Пай с плънка от маково семе и череши
Имам слабост към десертите с маково семе, защото дълго опитвах да открия и пресъздам точната формула за един маков пай, който опитах преди повече от 20 години в ресторанта на „вили Малина“ в Пампорово. Не съм сигурна дали десерта е бил толкова супер уникален и вкусен или ми се е сторило така защото за пръв път опитвах десерт с маково семе и много ми хареса! Сладкарката Камелия, която ми беше дала други рецепти преди това каза че приготвя този пай с готова смес която идвала от Германия. Смесвала я само с прясно мляко…. От тогава насам където видех рецепта, която да ми напомня на въпросния пай, я приготвях с надеждата, че може се случи да е като онази… Много алхимични експерименти правих и дори да докарвах леко вкуса от спомена, не беше съвсем същото, а и консистенцията никак не я улучвах… тогава намерих една рецепта, за която дори не предполагах че може да се окаже точната, тъй като плънката съдържаше круши и на мен това ми се стори интересно – за нея ще ви разкажа друг път…
Това което исках да кажа, е че навика да записвам или снимам рецепти на печива тип пай с маково семе си остана, вече знаете защо. 🙂 През Април 2020 случайно попаднах на подобна рецепта в едно немско списание и понеже ми беше неудобно да безпокоя Галя, която и дрг път ми е превеждала рецепти, снимах рецептата и пуснах снимка във Фейсбук с молбата някой който говори немски да ми я преведе. Неочаквано за мен имаше хора, които се отзоваха много бързо. Благодаря на Sonia Sivenova, Iveta Ivancheva и Nunka Filtchev.
Пай с плънка от маково семе и череши
Много ми хареса как се получи този пай. Перфектна консистенция има плънката. Маслената основа ухае много наситено на масло и се топи в устата. Щеше ми се да има как да е повече, както е в края на всяко парченце! 🙂
- Тестото може да се замеси ръчно, с помощта на миксер, в кухненски робот или термомиксер (monsieur cuisine).
- Черешите може да се пресни или от компот. В случая съм ползвала пресни череши, грамажът посочен по-долу е бил замерен след като са били обезкостени. Бях подготвила 360 гр. череши но вложих 295 гр. от тях. Ако се ползват череши от компот, трябва да се отцедят от сока и да се почистят от костилките. Грамажа е по-скоро ориентировъчен, ползват се толкова череши с колкото за се запълни цялата повърхност на десерта.
- В оригинал рецептата беше със сладкарска сметана, която е подсладена, аз не обичам да купувам такава, ползвам течна животинска сметана 35% и добавям 2 супени лъжици пудра захар.
- Тавата, която съм ползвала е с диаметър 20 см., за двойна доза тава с диаметър 26 см.
Необходими продукти за тестото на основата:
- 150 гр. масло
- 50 гр. захар
- 200 гр. брашно
- 1 щипка сол
- + масло за намазване на тавата
- + брашно за наръсване на тавата
За плънката:
- 290-300 гр. череши, без костилки (вижте съветите по-горе)
- 100 гр. (2 бр.) яйца
- 100 гр. захар
- 2 супени лъжици (пълни с връх) пудра захар или ванилова захар
- 100 гр. течна животинска сметана 35%
- 75 гр. пшеничен грис
- 75 гр. маково семе
- 75 гр.маково семе, смялно
За поръсване и сервиране:
- пудра захар
- сладолед (по желание)
Начин на приготвяне:
Всички продукти за основата на десерта се смесват в купата на миксер или кухненски робот. Размесват се до полечаване на меко, гладко тесто, което не лепи. Не трябва да се прекалява с разбъркването. С тестото може да се работи веднага, без да се охлажда. Ако е горещо (както е при нас в Кипър), тестото може да ви се стори меко, увийте го в прозрачно домакинско фолио и приберете в хладилник за 15-20 минути или докато стегне леко. Полеченото тесто се разделя на 2 части едната 2 пъти по-голяма от другата. По-малкото парче тесто се увива в прозрачно домакинско фолио и се прибира в хладилник докато трае оформянето на десерта.
Останалото тесто (по-голямото парче) се прехвърля върху парче хартия за печене поръсена с брашно. Разточва се на кръг с диаметър 10 см. по-горлям от диаметъра на тавата, която ще бъде ползвана.
С помощта на хартията за печене, тестото се прехвърля в предварително подготвената тава (намазана с масло, поръсена с брашно). Внимателно се поставя тавата, така че тестото да прилепне към дъното и страните на тавата, хартията да остане отгоре. След това, хартията за печене внимателно се отстранява.
Ако е нуобходимо тестото се дооправя с пръстите на ръцете. Трябва да покрива добре, на равномерен слой дъното и стените на тавата. Тестото е поддатливо и не е трудно да се прилепи по стените и дъното на тавата. Така оформена основата за десерта се прибира в хладилник до употреба.
Фурната се пуска да загрява на 175°С, работеща с долен и горен реотан и вентилатор. Приготвя се плънката: В купа се смесват яйцата, захарта и пудрата захар (съответон ваниловата захар). Разбиват се с телена бъркалка докато се смесят хубаво. Последователно се прибавят сметаната, цялото и смляното маково семе, гриса. Разбърква се до хомогенност.
Получената плънка се насипва върху охладената маслена основа. Върху нея се разпределят черешите, като се нареждат една до друга, без да се натискат да потънат в тестото. Върху черешите, на едро ренде се настъргва отделеното, охладено тесто.
Пече се 45-50 минути. Когато се охлади напълно, се поръсва с пудра захар.
Може да се съхрани както на стайна температура така и в хладилник. На стайна температура е добре да се съхрани ако не е горешо, иначе е за предпочитане да се прибере в хладилник. Тавата трябва да се покрие с прозрачно домакинско фолио.
Реже се на парчета и по желание се сервира с топка сладолед! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Живея в Германия и тук открих маковите десерти. Обожавам маков пай!!! Но тукашният не е с череши. Твоят звучи още по-вкусен!
Весе, те германците имат много рецепти за десерти с макови семе. Тази беше от немско списание.
Доста рецепти съм опитвала и с още толкова съм експериментирала през годините в опит да открия онзи маков пай, за който съм писала по-горе. В началото дори не знаех как точно да го търся – като тарт с маков пълнеж ми беше представен, а така не откривах рецепти… По някое време бях писала запитване (във форум или ФБ не помня вече) ако някой има десерти с маково семе да праща. Помня, че тогава Дани (от блога Музика за свободното време) ми прати линк към разни рецепти, който ме насочиха в правилна насока за търсене… Оттогава доста десерти с мако семе съм правила през годините повечето са немски рецепти.
Здравейте, Мария! Сладкишът изглежда много вкусно и ще си го направя през почивните дни, но имам един въпрос. Цялото маково семе не трябва ли да се накисне или се слага сух в плънката? Питам ви защото веднъж правих сладкиш само с не смляно маково семе и нещо не ми се получи.
Привет, Ана!
Не е нужно да се накисва несмляното маково семе! Смело действай както е описано в рецептата. Успех желая и да ви е сладко!!!