладилник, като тавата се покрива с домакинско фолио, за да не поема десерта друг миризми. Горещо препоръчвам да опитате Галактобуреко! Ще ви очарова! Чакам отзивите ви! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Страхотно предложение. ПРеди няколко дне синът ми ме помоли да му направя крем пита и се замислих дали да не се поровя из интернет , но твоето предложение направо ми грабна окото и вкуса и тези дни ще бъде опитано . При нас вече замириса на Коледа , колкото и невероятно да е натрупа цял см сняг.Пожелавам и на теб една снежна Коледа.
Мария, много изкусително изглежда и наистина прилича на крем-пита, която моите деца така обичат…
И знаеш ли, моето моминско име е същото, като твоето…
Желая ти Коледно настроение, въпреки че при вас сигурно е топло !
Поздрави
Пепеляшка
Здравей Софи, радвам се, че те е заинтригувал Кипърския вариянт на крем-пита!
Определено си заслужава да го опиташ!
Иначе най-искрено ти завиждам за снега който имате за Коледа, защото при нас си мирише на пролет (на мен това ми е болната тема в момента).
Снежни и зимни са само Коледните декораци!
Привет Пепеляшке!!!
Много ме зайнтригува с това, че моминските ни имена са еднакви…. може и да сме роднини!?!
Иначе сладкиша е страхотен и по лесен от крем питата с точени кори!!!
Привет, Мария!
Вчера приготвих твоето галактобуреко, а днес го опитахме с кафето:) Вълшебно е! А толкова лесно се прави! Аз направих половин доза, защото такава ми е тавата, а и трябваше да оползотворя половин пакет кори, та ми излезе и икономично – общо взето се ползват продукти, които има във всяка къща. Преди бях правила галактобуреко-то на Йоана. И то беше супер! Всъщност, не намирам разлика:) Благодаря за чудесната рецепта! Поздрав най-сърдечен:)
Радвам се, че ти е харесало Александра!
Всъщност рецепти (вариации) за този десерт има изключително много, но тази е една от първите рецепти, които съм опитвала.
Въпреки че, постоянно пробвам нови рецепти, до сега не се е случвало да направя някоя, дето да ми хареса повече от тази.
И другите стават добре, но тази ми е любима на мен, та така да се каже – пристрастена съм към нея! 🙂
Поздрав най-сърдечен и от мен!
Здравейте Мария!Току що приготвих Галактопурекото и с нетърпение чакаме да изстине.Преди една година се върнахме от Кипър.Живяхме там 2 години.Не можахме да свикнем.Но кухнята им ми хареса.Особено чисто типичните Кипърски ястия,а десертите най-вече.Открих твоя блог случайно и почти не минава ден без да го отворя и да поровя малко,да си харесам нещо за готвене.Направих тахинопитите(станаха страхотни).И много други,най вече десерти.С твоите кратки разкази ме връщаш към усещането в Кипър,което с времето става все по-сантиментално разбира се.Поздрави от България!
Да ви е сладко Емилия!
Поздрав най-сърдечен и от мен!
Мария,в момента ще вадя прекрасния ти сладкиш от фурната,само забравих да напръскам с вода горната кора.Дали е проблем това.Много ти благодаря за чудесните рецепти!Бъди жива и здрава!
Привет Даниела!
Не се притеснявай, че си забравила напръскването, не е решаващо!
Да ти е сладко!
Правя 2 пандишпанови блата – 1 с какао и 1 жълт. Реже блатовете след изпичане и изстиване на 2 и стават 2 жълти и 2 какаови. Режа на еснакви концентрични кръгове двта цвята блатове. За да станат еднакви размери, избирам чинии, които с всеки кръг намаляват с 2 см. (така стават еднакви конц. кръгове. После разменям кполучените кръгове , като ги редувам 1-кафяв, 1 – жълт. И така се получава 1 плкаст . Слагам крем 9по избор) и после 2-ия етаж, като почвам най вънпния кръг с кафяво, ако на долния блат съм започнала с жълто. Ето така се получават идеални концентрични кръгове и кати се разреже тортата се жижда прекрасно шахматно подреждане на блатовете. Всъщност така се получават 2 торти, но никога не е излишпно , нали:)?
Мария,Здравей!
Това изкушение в момента се пече във фурната,а следващия път ще направя Бугаца – та
Да ви е сладко, Марийче!!!
Много рецепти съм опитвала за Галактобуреко, но тази ни е фаворит и все към нея се връщам!
Ще се радвам да се хареса и у вас!!!
Поздрави!