Кисела (маринована) Рижика
В Кипър зимата е сезонът на дивите гъби. Най-разпространени и масово харесвани за консумация са гъбите Рижика (Lactarius deliciosus). Днес ще споделя с вас рецепта за едно страхотно мезе, което се приготвя с тези гъби.
Кисела (маринована) Рижика
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Предпочитам да избирам малки гъбки, защото иглеждат по-красиво, но може да се мариноват и по-големи, като се нарежат на парчета, така че да е лесно да се сместят в бурканите.
- Марината се прави 2:1 вода към оцет.
- Рецептата е адаптирана от „Голямата книга на консервирането“ 225 стр.
Необходими продукти:
- 670 гр. гъби Рижика (Lactarius deliciosus)
- черен пипер на зърна
- дафинов лист
- 20 гр. чеснов лук, нарязан на парченца
За маринатата:
- 600 мл. вода
- 300 мл. оцет
- 1 ½ чаени лъжици сол
Начин на приготвяне:
Най-напред се приготвя маринатата: Водата, оцета и солта се смесват в подходящ съд и се слагат на котлона. Когато сместа заври се сваля от огъня и се охлажда на стайна температура.
Почистените и измити гъби се редят в буркани, като помежду им се слагат парченца чеснов лук, зрънца черен пипер и дафинови листа.
Заливат се с охладената саламура. Бурканите се затварят и се оставят на тъмно и проветливо място за 2-3 седмици. Сервират се полети със зехтин. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички продукти.






Здравейте, моля да уточните дали количеството сол за дозата е супена (не чаена) лъжица. Направих рецептата, като прибавих и 1 1/2 с.л. захар, а оцетът е винен 6%. Тъй като по рецептата няма стерилизация (разтворът е доста силен) моля да уточните до колко време след направата може да се консумира, като се съхранява в хладилник (все пак това са гъби). Предполагам, че рецептата Ви е универсална и може да се ползва за туршии. Тук при нас рижиката тепърва тръгва, след около 3-месечна суша.
Привет, Росана!
В книгата източник на рецептата пише, че количеството на солта е на вкус.
Аз съм сложила 1 1/2 чаени лъжици сол.
За съжаление не мога да кажа каква трайност имат, тъй като никога не правя големи количества наведнъж, а ги изяждаме бързо, след като са станали готови.
И при нас в Кипър тепърва ще има рижика, сега им е сезона!
За Туршия предпочитам маринатата при тази рецепта.
Благодаря ти много, Мария – направихме по-силна марината, т.к. рецептата е без стерилизация. Пожелавам Ви да наберете мнооого рижика. Поздрави и успешна седмица, Росана
Здравейте Мария! 🙂
Защо в повечето други (не Вашата) рецепти пишат, че съотношението вода-оцет е 2:1 а във Вашата рецепта казвате , че трябва да е 1:2 т.е оцетът е два пъти повече от водата?
Да не би да се прави по силен разтвора, защото гъбите не се върят?
Здравейте, Дончо!
Поправих рецептата сверявайки я с тази в книгата източник. Количеството на водата и оцета е разменено.
По-долу (в отговор към друг читател, забелязал грешката) обясних, че самата аз съм я изпълнявала по този начин от години и причината да не забележа грешката е в това, че никога не съм правила количество, което да престои достатъчно дълго, за да забележа, че нещо не е наред.
Благодаря!
Здравейте, мисля, че количеството на водата и оцета е разменено. Направих го по рецеттата и станаха толкова кисели, че не се ядат. Освен това, аз също бих добавила малко захар. Бих опитала отново, защото гъбите стават свежи и ароматни, но с коригирани мерки на продуктите. Благодаря, че сте споделили
Здравей, Валя!
За да съм 100 процнта сигурна (не мога да помня всичко), проверих рецептата в книгата източник. Количествата на водата и оцета действително са разменени. На снимките в рецептата обаче се вижда, че оцета е повече от водата и през годините (когато ги правя) отварям блога, за да изпълня рецептата и я правя така както е дадена тук.
Истината обаче е, че никога не правя тези гъби за зимнина. Не правя и големи количесва – по 1-2 буркана най-много. А след като установим, че са готови ги изяждаме! Т.е. никога не са оставали достатъчно дълго, за да станат прекалено кисели…
Ще поправя рецептата!
Благодаря!