
Обичам лимонов пай!!! Съчетанието на хрупкава бисквитена основа и сладко-киселият пълнеж са много свежо съчетание, което ми е изключително вкусно! В момента при нас има изобилие от ароматни, сочни лимони, което ще рече че сме в сезона на лимоновите десерти 🙂

Попаднах на тази рецепта, преди няколко години, в момент когато бях решила, че Американската версия на този десерт по рецепта донесена от съпруга ми ни е поомръзнала. На прочит рецептата ми се стори много по-практична (не остават неизползвани жълтъци или белтъци). И технологията на приготвяне беше по-различна, стана ми интересно, че за основата се ползва разтопено масло, което не е много характерно при приготвянето на основа за тарт.

Когато видях, че източника на рецептата е книгата Marmiton les meilleures recettes de pâtisserie et desserts de Marmiton, реших че непременно ще опитам рецептата! Опитайте я и вие! Няма да съжалявате!

- Ползвала съм форма за тарт с диаметър 26 см. и височина на стените около 3 см.
- Рецептата е адаптирана от http://www.hungryshots.com

За основата:
- 250 гр. брашно
- 125 гр. масло, разтопено, леко охладено
- 30 гр. (2 бр.) жълтъци
- 40 гр. захар
- 50 мл. вода
- 1 щипка сол
- по желание ½ супена лъжица настъргана лимонова кора

За лимоновият пълнеж:
- 145 мл. прясно изцеден лимонов сок (от 4 бр. лимони)
- 100 гр. захар
- 150 гр. (3 бр.) яйца
- 7 гр. (1 супена лъжица) царевично нишесте

За меренга:
- 67 гр. (2 бр.) белтъци
- 100 гр. захар
- 7 гр. (1 супена лъжица) царевично нишесте
- 1 щипка сол
Начин на приготвяне:
Първо се приготвя тестото за основата: В купата на миксер или кухненски робот се смесват брашното, захарта, солта и настърганата лимонова кора. Разбърква се с лъжица, колкото да се смесят хомогенно. Добавят се останалите продукти (жълтъци, разтопено масло и вода). Бърка се докато се образува тесто. Прехвърля се върху парче прозрачно домакинско фолио, оформя се на плосък диск, увива се във фолиото и се прибира в хладилника за 15 минути.
Фурната се пуска да загрява на 150ºC, с включени горен и долен реотан, без вентилатор. Охладеното тесто се разточва на кръг достатъчно голям да покрие дъното и стените на формата, в която ще се приготвя десерта. За разточването на тестото съм ползвала силиконов мат и прозрачното фолио, с което беше завито тесто. При липса на силиконов мат за разточването, може да ползвате 2 листа хартия за печене. Тестото се прехвърля в тавата с помощта на хартията (силиконов мат) и се разстила по дъното и стените с ръце.

Тестото по дъното се надупчва с вилица. Покрива се с парче хартия за печене, върху която се насипват керамични перли или зърнена култура. Тавата се слага в предварително затоплена фурна и се пече 30 минути. За това време основата би трябвало да е готова. Бобовата култура от повърхността се отстраняват и ако основата под нея не изглежда изпечена тавата се връща във фурната (без хартията с боб) за още 8 минути или докато крайчетата на тестото порозовеят приятно. Изважда се от фурната и се охлажда.
За лимоновият пълнеж: Захарта и царевичното нишесте се смесват в малка тенджера. Размесват се. Добавя се лимоновият сок, разбърква се и тенджерата се слага на умерено силен огън.
На струя при непрекъснато разбъркване се добавят разбитите с вилица яйца. Топлинната обработка продължава при непрекъснато разбъркване докато сместа се сгъсти. Сваля се от огъня и се насипва върху охладената основа. Разпределя се равномерно с лъжица. Заглажда се.
За меренга: Белтъците се разбиват на сняг с миксер. Когато станат на пяна се добавят предварително смесените захар, нишесте и сол. Разбъркването продължава докато се получи гъста, лъскава глазура. Може да се насипе с лъжица върху лимоновата смес или да се насипе в пош и с него да се шприцоват розички, спирала или друга декорация според предпочитанията. Аз не успях да шприцовам глазурата равномерно, затова реших да направя повърхността ú на аномални вълнички – ползвах лъжица за целта.
Тавата се връща във фурната – предварително затоплена на 150ºC, работеща с горен и долен реотан и вентилатор. Пече се 30 минути или докато белтъчната глазура порозовее.
Повърхността на десерта би могла да се обгори допълнително с горелка. Охлажда се напълно преди да се нареже и да бъде сервиран.
Съхранява се на стайна температура. Издържа няколко дни, но е най-вкусен в деня на риготвянето. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.

Мария, страхотно предложение! Обикновено ме плашат основите на пайове, при които се работи със студено масло, претриване с брашното на трошички и т.н. и съм ги избягвала подобни сладкиши. Твоето предложение с разтопено масло ми вдъхва кураж, че ще се справя. Благодаря!