Вкусна, ароматна плънка и невъобразимо хрупкава, топяща се в устата повърхност!!! Ако обичате тиквички, тази баница ще ви впечатли!!! Страхотна е току що извадена от фурната или охладена, което я прави особено подходяща за събития като пикник, тържество с храна сервирана на бюфет и т.н. Подходяща е и за вегетарианци – за тези които консумират млечни продукти.
Свежи тиквички все още се намират при нас и бързам да споделя рецептата преди и тя да е останала за друг път. 🙂 Смятам, че ако се направи с тиквички Zucchini, ще стане още по цветно и красиво. Баницата може да бъде поднесена като лек обяд или вечеря или като предястие. Много си отива с кисело мляко.
Ароматна баница с тиквички и кадаиф
- Рецептата е адаптирана от списанието „olive“ бр. 49 за 2011
- От по-долу посочените продукти съм направила баница в тава с размери 21 х 21 см. Това са 4 порции.
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
Необходими продукти:
- 250 гр. (½ пак. от 500 гр.) пресен суров кадаиф
- ½ чаена чаша разтопено масло, маргарин или смес от двете
- 250-400 гр. тиквички нарязани на кубчета
- 100 гр. зелен лук нарязан на ситно
- 125 гр. сирене „Фета“
- 125 гр. извара без сол („Анари“)
- ½ чаена чаша магданоз, нарязан на ситно
- ½ чаена чаша копър, нарязан на ситно
- 1 клонче пресен джоджен (Mentha spicata)
- 2 яйца
- 300 мл. прясно мляко
- сол на вкус
- черен пипер на вкус
- малко маслиново олио (зехтин)
Начин на приготвяне:
Кадаифа се разчепква с ръце, така че да се отдели на нишки. Половината от него се разстила на дъното на намазана с масло тава. Наръсва се обилно с масло и се размесва, така че маслото да навлажни равномерно кадаифа. В подходящ съд (тенджера) се слага малко маслиново олио. Загрява се добре и в него (под капак) се задушават лука и тиквичките. Топлинната обработка отнема около 10 минути. Тиквичките трябва да омекнат, но бе да се разваряват. Свалете от огъня и ги оставете да изстинат на пълно.
В подходящ съд (купа) се смесват сиренето, изварата и 2-3 супени лъжици от прясното мляко. Размесват се с вилица, така че сиренето да се натроши и да се смеси добре с останалите продукти. След това се добавят изстиналите тиквички, едното от яйцата и зелените мерудии – магданоз, копър и джоджен. Поръсва се обилно с прясно смлян черен пипер и сол в количество на вкус. Разбърква се докато се смесят хомогенно, но без да прекалявате, за да не станат тиквичките на пюре, парченцата трябва да останат цели. Получената плънка се разстила равномерно върху кадаифа в тавата. Покрива се с останалият кадаиф, предварително смесен добре с маслото.
Приготвя се заливката: Яйцето се разбива с тел и се смесва с прясното мляко. Ако ви е останало малко масло може да го добавите към заливката. Залейте равномерно повърхността на баницата с помощта на лъжица (1). Пече се в предварително затоплена на 160°С фурна (включен горен и долен реотан, без вентилатор), за около 50 минути или докато повърхността на кадаифа придобие красив златист загар (2).
Баницата може да се поднесе топла или охладена. Не забравяйте киселото мляко! Да вие сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Мария, поздравления за новаторското съчетание на кадаиф и тиквички! Вероятно се е получила страхотна баница! Приятен уикенд!
Благодаря ти Иглика,
само дето „новаторското“, не е такова за нашите географски ширини и съвсем не е моя идеята :), но баницата става разкошна!
Повърхността и е толкова е хрупкава и ухаеща на масло а тиквичките от вътрешността са божествено вкусни в комбинация с подправки и сирена!
Ще се радвам да я опиташ!
Баницата изглежда страхотно и малко наподобява“ клин“ с тиквички,така ,че явно географските ширини не са от особено значение.Бързам да добавя само,че в родопската баница -„клин“,ако не се лъжа се слага и малко захар.
Привет Елена!
Първо да поясня, че „новаторството“ и отговора ми свързан с „географските ширини“ беше относно съчетанието на кадаиф с тиквички и употребата на кадаифа за печиво, което не е сладко 🙂
Родопският клин (поне там където съм израснала, а то е в сърцето на Родопите), няма нищо общо с тази баница!
🙂
Не ми е известно да има вариация, която да се приготвя със тиквички.
Имам постъпкови снимки за приготвянето на клиин с тиква и това ме подсеща, че е време да подготвя пост в негова чест!
Родопският клин с тиква се приготвя от зрели жълти (оранжеви) тикви, ориз, яйца и масло. И да, повърхността му се наръсва със захар.
Поздрав най-сърдечен!
Много оригинално и много вкусно ми изглежда, Мери! Не съм мяркала у нас кадаиф, но сигурно, защото не съм и търсила 🙂
Хубав уикенд от мен 🙂
Инче, страшно вкусно става!!!
До колкото знам в БГ не се намира лесно кадаиф – поне до това заключение стигнах от коментарите под постовете ми с кадаиф…
Който търси обаче – намира, пък и ти пътуваш доста….
Поздрави и хубави да са почивните дни и за теб!.
А, Марийче, много ме спечели тази баничка! Невъобразим разкош и идеята, чиято и да е, много си я бива!
Прекрасен остатък от лятото ти пожелавам (а при вас то ще продължи по-дълго, което е супер)! 🙂
Радвам се Мери!
Благодаря ти!
Краят на лятото винаги е хубав, за разлика от самото лято!!! Аз тая година едвам го преживях! Беше ми горещо, като никога преди това!
🙂
Сърдечен поздрав и прегръдка от мен!
Много ни хареса това ястие. Благодаря за добрата рецепта, Мария!
Въпреки леко необичайният си вид, на вкус е прекрасна тази баница!
Радвам се, че си я приготвила Теодара и че ви се е усладила!
Поздрави!