Тези медени бисквитки видях тук и понеже и аз много обичам Мечо Пух, реших да ги приготвя най-вече в негова чест, та затова вмъкнах и името му в заглавието. 🙂 Рецептата и по-точно продуктите ползвани в нея са точно както при тази, но в друго съотношение. И понеже Напуканите медени бисквити много се харесват у нас, а и сме на мнение, че сезон за меденки няма, реших да опитам и този вариант, при който тестото се разточва и реже с формички.
Бисквити медени цветенца на Мечо Пух 🙂
- Аз теглих всичко с везна (не в чаша) и когато замесих тестото то стана ронливо с посоченото количество брашно въпреки, че яйцето което ползвах беше от големите – цели 57 гр. (без черупката). Добавих още едно яйце, при което консистенцията на тестото стана точно както трябва.
- В рецептата пишеше, че содата се добавя с канелата и аз така направих, но ви препоръчвам да си загасите содата в малко оцет, защото иначе миризмата и ще се усеща.
- За направата на бисквитите съм ползвала 2 формички за изрязване във формата на цвете, чийто диаметър е 4 см. Едната от формичките е с дупка в средата.
- От по-долу посочените продукти и от горе описания размер на формата се получават 110 цветенца, което е равно на 55 готови бисквити, слепени с мармалад.
Необходими продукти:
- 2 яйца (115 гр.)
- 100 гр. захар
- 120 мл. (116 гр.) олио
- 3 супени лъжици (40 гр.) мед
- 1 супена лъжица (7-8 гр.) канела
- 1 супена лъжица (13 гр.) сода бикарбонат
- оцет за разтваряне на содата
- 390 гр. брашно
- + допълнително брашно за разточване на тестото
За слепване на бисквитите (по желание):
- мармалад от шипки или друг по желание. Изразходвах около 350 гр.
Начин на приготвяне:
Яйцата и захарта се разбиват до получаване на пухкав крем. Добавят се олиото и меда и разбъркването продължава до хомогенност. След това се добавя содата, разтворена в оцета и канелата. Тестото се разбърква докато се смесят равномерно. Ако правите тестото с миксер, сменете бъркалката му с тази за тесто. Добавете брашното и измесете тесто.
Оставете го завито с домакинска кърпа за 10 мин. След това го разточете (върху наръсен с брашно работен плот), на кръг с диаметър около 35 см. С помощта на формичките се изрязват бисквитките.
Нареждат се на не голямо разстояние в тава покрита с хартия за печене.
Зависимост от големината на ползваните форми печенето може да отнеме от 5 до 7 ако се правят доста големи. Повърхността им трябва да прозопее а долната страна да има цвят на изпечено. Пека предварително затоплена на170°С фурна, работеща с горен и долен реотан и вентилатор. Изваждат се от фурната, охлаждат се и се слепват две по две с мармалад.
Съхраняват се в кутия или друг подходящ съд с похлупак. Меденките, направени с олио, не са твърди от момента на приготвянето им, но когато престоят ден, определено стават по-вкусни!
ТУК може да видите всички снимки.
Обожавам меденки с шипков мармалад… Изглеждат неустоимо вкусни, Мими, страхотно си ги измайсторила!
Поздрави! 🙂
прекрасни, и на нас са ни любими!
Zdravei Mimi,napravih gI tezi medeni biskvitki,no mi mirisheha na soda,moje bi tryabvashe v poveche ocet da ya zagasa ,a ne v 1sup.laj.(13g) soda.Druga prichina nyamashe I stanaha krasivi figurki.Shte gI napravya otnovo ,zashtoto ni haresvat:)
Привет Ели.
Содата се усеща в десертите, когато са още топли, ако не у била угасена с оцет (или кисело мляко ако в рецептата има токова) или ако е било прекалено с количеството и. А понякога май си зависи и от самата сода, аз веднъж си бях взела голяма опаковка на руска сода бикарбонат и я усещах каквото и да правех. След няколко опита я оставих за др. употреба и си взех от тази дето ползвам обикновено.
Недей да слагаш повече оцет, ако разтварянето и в 1 с.л. не е убило миризмата, няма да стане ако сложиш повече оцет. Може да опиташ с половината количество сода, например.
Поздрави!
Поздравления за прекрасната рецепта. Попринцип избягвам да правя коментари, но точността на грамажа за продуктите и перфектния резултат ме накараха да коментирам. В интернет попадам на ужасно много неточни рецепти и винаги се налага да импровизирам. Благодаря Ви за удоволствието, което ми доставихте при приготвянето на меденките Мечо Пух 🙂
Благодаря, Жени!
А колко време издърьат меденките? Ако ги напражш от сега до Коледа, дали ще са хубави?
Привет Деси,
по принцип меденките са от сладките които се запазват добре в рамките на 2-3 седмици, стига да са съхранени в съд който се затваря добре, за да не поемат влага.
Лично аз приготвям коледните сладки (в това число и меденките) в седмицата преди Коледа. От по-рано правя само печива, които трябва да се направят предварително, за да отлежат – такива са коледния кейк, щолена, масленките и др. подобни.
Здравейте! Защо в Мечовите меденки бъркаме яйцата със захарта , а при напуканите – олиото със захар. Каква е разликата ? Аз правих вече напукани , станаха ок, но свършиха, сега ще ги направя захар – яйца … Весела Коледа Ви желая !!!
Привет, Здравче!
Технологията на приготвяне при рецептите е различна – това е разликата! Едната рецепта се изпълнява по един начин, другата по друг!
Весело посрещане на празниците!