За пръв път я опитах едва през 2015 г. Лично на мен ми се стори като версия на Медена торта Медовик. Блатовете са с продукти и се приготвят много подобно на тези за „Медовик“. Имат приятно медено карамелен вид и вкус, който се съчетава чудесно с кремът от подсладена заквасена сметана ухаеща на лимон, сладкото от боровинки и орехите (най-добре да са предварително запечени). Не ми се вярва рецептата да е френска, но нямам идея защо тортата носи това име – ако някой знае да пише! 🙂
Френска селска торта
- Продуктите са замервани с мерителни лъжици и чаша с вместимост 250 мл.
- За приготвянето на тестото ще ви е нужна голяма дълбока тенджера, защото при топлинната обработка на продуктите, сместа се пени и увеличава обема си повече от 5 пъти.
- За по-добър вкус запичам орехите за около 10-12 минути в предварително затоплена на 170ºС фурна.
- За крема на тортата: Вместо заквасена смета може да се ползва цедено кисело мляко, което да се смеси с малко лимонов сок. Освен лимонова кора, може да се добави ванилов или друг аромат. Захарта може да се увеличи или намали според предпочитанията за сладко.
- Формата, която съм ползвала за приготвянето на тортата е с диаметър 26 см. и височина на стените 7 см.
- Рецептата е адаптирана от http://bubolinkata.blogspot.com
Необходими продукти:
- 1 буркан (от 300 гр. ) сладко (мармалад) от черни боровинки
- 200 гр. орехи, предварително запечени и охладени
За блатовете:
- 1 яйце, 52 гр.
- 150 гр. (10 супени лъжици) кристална захар
- 200 мл. прясно мляко
- 50 гр. (2 супени лъжици) мед
- 13 гр. (2 чаени лъжици) сода бикарбонат
- 50 гр. разтопено масло, охладено
- 400 гр. брашно
- + 40 гр. брашно за доизмесване на тестото
- + брашно за разточване
За крема:
- 1 кг. заквасена сметана (sour cream)
- 150 гр. (10 супени лъжици) кристална захар
- ½ супена лъжица ситно настъргана лимонова кора
За декорация:
- изрезките от блатовете
- пресни или замразени боровинки
- лимонови листа
Начин на приготвяне:
В дълбока, голяма тенджера се смесват яйцето и захарта. Разбиват се с телена или силиконова бъркалка. Последователно се добавят меда, содата, прясното мляко и разтопеното и охладено масло.
Тенджерата се слага на умерено силен огън. Разбърква се периодично, докато сместа се загрее – първият признак за затоплянето й е това, че започва да се пени. Много бързо и многократно увеличава обема си!!! На мен ми се наложи да сменя тенджерата с по-дълбока.
Варенето продължава с непрекъснато разбъркване, докато сместа придобие приятен карамелен цвят. При мен това отне 6-7 минути от момента, в който сместа започна да се пени.
Тенджерата се сваля от огъня (веднага престава да образува пяна) и се оставя на страна за 3-4 минути.
Брашното (400 гр.) се пресява в купата на миксера. Прави се кладенче, в което се сипва сместа от тенджерата. Размесва се с куката (приставка за тесто) или ръчно – с дървена лъжица или шпатула. Получената смес се прехвърля върху работен плот поръсен с допълнителното брашно (40 гр.). Измесва се с ръце.
Получих 810 гр. тесто, което разделх на 6 еднакви части – всяка с тегло 135 гр. От всяко парче тесто оформих 1 тънък блат с диаметър 26 см. За улеснение може да се ползва ринга на тортена форма с диаметър 26 см., който се налага върху хартия за печене и контурите му се очертават с молив върху хартията – така е по-лесно да се ориентирате до къде да разточвате. Не е нужно да сте абсолютно перфектни, блатовете се дооформят след изпичане. Разточването на всяко парче тесто става върху хартията за печене (от обратната на начертаното страна). Хартията и тесто се наръсват с брашно. Тестото е доста еластично и много приятно за работа.
С помощта на хартията за печене, разточените блатове се прехвърлят в тави. Аз пека на два пъти по 3 блата на веднъж. Фурната ми работи само с вентилатор и е предварително затоплена на 170ºС. Печенето така ми отнема 10-12 минути за всяка партида. Блатовете трябва да се зачервят приятно, но без да се препичат, за да не станат твърди. Охлаждат се върху мраморен плот, след което може да се наредят един върху друг (с хартията помежду им).
Тортата се сглобява, когато блатовете изстинат напълно. Докато изстиват може да приготвите крема: Заквасената сметана се смесва със захарта и лимоновата кора. Купата може да се покрие с прозрачно фолио и да се прибере в хладилник до употреба. Орехите (предварително запечени и охладени) се смилат в блендер – не много на ситно и се оставят на страна до употреба.
Блатовете се подравнят с помощта на ринг от форма с диаметър 26 см., който се налага върху всеки блат и излишното се изрязва с остър нож. Изрезките може да се запазят и да се включат в декорацията на тортата.
За сглобяване на тортата съм ползвала тортена форма с подвижни стени. На дъното се слага един от блатовете. Покрива се с около 5 пълни супени лъжици от крем, който се разстила равномерно по повърхността му с помощта на лъжица. Върху крема се наръсват равномерно около 12 гр. (3 супени лъжици) от орехите и 50 гр. от сладкото, което се разпределя на участъци по цялата повърхност на блата и може да се разнесе леко с помощта на лъжица.
Поставя се следващият блат и процедурата се повтаря докато свършат продуктите. Последният блат се замазва с крем (за него няма от сладкото) и се наръсва обилно с останалите орехи. Тортата се прибира в хладилник за една нощ.
На следващият ден се освобождава от формата и се прехвърля в подходящ за сервиране съд. Може да се декорира с изрезките от блатовете (смлени) или с боровинки и лимонови листа, както е при мен в случая.
Смятам, че тортата е най-вкусна на вторият ден след приготвянето. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме,
чудесна рецепта за френска селска торта.Много е красива украсата и.Вкусна и много впечатляваща.
Поздрави и лек ден !
Zdravej Maria, vleznah v saita ti da si pripomnja receptata za baklava sas sakaz I taka se otplesnah…… Mnogo ujutno I prijatno se pochivah otnovo tuk v tvoeto internet prostratnstvo:-) Neka ti pojelaja na teb I semejstvoto ti prekrasna Koleda I Shtastliva Nova 2018g. Blagodarja za chudesnite recepti.
Izvini me, no njamam kirilica na telefona si.
Сърдечно благодаря, Ваня!!!
Живи и здрави да сте и вие!!!
Весело, уютно и вкусно посрещане на предстоящите празници!!!
Здравейте, според вас може ли да изпека блатовете в неделя, а да я сглобя в понеделник ? Дали ще им стане нещо на блатовете, ако престоят 24 часа ?
Здравейте, Детелина!
Спокойно може да изпечете блатовете от предния ден.
Когато ги изпечете и изстинат напълно ги наредете един върху друг като помежду им слагате хартия за печене. Покрийте с памучна кърпа и ги оставете на стайна температура до следващият ден.
Много благодаря!
Стана перфектна! Благодаря
Много се радвам!!!
Да ви е сладко!
Перфектно описание на приготвянето, заедно със снимковия материал. Благодарности. Бях притеснена за дебелината на блатовете и времето за печене, но се получиха идеално. Аз ползвах правоъгълна форма, така че разделих тестото на 8 по 115 г, като леко имах отклонение в общия грамаж – общо 904 г. Тестото стои като маслено тесто за бисквитки, даже не ползвах брашно при разточване. Засега ще почакам поне 24 часа, преди да махна ринга и опитаме какво се е получило. А относно наименованието, съществува френска торта „Дукеса“ с меренг тесто с ядки и крем от сметана, подредени на пластове – Dacquoise. В целувчния блат, както се полага се получават капчици захар, които наподобяват мед . Мисля че тази Френска селска торта е по елементарният и евтин вариант, освен това течността за блата се пени като разбит белтък, от ядките меренг блата е по твърд и тъмен и т.н и от там произлиза и името и.
Радвам се, че си останала доволна от резултата, Марина!
Благодаря за споделеното!
Да ви е сладко!
Много интересна торта 🙂
Тортата , която се получи е на снимката от Коси Симеонов
Много съм доволна от рецептата. Правя я много пъти и резултата е страхотен.Моите мъже я обучават. Благодаря за подробното обяснение, снимките и страхотната рецепта.
Благодаря за обратната връзка, Ваня!❤
Да ви е сладко!