Това е баклавата, която най-често правя за ресторанта ни. Бих я описала като класическа. Изглежда страхотно и е много вкусна! Тя е моята баклава!!! Сиропът не е много тежък, затова може да се нареже и консумира на по-големи парчета. Най-ми харесва в компанията на ванилов сладолед!
Баклава с орехи и масло
- От по-долу посочените продукти се получават 24 големи триъгълни парчета. За домашни условия дозата може да се намали на половина.
- Тавата, която съм ползвала е с размери 30 х 40 см.
- Маслото може да се замени с олио или да се ползва смес от олио и масло, но когато е само с масло става най-хубава!
Необходими продукти:
- 2 пак. (от по 500 гр.) кори за баклава
- 25о гр. краве масло
- 500 гр. орехи, нарязани с нож
- малко канела на прах – около ½ чаена лъжица
За сиропа:
- 1 кг. захар
- 1600 мл. вода
- кората на 1 портокал, отрязана с нож
- кората на 1 лимон, отрязана с нож
- 4-5 бр. цели цветчета карамфил (подправка)
- 2 пръчки канела
Начин на приготвяне:
Маслото се разтопява на слаб огън. Дъното и страните на тавата, в която ще се приготвя баклавата се намазват с масло. Половината от корите (1 пакет) се нареждат на дъното на тавата, като помежду им се ръси с масло. По повърхността на корите равномерно се разпределят нарязаните орехи. Поръсват се с малко канела на прах и се покриват с останалите кори, като между им се ръси с масло. С помощта на остър нож, баклавата се нарязва на парчета с форма и големина според предпочитанията. Аз я нарязвам на 3 ивици по дължина и на 4 по ширина. След това разрязвам всеки от получените четириъгълници на половина по диагонал и се получават 24 триъгълни парчета. Каквото е останало от маслото се разпределя между разрезите.
Пече се в предварително затоплена на 160°С фурна, с включени горен и долен реотан, без вентилатор. Печенето продължава около 60 минути или докато повърхността на баклавата придобие красив златист цвят. Изпечената баклава се изважда от фурната и се оставя да изстине напълно. Обикновено я пека вечер и на следващият ден правя сиропа и я сиропирам.
Всички продукти за сиропа се смесват в подходящ съд и се слагат на котлона. Разбърква се 1-2 пъти, докато захарта се разтопи, след това не се бърка. Когато сиропа заври, огъня се регулира така че да ври съвсем леко и варенето продължава 20 минути.
Корите от лимон и портокал се изваждат и се изхвърлят. Изстиналата баклава се залива равномерно с половината от сиропа. Тенджерата с останалият сироп се връща на котлона и варенето продължава още 20 минути на слаб огън. Полученият сироп се разпределя равномерно върху баклавата. Оставя се на стайна температура за 12 до 24 часа.
След това тавата се покрива с прозрачно домакинско фолио и се съхранява на прохладно място до момента на сервиране. При нас е много горещо и ако баклавата остане на стайна температура, след няколко дни маслото започва да дъха, затова я съхранявам в хладилник. Затоплям леко парчетата преди сервиране. Добре е да престои поне 24 часа преди да се сервира. Смятам, че е най-хубава 2-3 дни след приготвянето ú. Може да се сервира самостоятелно или с топка ванилов сладолед! Разкошна е! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Мими, толкова ме изкушаваш с тази баклава! Изпрати ми едно парченце, ако се намира все още :-)))
Сърдечни поздрави и целувки 🙂
Ех Тони… баклавата беше правена по Коледа и отдавна свърши…
В момента пускам публикации за неща, правени преди време…
Весел усмихнат и мечтателен ден!!!
Здравей, Мария! Около празниците майка ми ме попита дали мога да намеря в нета наистина добра рецепта за класическа баклава. Реших, че твоят блог е мястото и не се излъгах. Прегледах всичките ти предложения и ѝ препоръчах тази. На мен най-интересна ми стана онази, гръцката с трите вида ядки, но тя искаше класика. Днес имах възможността да я опитам – баклавата на мама по твоя рецепта. Станала е прекрасна! Точно каквато трябва да бъде – ароматна, сочна, без да горчи от сладко (заради лимона:) И двете ти благодарим, че си публикувала тази чудесна рецепта! Поздрави!
О!!! Много се радвам, че така ви се е харесала баклавата Александра!
Непременно да опиташ някой път и тази с интересната бадемова плънка! Влюбих се в нея! В рамките на последните няколко месеци, само нея правя! 🙂
И сега от нея имаме у дома!
Поздрави от слънчев Кипър и от мен!
Много благодаря за страхотната рецепта!!! Работя на яхта с хървати,руснаци,италианци,румънци,направих баклавата онзи ден и направо се влюбиха в нея,едва я опазих 12 ч. Наистина се получава много вкусно :)))
Супер! Радвам се, че така се е харесала!
от къде мога да си купя кори за баклава като вашите , защото тези за баница са по- жилави?
Привет Мартина, по принцип при нас в Кипър се намират няколко вида кори, като тези за баница, действително са по-плътни от тези за баклава.
Тук в Кипър ги има в големите супермаркети.
Много благодаря за споделената прекрасна рецепта за баклава! Правя е втора година вече 🙂 Щастливи празници Ви желая!
Благодаря ти, Диана!
Весело посрещане и на останалите празници!!!
Много добра ресепта но не е ли много голяма мога ли да направя половин доза
Дозата спокойно може да се намали на половина ако ви се вижда много.
Направих я, готова е, изглежда и мирише страхотно не само баклавата, ами и цялата къща. Мерси много 🙂
Да ви е сладко, Нели!
Чудесна рецепта. Благодаря
Ползвам Екстра фини кори Белла, на тях пише „за баклава“
За сиропа ми е по-лесно да направя два вида, които само завирам, а не варя.
Първият е 1:1 захар и вода, и като попие поливам с втория, който е 3:2 за захарта. Никога не се захаросва
Приятни празници
Прекрасна рецепта, случи се дори и в моите ръчички! С такъв ентусиазъм сиропирах до 23.00 часа през ноща само и само да спазя указанията за сервиране „минимум 24 часа“ на новогодишните си гости. Този блог за мен е находка /покрай търсенето на рецепти за баклава/, за което благодаря на автора. С най-топли пожелания! Весели празници!
Благодаря, Антония!
Да ви е сладко и много весело!
Зa пореден път я приготвям 🙂 стрaхотнa е блaгодaря ви !!!
Да. Страхотна е. Сега втори път я правя. Без карамфил и канела че някои са капризни. Какво обаче би се получило ако не ползвам мазнина.
Маслото между корите ги повдига по време на печене и допринася много за вкуса на баклавата.
За мен, без мазнина няма да се получи хубава баклава!!!
Отдавна не съм срещала толкова добър блог, толкова издържан, изчерпателен и с точни пропорции и технология! Точно сложих баклавата да се пече и тогава се сетих да погледна в нета но винаги ми се получава! Само за сиропа тази тънкост не съм правила но сега ще си взема поука! Благодаря и поклон пред специалиста!
От Коледа до сега правих баклавата три пъти. Последния път замених лимона и портокала в сиропа с есенция, която в началото се усеща по натрапчиво, но отново стана чудесна. (оказа се че у нас тези плодове са много химизирани, боядисвали ги с какво ли не, а я хапват и децата) Благодаря.
Много се радвам, че така се е харесала баклавата!
Жалко, че се налага да ползваш есенция вместо портокал и лимон, но понякога такива промени са належащи, според това къде живеем!
Поздрави!
Разкошна рецепта! Поздравления!
Благодаря за отзива, Дияна!
Слънчеви поздрави!
Разкошна баклава.Адмирации за Вас!Приготвям е трета година.Особено сиропа е в духа на Коледа.Огромно благодаря!!!
Благодаря! Да ви е сладко!
Светли празници!
Искам за попитам всеки ред ли се поръсва с орехи, или само веднъж на половината кори?
Здравей, Веселина!
При тази рецепта слагам всички орехи върху половината от корите и покривам с останалите!
Правила съм баклавата и всички харесват!
Радвам се!
Благодаря за отзива! ❤
Мила Мария,
Правя Вашата баклава вече няколко пъти. Живея в Ню Йорк, поднасяла съм я на американци, колумбийци, германци, руснаци, египтяни, иранци, французи, индийци. Всички много я харесват. Египтянката и иранката казаха, че баклавата ми е най-хубавата, която са яли. И аз я харесвам, но искам да усъвършенствам нещо. След печенето и сиропирането, баклавата ми се отделя на 2 пласта – точно където са орехите. Просто искам да има по-добър вид при сервиране. Каква според Вас е причината за това? Аз имам версия, но бих искала да чуя Вашето мнение на специалист. Много Ви благодаря!
Хубави празници на Вас и Вашето семейство!
Здравейте! Благодаря за отзива и спиделеното!
Смятам, че е нормално баклавата да се отделя на 2 пласта когато има плънка само по средата между корите. И баклавата с домашно точени кори се отделя на два пласта когато плънката е само в средната част, както е в рецептата по-горе. На мен това не ми пречи и никога не съм полагала усилия в посока да направя нещо по-въпроса.
Може да опитате да ползвате по-ситно смлени ядки и да ги ръсите между слоевете кори, вместо да са по средата на баклавата на един слой, смятам че това ще подпомогне да не се отделя на два слоя.
Честита Коледада! Весело и уютно посрещане на Нова Горина! Бъдете живи и здрави и успех с това да постигнете резултат какъвто желаете, при приготвянето на баклавата! ❤
Мила Мария,
Благодаря за отговора Ви. Съгласявам се с препоръката Ви. Аз си мисля, че трябва да опитам и с по-тънки листи за баклава. Ще споделя след като отново я направя.
Поздрави и до скоро!
Дано постигнете резултатът който търсите! Много ще се радвам ако след това споделите постигнатото, за да може който желае да се възползва.
Успех желая и весели празници!